Вертикальна ферма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вертикальна ферма — узагальнена назва високоавтоматизованого агропромислового комплексу, розміщеного в спеціально спроектованій висотній будівлі, а також назва самої будівлі. Головна відмінність вертикальних ферм від традиційних тепличних господарств і тваринницьких ферм — це інтенсивний підхід до використання території, вертикальне багатоярусне розміщення насаджень. Сам термін та ідею розробив і виклав у своїй монографії[1] професор Колумбійського Університету Д. Деспомьє.

По суті, ферма є багатоярусною теплицею.

Через те, що вертикальні ферми від самого початку плануються як елемент міського середовища, їх архітектурному виконанню надають велику увагу. Проте Кімбал Маск пропонує (це вже реальність) вертикальні ферми в звичайних контейнерах (Square Roots).

Передумовою для розробки подібних проектів послугувало постійне зростання населення планети, яке в осяжному майбутньому призведе до недостачі територій сільськогосподарського призначення.

Основні типи[ред. | ред. код]

Метод вирощування VertiCrop

На цей момент можна виділити такі основні типи вертикальних ферм:

  1. Ферми, що спеціалізуються виключно на рослинництві (як правило це гідропоніка)
  2. Сільськогосподарські ферми, що займаються рослинництвом і тваринництвом.

Узагальнені характеристики проектів вертикальних ферм[ред. | ред. код]

  • Повна енергетична незалежність, завдяки використанню сонячної та вітрової енергії;
  • системи збору й очистки води, переробки СО2 і відходів, використання енергії біомаси;
  • гнучка конструкція і можливість встановлення додаткових модулів;
  • зелені сади, вертикальні гідропонні й аеропонні ділянки для вирощування рослин і зернових культур, басейни з рибою, ферми з тваринами.

Відомі проекти[ред. | ред. код]

На сьогодні є декілька проектів (в основному, як концепції та ескізи) вертикальних ферм, з-поміж котрих можна виокремити такі:

Свою назву «Бабка» вертикальна ферма-хмарочос отримав за форму у вигляді гігантських крил бабки, складених разом заввишки в 600 метрів. Поверховість будівлі — 132 поверхи. Передбачається, що будівля повністю забезпечуватиме себе енергією за рахунок сонця і вітру. Місце для будівництва передбачене на острові Рузвельта, практично в центрі Нью-Йорка (між Мангеттеном і Лонг-Айлендом).

  • Вертикальна ферма «Plantagon», концепт якої був представлений шведсько-американською компанією «Plantagon», являє собою сферичний купол, всередині якого розміщена спіральна платформа, на якій і відбувається вирощування рослин.

На відміну від всіх подібних проектів вертикальних ферм, які передбачають їх розміщення в міському середовищі, проект південнокорейських архітекторів «Circular Symbiosis Tower» передбачений для створення нового вигляду сільських поселень. Хмарочос складається з платформ, розташованих по спіралі навколо несучого ядра будівлі. На цих платформах планується розведення кормових рослин і вільний випас корів. Після тридцяти днів випасу великої рогатої худоби він переводиться на інший рівень, а на цей запускаються вівці або інші тварини, які здатні споживати укорочені частини зелених рослин. Проект вертикальної ферми «Circular Symbiosis Tower» є переможцем «2011 Skyscraper Competition».

  • Висотний будинок-ферму «R4 apartment» від сінгапурської компанії «Surbana International Consultants» також можна віднести до категорії висотних ферм. Цей проект отримав головний приз «Skyrise Greenery Awards»* 2010 — нагороди, що присуджується за створення екологічних будівель. 

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Despommier, Dickson (2010). The Vertical Farm: Feeding the World in the 21st Century (english). New York: Macmillan. с. 320. ISBN 1429946040. 

Посилання[ред. | ред. код]