Вень-цзун (династія Тан)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вень-цзун
TangWenzongAlt.jpg
Ім'я при народженні Лі Ан
Народився 20 листопада 809(0809-11-20)
Сіань, Династія Тан
Помер 10 лютого 840(0840-02-10) (30 років)
Сіань, Династія Тан
·отрути
Громадянство
(підданство)
Династія Тан
Діяльність письменник
Титул імператор
Посада Імператор Китаю і Імператор
Термін 827—840
Попередник Цзін-цзун
Наступник У-цзун
Рід Лі
Батько Му-цзун
Мати імператриця Сяо
Брати, сестри
У шлюбі з 3 імператриці
Діти 2 сини та 4 доньки

Вень-цзун (文宗, 20 листопада 809 — 10 лютого 840) — 14-й імператор династії Тан у 827840 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 20 листопада 809 року у родині імператора Му-цзуна. При народженні мав ім'я Лі Ан. Отримав гарну освіту. Став імператор під ім'ям Вень-цзун у 827 році після вбивства зведеного брата Цзін-цзуна.

Із самого початку свого володарювання припинив розкоші, скоротив видатки на імператорський двір. Водночас відновив практику аудієнцій. Намагався старанно виконувати свої обов'язки. Боровся з корупцією, призначав на важливі адміністративні посади здібних чиновників.

При цьому вирішив відновити політику Сянь-цзуна щодо військових губернаторів (цзедуші). У 827–829 роках він боровся з впливовими цзедуші з роду Лі у містах Цанчжоу та Шицзячжуан (сучасна провінція Хебей). Після цього успіху здалися імператору цзедуші з роду Ши, які правили у префектурах на території сучасних провінцій Хебей та Шаньсі. Втім спроба розбити Наньчжао зазнали поразки. Іншою проблемою були річкові пірати. Для боротьби з ним імператор у 831 році створив спеціальний підрозділ.

Водночас у 830 році загострилося протистояння між родами Ніу та Лі, що негативно впливало на якість адміністративного апарату. Воно тривало до самої смерті імператора. Вень-цзун намагався маневрувати між ними. Тому часто представники цих родів змінювали один одного на посадах канцлерів.

Проте головною метою Вень-цзуна було позбавлення влади євнухів. Для цього він вирішив їх знищити. Перша спроба у 830 році виявилася невдалою. Вдруге він намагався це здійснити у 835 році. Спочатку завдяки одній групи євнухів вдалося стратити голову другої групи євнухів. Того ж року було організовано новий замах на євнухів. На аудієнції Вень-цзуну розповіли на гарне знамення — перед палацом на гранатовому дереві виступила солодка роса. Імператор надіслав євнухів дослідити це. Тоді вояки повинні були напасти на них, проте один з них передчасно виказав себе, євнухів розбіглися. після чого вони організували страту змовників. Ця подія дістала назву «Змова солодкої роси». Невдача у справі винищення євнухів сильно вплинула на Вень-цзуна. Згодом — у 839 році — внаслідок інтриг євнухів імператор був вимушений стратити спадкоємця трону Лі Юна. Це ще більше підірвало здоров'я Вень-цзуна, він незабаром помер 10 лютого 840 року.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Rainer Hoffmann, Qiuhua Hu: China. Seine Geschichte von den Anfängen bis zum Ende der Kaiserzeit. Rombach, Freiburg 2007, ISBN 978-3-7930-9499-9