Веньтянь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Веньтянь
Запуск 24 липня 2022, 6:22 UTC[1]
Стикування {{{стикування}}}
Місце стикування {{{місце стикування}}}
Технічні характеристики
З'єднання стикувальних вузлів
«Тяньхе»
CMNS: Веньтянь у Вікісховищі

«Веньтянь» (кит. трад. 問天, спр. 问天, піньїнь: Wèntiān, акад. Веньтянь, буквально «Питання до неба») — експериментальний модуль № 1 китайської модульної орбітальної станції «Тяньгун». Він дублює функції управління основного модуля «Тяньхе». Також є місцем, де можна зберігати корисні вантажі станції. Є кубічна шлюзова камера з малим маніпулятором із зовнішнього боку. Модуль також оснащений приводом обертання сонячних батарей, для їхнього розвороту в бік сонця.[2] В основу розробок покладено космічну лабораторію «Тяньгун-2».

«Веньтянь», як і «Тяньхе», обладнаний трьома житловими каютами та санвузлом, що дозволить комфортно жити на станції шести тайконавтам.[3] .

Запуск та пристиковка[ред. | ред. код]

Запуск модуля здійснено за допомогою ракети-носія «Чанчжен-5B» з космодрому Веньчан[4] 24 липня 2022 в 6:22 UTC.[5] Стикування з переднім портом базового модуля, який тижнем раніше звільнив вантажний корабель «Тяньчжоу-3», що відстикувався від станції, відбулася того ж дня, о 19:13 UTC. На станції в цей час знаходився екіпаж корабля «Шеньчжоу-14».[1] Це була перша орбітальна стиковка модулів в історії китайської космонавтики, станція «Тяньгун» стала багатомодульною.

Далі розташований на торці модуля маніпулятор «Ляппа», названий так за неформальною назвою схожого АСПр радянської станції «Мир», повинен буде перемістити модуль, що прибув, на бічний порт основного модуля.[6][7]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Лабораторный модуль «Вэньтянь» состыковался с орбитальной станцией КНР. «Известия». 25 июля 2022. 
  2. И. Лисов. Китайский «Мир», китайский «Аполлон» // Новости космонавтики : журнал. — 2016. — Т. 26, № 07(402) (5). — С. 32—34. — ISSN 1561-1078.
  3. 航天员太空第一夜,如何在空间站上挑选床位,将来会有女厕所吗?(кит.)
  4. Срочно: Китай запустил лабораторный модуль "Вэньтянь" для космической станции_Russian.news.cn. russian.news.cn. Процитовано 24 липня 2022. 
  5. Китай запустив у космос другий модуль своєї орбітальної станції, Ліга, 24 липня 2022
  6. Китайская ракета Chang Zheng 5B запускает лабораторный модуль Вэньтянь
  7. China launches Tianhe module, start of ambitious two-year station construction effort // NASA Spaceflight (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]