Вергельд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Вергельд (старогерманське Wergeld – ціна людини) - грошовий штраф, який сплачувався убивцею родичам убитого за їх відмову від кровної помсти. Такий штраф згідно з германськими правдами (напр., Салічною правдою) встановлювався виключно в твердо фіксованій сумі, розмір (тариф) якої залежав від знатності роду і соціального статусу убитого, а також від його певних соціально-демографічних ознак (статі, віку тощо).

У «Салічній правді» вергельд за убивство раба становив 35 солідів (XXXV, ст. 6), римлянина - 62,5 (або 100 солідів, якщо римлянин - землевласник) (XI, ст. 6, 7), вільного франка - 200 солідів (XI, ст. 1), королівського слуги або графа - 600 (IV, ст. 1). У пізніших додатках до «Салічної правди» у 600 солідів було оцінене життя священика, у 900 - єпископа.

Каліцтво, втрата працездатності оцінювалося варварськими правдами, як правило, в половину вергельда.

Початково штраф йшов на користь сім'ї потерпілого. Так, у разі убивства голови сім'ї, половина вергельду відходила синам, а половина – найближчим родичам з боку його батька і матері (XII, ст. 1). З переходом судових функцій до держави на користь останньої стягується третина суми штрафу [1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Макарчук В. С. Загальна історія держави і права зарубіжних країн: Навчальний посібник. Вид. 4-те, доп. - К.: Атіка, 2004. - 616 с. - С. 91.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Иванишев Н. О плате за убийство в древнем русском и других славянских законодательствах в сравнении с германскою вирою. – Киев: Унив. тип., 1840. – 112 с.
  • Vinogradoff P. G. Wergeld und Stand // Zeitschrift der Savigny-Stiftung fur Rechtsgeschichte. Germanische Abteilung. – 1902. – Bd. XXIII. – S. 123—192.
  • Хавронюк М. І. Історія кримінального права європейських країн: Монографія. – К.: Істина, 2006. – 192 с. – С. 49.