Вельш-коргі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Вельш Коргі)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вельш-коргі
WelshCorgi.jpeg
Пембрук Вельш Коргі
Походження Уельс
Характеристики
Зріст самців Кардиган: 27–32 см (11–13 дюймів)
Пембрук: 25–30 см (9,8–11,8 дюйма)
Зріст самиць Кардиган: 27-32 см (11-13 дюймів)
Пембрук: 25-30 см (9,8-11,8 дюйма)
Вага самців Кардиган: 14-17 кг (31-37 фунтів)
Пембрук: не більше 14 кг (31 фунтів)
Вага самиць Кардиган: 14-17 кг (31-37 фунтів)
Пембрук: не більше 11 кг (24 фунтів)
Тривалість життя В середньому 12 років і два місяці
Класифікація МКФ:
FCI Кардиган: коротку або середню довжину, складну текстуру, атмосферостійкість з гарним підшерстком
Пемброук: середня довжина з прямим щільним підшарюванням
Номер групи
Пес свійський (Canis lupus familiaris)

Вельш-коргі (англ. Welsh Corgi, валлійський «карликовий собака») — невеликий тип пастушої собаки, що виник в Уельсі. Розпізнаються дві самостійні породи: вельш-коргі-пембрук та вельш-коргі-кардиган. Історично пембрук був поширений фламандськими ткачами приблизно в 10-му столітті, тоді як Кардиган привезений норвезькими поселенцями, зокрема його спільним предком  є шведський валхунд. Для пояснення схожості між цими двома типами зафіксовано певний рівень взаємозв'язку між ними.

Пембрук — це більш популярна порода собаки, а кардиган вельш-коргі — менш, саме тому з'являвся у списку вразливих родових порід журналу «Розплідник Клубу». Існує декілька фізичних розбіжностей між цими двома типами, відповідно до стандартів породи: Кардиган загалом більший, як у вазі, так і у висоту. Хвости також різної форми. Що стосується їхнього здоров'я, то, згідно з опитуванням 2004 року, вони обидва мають аналогічну тривалість життя, хоча у Пембруків більша ймовірність захворювань нирок або уретри. Крім того, Пембрук Коргі, з більшою імовірністю, матимуть проблеми з очима, ніж порода Кардиган. Вельш-коргі має міцну асоціацію з королевою Єлизаветою II, яка особисто нараховувала понад 30 собак —  Пенбруків, Коргі або ж Такс.

Історія[ред. | ред. код]

Вельш-коргі історично використовувалися як пастуші собаки, особливо для великої рогатої худоби. Вони є типом пасовищної собаки, яка називається «хелачком», а це означає, що вони будуть «наступати по п'ятах» більших тварин, щоб тримати їх у русі. І Пембрукшир, і Кардиганшир є історично сільськогосподарськими районами Уельсу. Поєднання низького зросту і вродженої спритності Коргі дозволяла їм уникнути копит худоби. Термін «corgi» означає або собаку, або карликову собаку (cor = карлик, gi = lenitive ci, собака) валлійською мовою, яка не була образою розміру собаки, а як суто описовий термін. Існує також народна легенда, яка говорить, що Коргі був подарунком від лісових фей, і що знаки породи були залишені на його шерсті феєрними джгутами і сідлом.

Пемброкшир та Кардиганшир — сусідні історичні округи в Уельсі. Розповідають різні історії про походження коргі: деякі вважають, що дві сучасні породи складалися з спільного роду, тоді як інші відносять імпорт Пембрук Вельш-коргі до фламандських ткачів починаючи приблизно з 10-го століття. Подальші теорії про походження породи пембрук свідчать, що вони, можливо, походять з центральноєвропейських порід з території навколо сучасної Німеччини. Залежно від періоду часу, коли ці собаки були ввезені в Уельс, вони могли бути породою такси.[2]

