Вертикальна ферма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вертикальна ферма — узагальнена назва високоавтоматизованого агропромислового комплексу, розміщеного в спеціально спроектованій висотній будівлі, а також назва самої будівлі. Головна відмінність вертикальних ферм від традиційних тепличних господарств і тваринницьких ферм - це інтенсивний підхід до використання території, вертикальне багатоярусне розміщення насаджень.

По суті, ферма є багатоярусною теплицею.

Через те, що вертикальні ферми від самого початку плануються як елемент міського середовища, їх архітектурному виконанню надають велику увагу.

Передумовою для розробки подібних проектів послугувало постійне зростання населення планети, яке в осяжному майбутньому призведе до недостачі територій сільськогосподарського призначення.

Основні типи[ред. | ред. код]

Метод вирощування VertiCrop

На цей момент можна виділити такі основні типи вертикальних ферм:

  1. Ферми, що спеціалізуються виключно на рослинництві (як правило це гідропоніка)
  2. Сільськогосподарські ферми, що займаються рослинництвом і тваринництвом.

Узагальнені характеристики проектів вертикальних ферм[ред. | ред. код]

  • Повна енергетична незалежність, завдяки використанню сонячної та вітрової енергії;
  • системи збору й очистки води, переробки СО2 і відходів, використання енергії біомаси;
  • гнучка конструкція і можливість встановлення додаткових модулів;
  • зелені сади, вертикальні гідропонні й аеропонні ділянки для вирощування рослин і зернових культур, басейни з рибою, ферми з тваринами.

Відомі проекти[ред. | ред. код]

На сьогодні є декілька проектів (в основному, як концепції та ескізи) вертикальних ферм, з-поміж котрих можна виокремити такі:

Свою назву «Бабка» вертикальна ферма-хмарочос отримав за форму у вигляді гігантських крил бабки, складених разом заввишки в 600 метрів. Поверховість будівлі - 132 поверхи. Передбачається, що будівля повністю забезпечуватиме себе енергією за рахунок сонця і вітру. Місце для будівництва передбачене на острові Рузвельта, практично в центрі Нью-Йорка (між Мангеттеном і Лонг-Айлендом).

  • Вертикальна ферма «Plantagon», концепт якої був представлений шведсько-американською компанією «Plantagon», являє собою сферичний купол, всередині якого розміщена спіральна платформа, на якій і відбувається вирощування рослин.

На відміну від всіх подібних проектів вертикальних ферм, які передбачають їх розміщення в міському середовищі, проект південнокорейських архітекторів «Circular Symbiosis Tower» передбачений для створення нового вигляду сільських поселень. Хмарочос складається з платформ, розташованих по спіралі навколо несучого ядра будівлі. На цих платформах планується розведення кормових рослин і вільний випас корів. Після тридцяти днів випасу великої рогатої худоби він переводиться на інший рівень, а на цей запускаються вівці або інші тварини, які здатні споживати укорочені частини зелених рослин. Проект вертикальної ферми «Circular Symbiosis Tower» є переможцем «2011 Skyscraper Competition».

  • Висотний будинок-ферму «R4 apartment» від сінгапурської компанії «Surbana International Consultants» також можна віднести до категорії висотних ферм. Цей проект отримав головний приз «Skyrise Greenery Awards»* 2010 - нагороди, що присуджується за створення екологічних будівель. 

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]