Верблюжа битва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Верблюжа битва
Перша Фітна

Координати: 30°30′ пн. ш. 47°49′ сх. д. / 30.500° пн. ш. 47.817° сх. д. / 30.500; 47.817
Дата: 656
Місце: Басра, Праведний халіфат
Результат: Перемога прибічників Алі
Сторони
Праведний халіфат Заколотники
Командувачі
Алі ібн Абу Таліб Аїша
Тальха ібн Убайдуллах
Аз-Зубайр ібн аль-Аввам
Військові сили
бл. 10 000 бл. 35 000
Втрати
бл. 2 000 бл. 8 000

Верблю́жа би́тва (араб. موقعة الجمل‎) — битва між армією халіфа Алі й загонами на чолі з Тальхою та аз-Зубайром, що відбулась на початку грудня 656 року.

Передумови[ред. | ред. код]

656 року третій халіф Осман ібн Аффан був оточений у власному будинку повстанцями, які були невдоволені тим, як Усман керує Халіфатом. Повстанці залишили Османа без їжі й води та тримали його під домашнім арештом, безуспішно сподіваючись домогтись зречення. Потім Осман був убитий (думки істориків що вбивць Османа розбігаються).

В результаті убивства халіфа Османа в державі було встановлено фактичне безвладдя. За таких важких умов Алі ібн Абу Талібу запропонували очолити Халіфат. Той довго відмовлявся від влади, але зрештою був змушений поступитись, оскільки в іншому випадку ситуація в державі могла цілком вийти з-під контролю. Таким чином 656 року Алі ібн Абу Таліб став четвертим Праведним халіфом[1].

Перебіг конфлікту[ред. | ред. код]

Нерішучість Алі в покаранні вбивць Османа стала приводом для звинувачення у змові Алі з убивцями. Група опозиційно налаштованих сподвижників на чолі з Тальхою й аз-Зубайром вирушила до Басри, де перебували вбивці Османа. Після того, як убивці Османа були знищені, до Басри прибув Алі зі своїм загоном. Перемовини завершились безрезультатно, у зв'язку з чим між сторонами відбулась битва. Вирішальна сутичка спалахнула навколо верблюда, на якому сиділа Аїша, через що битва й отримала свою назву. Загальне число загиблих сягнуло 10 тисяч (за іншими джерелами — 5 тисяч) осіб. Тальха й аз-Зубайр загинули, а Аїша була взята в полон, втім згодом її звільнили.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]