Кардиган Вельш-коргі пояснюються впливом північних поселенців в регіоні. Собаки подібних розмірів існують у сучасній Скандинавії, що називаються шведським Валлундом, і деякі історики стверджують, що ці дві породи мають спільного предка. Фермери в Кардіганшірі почали переходити від худоби до овець наприкінці 19 століття, і існуюча порода не підходила для роботи овець. Собака почала схрещуватись з Валлійським вівчарцем, і це є джерелом кольорового патолого-модного походження в породі. Подальші подібності між двома типами Вельш-коргі були пов'язані з схрещенням між двома або просто виділеним виходом від фермерів, які хотіли мати різновид Кардиган з наближенням до породи Пембрук.

Перша записана дата для Коргі, що з'являється в «Шоу-кільце» в Уельсі, — це 1925 рік. Капітан Дж. П. Хоуел зібрав збори селекціонерів сортів Пембрук і Кардиган і сформував Уельський клуб Коргі з початковим складом 59 членів. Був складено загальний стандарт породи, і Коргі почав з'являтися в конформаційних шоу. До цього моменту жодна порода не була спеціально розведена на вигляд. Члени цього клубу були в першу чергу зацікавлені в різноманітті Пембруків, хоча з'явився сорт Кардиган. У цей момент породи називалися породами Пембрукшир та Кардиганшир; імена пізніше були скорочені. Вельш-коргі з'явилася в Крафтсі вперше в 1927 році.

Перший чемпіон цієї породи був нагороджений на виставці в Кардіффі в 1928 році, червоно-біла самка Пембрук під назвою Шань Фах. Породи продовжували судити разом до 1934 року, поки The Kennel Club не визнав кожну породу окремо. У цій первинній реєстрації в родильницьких книгах було внесено близько 59 Кардиганів та 240 Пембруків. Рішення про породу, яким належала кожна собака, іноді залишали власникам, котрі могли вибрати те, що вони відчували, було найбільш доречним.

Кардиган вельш-коргі продовжував залишатися рідшою породою, ніж Пембрук, з лише 11-ма реєстраціями, здійсненими у 1940-му році. Обидві породи пережили Другу світову війну, хоча Кардигани, зареєстровані в Кеннельному клубі, до кінця війни складали лише 61. Пембруки стали дуже популярними в післявоєнні роки у Великій Британії; у 1953 році вони стали четвертою за популярністю породою Кінологічного клубу, поступаючи місцем англійським кокер-спанієлем, німецькою вівчаркою і пекінесом. Пізніше породи Коргі знизились у популярності: ветеринарний лікар Брайан Синглтон пояснив The Times в 1963 році, що це було пов'язано з проблемами зі своїм темпераментом.

Кардиган Вельш-коргі був зареєстрований у першому списку розповсюджуваних племінних угруповань «Kennel Club» у 2006 році. Цей список призначений для тих порід, які за один рік реєструють менше 300 собак; в 2006 році було зареєстровано 84 Кардиган Коргі. Після початкового збільшення кількість зменшилась до 46 у 2010 році, але потім зросла до найвищого числа, починаючи з початку списку в 2015 році, в загальній кількості зареєстровано 124 цуценяти. У 2013 році також додано пембруків, оскільки в цьому році зареєстровано лише 241 цуценя. В той час, як Kennel Club звинувачували імпорт іноземних порід собак, The Daily Telegraph звинувачував в занепаді на заборону стику хвоста, введені шість років до цього. Однак у 2015 році спостерігалося збільшення кількості реєстрацій пембруків на 34 %; популярність коргі в Instagram була зарахована на зміну.

У США[ред. | ред. код]

У 1933 році перший вельш-коргі був доставлений до Сполучених Штатів американською селекціонеркою пані Льюїс Роеслер, до її розплідників Мерріпа на берксирських горах Массачусетса. Вона раніше була добре відома за розведення староанглійських вівчарок. Роеслер купила самку Пембрука, Маленьку Мадам, на лондонській станції Паддінгтон за 12 фунтів стерлінгів. Бажаючи мати собаку, вона відвідала кілька розплідників Коргі і купила собаку якого назвала капітан Вільям Льюїс. Американський клуб розплідників (AKC) вперше зареєстрував валлійську Коргі в 1934 році як єдину породу, а Маленька Мадам була першою зареєстрованою твариною породи.

