Вергеліс Олег Анатолійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Вергеліс Олег Анатолійович — український театральний критик, мистецький оглядач, редактор відділу культури часопису «Дзеркало тижня», публіцист, заслужений журналіст України, автор та ведучий циклів «Гравці» та «Головна роль» на Національному телеканалі «Культура». Член Національного Шевченківського комітету, член Національної спілки театральних діячів України та Спілки журналістів України. Доцент кафедри журналістики Інституту міжнародних відносин (НАУ).

Перші публікації на теми театру з'явились наприкінці 90-х — в період викладацької роботи на кафедрі світової літератури Національного університету імені М.Драгоманова (відразу після закінчення вишу).

Олег Вергеліс — автор публікацій, переважно на теми театру, кіно, телебачення та української культури загалом до багатьох періодичних видань України: «Дзеркало тижня», «Профіль», «Главред», «Український театр», «Українська культура», «Культура і життя», «Київські відомості», а також російських видань (журнал «Театр», «Независимая Газета», «Театрал» та ін.). Був членом редколегії «Київських відомостей».

Входить до складу експертів театральної премії «Київська пектораль»[1], з 2007 року був членом експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Міністерстві культури і туризму України[2].

2009 року у видавництві «Континент-ПРІМ» вийшла книга Олега Вергеліса «Квиток на вчорашню виставу», присвячена легендарним постатям українського театру середини ХХ століття. Книга містила нариси про Ларису Кадочникову, Сергія Данченка, Аду Роговцеву, Миколу Гринька, Нонну Копержинську, Андрія Сову, Наталю Ужвій, Фаїну Раневську (представлено її стосунки з Києвом, де вона грала у виставах за п'єсами Миколи Куліша), Олександра Корнійчука та інших.[3][4] 2010 за цю книгу Олег Вергеліс став лауреатом шостої Міжнародної літературної премії імені Юрія Долгорукого та отримав грошову премію в розмірі 4 тисячі доларів[5].

2012 року у видавництві «Лаурус» вийшло оновлене й розширене видання книги «Квиток на вчорашню виставу». Герої ліричних ретро-сюжетів — Наталія Ужвій, Нонна Копержинська, Микола Яковченко, Сергій Данченко, Ольга Кусенко, Юрій Тимошенко, Степан Олексенко, Марина Герасименко, Ганна Ніколаєва, Олексій Фатьянов, Олег Борисов, Ірина Буніна, Віра Предаєвич, Андрій Сова, Микола Гринько, Ада Роговцева, Лариса Кадочникова, Зінаіда Дехтярьова, Фаіна Раневська, Олександр Корнійчук.

У липні 2010 року уведений до складу оновленого комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка[6].

2011 року у столичному видавництві журналу «Радуга» вийшла публіцистична книга Олега Вергеліса «АнтиРаневська», яку автор визначив як "Листи «незгодного». Книга містить нариси про культуру та масову культуру «нульових» років 21-го століття, а героями текстів стали Богдан Ступка та Вєрка Сердючка, Євгенія Мірошниченко та Михайло Поплавський, Святослав Вакарчук та Володимир Зеленський, Тетяна Дороніна та Сергій Параджанов, Алла Пугачова та Кіра Муратова. Наклад видання склав тисячу примірників. У березні того ж року за «АнтиРаневську» Вергелісу було присуджено Гоголівську премію.[7]. Книги «Квиток на вчорашню виставу» та «АнтиРаневська» перевидавались двічі.

Олег Вергеліс — лауреат Всеукраїнського конкурсу ЗМІ «Золоте перо» (2002) за найкраще висвітлення культурного життя країни на шпальтах газети «Київські Відомості», а також володар спецвідзнаки «Золоте перо» від Національної спілки театральних діячів України «за творчий внесок та благодійність» (2009).

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Олег Вергеліс. АнтиРаневская и другие явления роковых нулевых. — Журнал «Радуга», 2011. — С. 286. — 1000 прим. — ISBN 978-966-1642-63-7.
  • Олег Вергеліс. Билет на вчерашний спектакль. — Радуга, Laurus, 2012. — ISBN 978-966-2449-19-8.
  • Олег Вергеліс. Украинская драма. Эпизоды. — Журнал «Радуга», 2016. — С. 476. — («Зрительный зал») — ISBN 978-966-281-050-9.
  • Олег Вергеліс. Театр, де розбиваються серця. — Журнал «Радуга», 2017. — С. 336. — ISBN 978-966-281-098-1.[8]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]