Верстат-качалка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Верстат-качалка в роботі.
Пам'ятник нафтовій качалці у Прилуках
Принципова схема верстата-качалки
Схема роботи верстата-качалки

Верста́т-кача́лка (рос.станок-качалка, англ. reversing machine; pumping unit; нім. Pumpenbock m, Tiefpumpenanlage f, Gestängetiefpumpe f, Bohrschwengel m, Schwengelbock m) — у нафтовидобуванні — індивідуальний механічний привод нафтового штангового свердловинного насоса.

Опис[ред. | ред. код]

Верстат-качалка — аґреґат для приведення в дію глибинного насоса при механізованій експлуатації нафтових свердловин. Зворотно-поступальний рух плунжера глибинного насоса передається через штанги і шток (рис.). Верстат-качалка встановлюється на фундаменті над гирлом свердловини.

У залежності від кількості свердловин, що одночасно обслуговуються, верстат-качалки, бувають індивідуальні, спарені і групові.

На практиці частіше за все застосовуються індивідуальні станки-качалки. У залежності від характеру передачі руху до штока індивідуальні Верстат-качалки бувають балансирного і безбалансирного типу. Найбільш поширені балансирні індивідуальні верстат-качалки.

Урівноважування верстатів-качалок[ред. | ред. код]

Урівноважування верстатів-качалок (рос.станков-качалок уравновешивание; англ. counterbalancing of pumping units; нім. Auswuchten n der Bohrschwengel f) — зрівнювання навантажень на головку балансира верстата-качалки відповідно при ходах штанг вверх і вниз за умови, щоб робота, яка виконується двигуном протягом одного подвійного ходу (при ході штанг вверх і вниз) була постійною. Здійснюється шляхом розміщення додаткових вантажів (противаг) на балансир (балансирне В.-г.у.), на корби (роторне або корбове В.-г.у.) або на балансир і кривошип (комбіноване В.-г.у.).

Література[ред. | ред. код]