Верхнє (озеро)

Озеро Верхнє (англ. Lake Superior, оджибве Gichigami) — найбільше з п'яти Великих озер Північної Америки. Це найбільше прісноводне озеро в світі за площею і четверте — за об'ємом[2][6]. Омиває на півночі канадську провінцію Онтаріо та американський штат Міннесота, на півдні — штати Вісконсин і Мічиган.
Назва[ред. | ред. код]
За мовою оджибве, озеро називається Gichigami, що означає «велика вода», але воно більше відоме як «Gitche Gumee», записано Генрі Водсуортом Лонгфелло в Пісні про Гайавату.
Озеро було названо фр. le lac supérieur, або «Верхнє озеро», французькими дослідниками в XVII столітті, оскільки воно розташовано вище озера Гурон. За панування французів озеро також мало назву фр. Lac Tracy.
Гідрографія[ред. | ред. код]
Озеро Верхнє є найбільшим прісноводним озером у світі за площею, скидає воду в озеро Гурон через річку Сент-Меріс і Су Локс. Озеро Байкал в Росії більше за обсягом, як і озеро Танганьїка. Каспійське море значно більше за озеро Верхнє площею та обсягом, але є солонуватим, хоча в наш час[коли?] ізольовано, історично Каспійське море неодноразово було пов'язане та ізольоване від Середземномор'я через Чорне море.
Озеро Верхнє має площу 82,413 км²[1][2], що більше, ніж Південна Кароліна. Має найбільшу довжину 563 км і найбільшу ширину 257 км. Середня глибина становить 147 м, найбільша глибина 406 м[1]. Озеро Верхнє має обсяг 12 100 км³ води. В озері існує достатньо води, щоб покрити весь континентальний масив Північної та Південної Америки шаром води 30 см. Довжина берегової лінії озера 4387 км (враховуючи острови). Висота поверхні озера — 183 м вище рівня моря. Найнижча точка озера знаходиться на 223 м нижче рівня моря, найнижча точка континентального США і друге місце на Північноамериканському континенті після Великого Невільничого озера в Канаді (458 м нижче рівня моря). Хоча озеро Крейтер є найглибшим озером в США, але поверхня Озера Крейтер знаходиться на висоті 1289 м над рівнем моря.
Під час шторму висота хвиль на озері Верхнє сягає 6 м[7]. Зафіксовані випадки висоти хвиль понад 9 м[8].
В озеро впадає понад 20 000 річок. Найбільші з них: Ніпіґон, річка Сент-Луї, Піджен, Пік, Уайт-Рівер, Мічипікотен, Бруль та Каміністіква. Озеро Верхнє скидає воду в озеро Гурон через річку Сент-Мері. Через буруни на річці є необхідність у шлюзах (Сі Локс) задля судноплавства Водним шляхом Великих озер.
Клімат[ред. | ред. код]
Озеро Верхнє завдяки розміру створює локалізований морський клімат. Поверхня води повільно реагує на зміну температури повітря, яка сезонно коливається від 32 °C до −13 °C, допомагає зменшити коливання температури навколишнього повітря влітку і взимку і створює озерний ефект снігу в холодні місяці.
Острови[ред. | ред. код]
Найбільший острів в озері Верхньому — острів Роял в штаті Мічиган. Інші великі відомі острова — острів Мадлін в штаті Вісконсин і Мічипікотен в області Онтаріо.
Геологія[ред. | ред. код]
Скелі Північного берегу озера Верхнє утворенні за часів докембрію (4,5 млрд — 540 млн років тому). Магма, прямуючи до поверхні створила інтрузивні граніти Канадського щита[9]. Це відбулось за часів Пенокеанського орогенезу, багато цінних металів утворили родовища — мідь, залізо, срібло, золото і нікель. Наприклад Золоторудна копальня Гелмо біля Марафону, мідь на мисі Мамайнс, срібло на Сильвер Іслет, уран на мисі Феано.
Гори поступово зруйнувались, утворивши родовища вапняку, доломіту, таконіту і сланцю на водоспаді Какабека.
Континент був пізніше розколот, створюючи один із найбільш глибоких рифтів у світі. Озеро лежить у давній Мезопротерозойський Рифтовій долині — Американський Середньоконтинентальний рифт. Магма проходячи між пластами осадових порід, утворила діабазові сілли. Цей твердий діабаз захищає шари осадових порід, формуючи плосковерхі столові гори в області Тандер-Бей. Аметист утворився у деяких із западин, створених рифтом, в області Тандер-Бей знаходиться кілька аметистових копалень.
Лава витікаючи з рифту створила чорні базальтових скелі Мічипікотенського острову, півострова Чорної затоки, і острова Сент-Ігнасіо.
Приблизно 10 000 років тому, під час Останнього Льодовикового періоду, льодовик покривал область завтовшки 2 км. Сьогоденні контури землі, були вирізані просуванням і відступом льодовикового щиту. Відступаючи приблизно 10 000 років тому він залишив гравій, пісок, глину і кам'янистий ґрунт. Льодовикова тала вода накопичилась у басейні озера Верхнє, створивши озеро Мінонг, попередника озера Верхнього. Позбувшись величезної ваги льодовика, земля зазнала ізостатичний рух.
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ а б в Wright, John W. (ed.); Editors and reporters of The New York Times (2006). The New York Times Almanac (вид. 2007). New York, New York: Penguin Books. с. 64. ISBN 0-14-303820-6.
- ↑ а б в Кравчук П. А. Рекорды природы. — Любешов : Эрудит, 1993. — 216 с. — ISBN 5-7707-2044-1.
- ↑ Geographic Names Information System — 2020.
- ↑ а б в г Ontario Geographic Names Map Viewer
- ↑ а б Canadian Geographical Names Data Base, base de données toponymiques du Canada — Natural Resources Canada.
- ↑ Superior Pursuit: Facts About the Greatest Great Lake - Minnesota Sea Grant [Архівовано 21 липня 2017 у Wayback Machine.] University of Minnesota. Retrieved on 2007-08-09.
- ↑ "The fall storm season." (Website.) National Weather Service, U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration. Retrieved on 2007-09-25
- ↑ Chisholm, B. & Gutsche, A., Superior: Under the Shadow of the Gods, Lynx Images, 1998, p. xiii
- ↑ Geology of National Parks, Second Edition, Ann G. Harris, Kendall Hunt Publishing, Dubuque, Iowa, 1977, p 200
Посилання[ред. | ред. код]
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Верхнє (озеро) |
|
![]() |
Це незавершена стаття з географії Канади. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
![]() |
Це незавершена стаття з географії США. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |