Вероніка тирличева

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вероніка тирличева
Veronica gentianoides 2019-05-13 3320.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Подорожникові (Plantaginaceae)
Триба: Veroniceae
Рід: Вероніка (Veronica)
Вид: Вероніка тирличева
Біноміальна назва
Veronica gentianoides
Vahl
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Veronica gentianoides
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Veronica gentianoides
EOL logo.svg EOL: 5668621
IPNI: 812022-1
ITIS logo.svg ITIS: 834102
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 165334

Вероніка тирличева (Veronica gentianoides)[1] — багаторічна трав'яна рослина, вид роду Вероніка (Veronica) родини Подорожникові (Plantaginaceae). Декоративна рослина.

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Рослина висотою 30-80 (до 100) см. Стебла прямі, прості, частіше одиночні, у верхній частині іноді фіолетові. Прикореневі пагони безплідні, залозисто опушені, голі або майже голі.

Кореневище косе чи горизонтальне, повзуче, тонке, довге.

Прикореневі листки зібрані у розетку, товстуваті, шкірясті, ланцетні, оберненояйцеподібні-ланцетні або майже округлі, лопатчаті, часто довжиною до 15 см та шириною 3 см, цілокраї, до верхівки неглибоко пильчато-зубчаті, по краю білувато-хрящуваті, поступово звужені у короткий крилатий черешок. Стеблові — розставлені, нижні супротивні, верхні чергові, майже сидячі, зубчаті або цілокраї, поступово переходять у лінійно-ланцетні, цілокраї.

Суцвіття верхівкові китиці, пухкі, багатоквіткові, залозисто опушеніе. Чашечка довжиною 2,5-5 мм, з чотирма вузьколанцетними або продовгуватими, майже однаковими, тупими частками довжиною 1-3 мм; Віночок діаметром 8-10 мм, блідо-блакитний або білуватий, з темно-синіми смужками по всій довжині або в нижній частині. Тичинки майже рівні віночку; Пиляки бузкові, яйцеподібні; нитки білі, прямі; Стовпчики довгі, блідо-сині, поступово потовщені.

Плід — коробочка, довжиною 3-8 мм, шириною 3-7 мм, округло-оберненосердцеподібна або еліптична, трохи сплюснута, на верхівці злегка виїмчаста, з округлою основою. Насіння майже увігнуте, з рубчиком, гладке, еліптичне, довжиною близько 1 мм.

Поширення[ред. | ред. код]

Вид поширений у Східній Європі та у Малій Азії. В Україні зустрічається у Криму та у Закарпатті, росте на гірських луках та лісових галявинах.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Veronica gentianoides на сайті GRIN. Архів оригіналу за 26 жовтень 2012. Процитовано 3 червень 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]