Окрім британських титулів, вона стала першим коргі, який отримав статус чемпіона в США, і перша така собака, яка отримала титул Best of Group на конформаційному шоу в Сполучених Штатах. Через місяць після цих досягнень Маленька Мадам повторла свої перемоги. У 1937 році був створений клуб Pembroke Welsh Corgi, а перше шоу було проведено в Джеральдіні Роджерлєр Дьогс у Джірральді Фермс у Нью-Джерсі.

У 1931 році в США була ввезена пара Кардиганів Коргі, однак першим членом цієї породи, який був зареєстрований в АКС, був Блодвен Робінкрофт в 1935 році. У Сполучених Штатах вони ніколи не мали жеребкування до Коргі Пембрук породи. У 1997 році було зареєстровано близько 752 Кардиганів у AKC, у порівнянні з 8 281 Пембруків.[3]

Сьогодення[ред. | ред. код]

Кардиган Вельш-коргі (ліворуч) і Пембрук Вельш-коргі (праворуч)

Існує дві породи Вельш-коргі: Кардиган та Пембрук, кожна з яких названа за округом Уельсу, де вона виникла. Собаки поділяють кілька подібних рис, таких як їхня шерсть, яка є водонепроникною і линяє в середньому двічі на рік. Тіло Кардигана трохи довше, ніж у Пембрука; обидві породи мають короткі ноги, розміщуючи свої тіла близько до землі. Але вони не настільки квадратні в контурі, як типовий тер'єр, або мають витягнуте тіло таке ж, як в такси. Є лише незначні відмінності у формі голови, обидві вони виглядають як лисиця. Голова Кардигана, як правило, більша, ніж еквівалентна Пембрука, і має більший ніс. Через кілька днів після народження може з'явитися справжній колір Коргі, що особливо помітно у тих, хто має триколор або чорно-коричневу позначку.[4]

Коргі в сучасну епоху часто конкурують у випробуваннях спритності, послуху, демонстрації, флейболу, стеження та погоні. Вираження інстинктів та здатність до тренування можна виміряти при неконкурентних тестах на випасання. Кардигани та Пембруки, що демонструють основні інстинкти паскурства, можуть навчатися, щоб конкурувати в пастбищних спробах, відомих у розмові як «божевільний біг». Також Коргі колись використовувалися для охорони дітей.

Кардиган Вельш-коргі[ред. | ред. код]

Кардиган Вельш-коргі, псевдонім Bangaway

Відмінності між двома породами включають структуру кістки, довжину тіла та розмір. Кардигани — це більша з двох порід, з великими загостреними вухами і довжиною 12 дюймів (30 см) . Хоч Кардиган і має більше кольорів, ніж Пенбрук, але білий не повинен переважати у кольорі хутра. Кардиган — це собака з подвійним покриттям шерсті, де зовнішній покрив щільний, злегка різкий у фактурі та середньої довжини. Нижній шар хутра короткий, м'який і товстий. Відповідно до стандарту породи, він становить від 10,5 до 12,5 дюймів (270—320 мм) у холці і має важити від 30 до 38 фунтів (14-17 кг). Скелетна структура Кардигана відрізняється від Пембрука, оскільки в передніх двох ногах перевершується вигин, який вписується в грудну клітку тварини. Крім того, Кардиган більш сильний ніж Пембрук, з більш щільною кістковою масою.

