Веселеїл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Веселеїл (івр. בְּצַלְאֵל‎, Бецале́ль — букв. «під покровом Господа») — персонаж Біблії та єврейських переказів, син Урі, сина Ора (Хура) з колена Юди — майстерний різьбяр по металу, каменю і дереву, майстер у ліпленні різних фігур і в обробці і облямовуванні коштовних каменів. Згідно з Книгою Вихід, головний будівельник Скінії.

Згідно з Біблією, під час поневірянь ізраїльтян в пустелі після Виходу з Єгипту, Мойсей призначив Веселеїла головою майстрів, що створили Скінію, Ковчег Заповіту, Менору, священні предмети і одяг для священиків (2 М. 31:1-11; 2 М. 3636–39). Помічником він повинен був узяти Аголіава (Оголіава), сина Ахисамахова, з колена Данова. Все необхідне для прикраси святилища — обробка дорогоцінних металів і каменів, різка по дереву, художнє ткання — було виконано Веселеїлом.

Згідно з агадічною оповіддю, Бог, призначивши Веселеїла будівельником Скінії, запитав Мойсея, чи приємний йому цей вибір, на що Мойсей відповів: «Господи, якщо він бажаний Тобі, то він буде приємний і мені». На веління Бога, Мойсей винен був, проте, представити цей вибір на схвалення народу, і народ відповів Мойсеєві те ж. На той час Веселелу було лише 12 років[1], але він був зобов'язаний мудрістю заслугам своїх святих предків; дідом його був Хур, а бабцею — Міріам; він доводився, таким чином, внучатим племінником Мойсеєві[2]. Наказуючи Веселеїлу приступити до роботи над Скінією, Ковчегом і священними предметами, Мойсей перерахував їх в зворотному порядку, поставивши Скінію на останньому місці. Веселєїл мудро нагадав йому, що звичайно люди будують спочатку будинок, а потім виготовляють обстановку, якщо ж Мойсей наказує будувати Скінію останньою, то тут вірогідне непорозуміння, і веління Бога свідчило не так. Мойсеєві дуже сподобалася проявлена Веселеїлом проникливість, і він відмітив йому: «Ти, мабуть, перебував під покровом Господнім (натяк на значення імені Бецалель) і тому знаєш, що Бог дійсно так повелів». Устрій Менори був настільки складний, що самому Мойсеєві не було зрозуміло, як його виконати, хоча Бог йому двічі показав небесну модель світильника. Але коли Мойсей описав його Веселеїлу, той зараз же зрозумів і відразу виготовив його. Мойсей знову виразив здивування перед глибокою мудрістю Веселєїла, сказавши знову, що «він, мабуть, перебував під покровом Господнім»[3].

На початку 20 століття на ім'я Веселеїла (Бецалеля) була названа Академія мистецтв і дизайну «Бецалель» в Єрусалимі.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Талмуд, Санхедрін 69б
  2. Мідраш Шмот Раба XLVIII, 3, 4
  3. Мідраш Бемідбар Раба XV, 7

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

  • Бецалель Электронная еврейская эниклопедия
  • Бецалель в Библии Еврейская энциклопедия, Изд. О-ва для Научных Еврейских Изд. и Брокгаузъ-Ефронъ. СпБ.: 1906—1913; репрінт: М.: Терра, 1991. ISBN 5-85255-057-4.