Вемана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Вемана
тел. వేమన
Portrait of Vemana.JPG
Народився 1652
Раяласема
Помер 1730
Катарупаллі
Ім'я при народженні Кумарагірі
Діяльність поет, філософ
Конфесія бгакті
Батько Гаддам Вема

Вемана (телугу:వేమన, 1652 —1730) — індійський поет та філософ, що складав свої твори мовою телугу, за часів занепаду імперії Великих Моголів.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з родини сільських старост або дрібним володарів. Народився у селі або містечку на території сучасного штату Андхра-Прадеш. Відомостей про його життя немає. Частина вчених відносить роки життя до XVI ст. Однак, більшість дослідників, мову Вемани, його світосприйняття і поетики міцно пов'язують з традиціями XVIII ст. Вів життя відлюдника, мандрівника, був одним з останніх бгакті на півдні Індії. Став прихильником аскези та йоги. Ще за життя його вважали святим.

Творчість[ред.ред. код]

Філософія[ред.ред. код]

Був моралістом, що проповідував часто сповнені глибокої життєвої правди істини, пристрасний проповідник бгакті, безжалісний сатирик, висміював ідолопоклонство і обрядову форму всіх релігій.

Вемана відкидав касти і висловлював думки, гранично радикальні для Індії свого часу, де і два століття потому сидіти за одним столом з шудри вважалося ганьбою. Світогляд відповідає своєму часові: його вільні мотиви сусідять з проповіддю релігійного аскетизму самовдосконалення.

Поезія[ред.ред. код]

Вірші складалися з 3 або 4 рядків. Вірші Вемани були популярними на південному сході Індостану, його афоризми, прислів'я та приказки увійшли в розмовну мову телугу. Його стиль отримав назву «Чаатупад'ям» — вірш з прихованим змістом. Усього в його доробку близько 100 поем.

Джерела[ред.ред. код]