У Кардиганів  є більша різноманітність кольорів, ніж у Пембруків, що дозволяє виділяти різноманітні відтінки червоної, собольової та бриндлі.  Морські маркування присутні в породі, хоча це зазвичай обмежується синьою мерлею. Існує кілька критеріїв дискваліфікації в стандарті породи з метою показу конформації. Це включатиме укорочені вуха, біле пальто, блакитні очі або несумісні чорні носи у собак без серйозного забарвлення.

Пемброк Вельш-коргі[ред. | ред. код]

Пембрук Вельш-коргі на ім'я  Маргарита

Пембрук має особливі вуха, дещо менші у висоту, ніж у Кардиганів. Собаки низькі, інтелектуальні, міцні, з витривалістю достатньою для роботи на фермі. Загальна висота у в'язці становить від 10 до 12 дюймів (250—300 мм), тоді як чоловіча собака цієї породи повинна важити більше 30 фунтів (14 кг), а  жіночої статі 25 фунтів (11 кг). Хвіст коротший, ніж у Кардигана, який можна досягти шляхом розведення або стикування.

В породі Пембрук менше кольорів шерсті. До них належать червоний, собольний, жовтувато-брунатний і чорний, кожен з яких може бути з білими маркуваннями або без них. Також можна побачити звичайні білі або сірі хутра, але це буде вважатися серйозною помилкою з метою показу конформації. Проте Пембрук Вельш-коргі не має жодних критеріїв дискваліфікації, що існують у стандарті породи.

Здоров'я[ред. | ред. код]

Згідно з опитуванням Pennsylvania Club Purebred Dog, проведеного в 2004 році, ці дві породи мали схожий середній термін життя: середній вік при смерті склав 12 років 3 місяці для Пенбруків і 12 років 2 місяці для Кардиганів. Основні причини смерті були однаковими в обох породах: рак та старість. Проте, порода Пембрук показала більшу частку смертей, пов'язаних або з нирковою недостатністю або уретральною обструкцією.

Опитування показало, що породи страждають від аналогічних показників поточного стану здоров'я, за винятком одного. Оскільки понад чверть опитаних Пенбруків страждали від деяких видів хворіб очей, лише 6,1 % Кардиганів мали такі недуги. Очі, характерні для порід Коргі, включають прогресуючу атрофію сітківки, яка зустрічається частіше у собак старше шести років. Подібні відсотки в опитуванні спостерігалися в обох породах з питань, пов'язаних з розмноженням, наприклад, що вимагають кесаревих заходів та мають фальшиву вагітність. Подальші подібності також спостерігалися у зв'язку з проблемами мускулатури, включаючи артрит. Тим не менш, дисплазія хребта, звичайна річ в деяких типах собак, зустрічається рідко в породах Коргі.

Культурний вплив[ред. | ред. код]

Королева Єлизавета II вже давно асоціюється з Коргі. Після візиту до Томаса Тінна у 1933 році батько принцеси Єлизавети, князь Альберт, герцог Йоркський (пізніше Георгій VI), придбав золотого Пембрук Коргі з розплідників Розавел, Суррей, якого згодом назвали Дуккі.

Принцессі Єлизаветі була подарована власна Пембрук Коргі, на ім'я Сьюзен, на її 18-річчя у 1944 році. Сьюзен стала праматір'ю всіх Коргі, що належать Королівському господарству. Із тих пір королева виростила десять поколінь собак, особисто володіючи понад тридцятьма собаками, які були або чистопородними Пембруками, або схрещеннями Коргі / Такси, що звались «Таргі».

Коргі також з'явилися на телеекранах, на сцені та в романах.  У 1961 році Коргі був представлений у фільмі Уолта Діснея «Маленька загублена собака», що призвело до збільшення популярності породи в Сполучених Штатах. Театральна адаптація мала місце валлійського автора Роальда Даля.

У аніме «Cowboy Bebop» головні герої мають супер-інтелектуального Пембрука Вельш-коргі, на кличку Айн, на своєму кораблі. Графічний роман «Верхній шельф» теж має персонажа даної породи.

Примітки[ред. | ред. код]