Веселковий змій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Веселковий змій намальований на скалі

Веселковий змій (англ. Rainbow Serpent) — одна з найважливіших міфологічних постатей аборигенів Австралії. У Австралії та Новій Зеландії існує кілька типів змі́їв. Ці змії — істоти, які часто живуть біля води. Веселковий змій живе в артезіанських свердловинах, він володіє найціннішим благом у пустелі — водою. Непередбачуваний суперник незмінного Сонця, він наповнює джерела і повзає по землі, утворюючи струмки.

Веселковий змій є захисником людей і разом з тим жорстоко карає їх за порушення закону. Розповіді про нього, як правило, мають зв'язок із землею, водою, соціальними зв'язками та народжуваністю.

Міфи про Веселкового змія існують в культурі аборигенів Австралії дуже давно. Веселковий змій, названий Нгальодом (Ngalyod), є одним із тих, яких аборигени уже шанували понад 10 000 років тому. Найдавніші відомі наскельні малюнки, на яких він зображений, мають вік як мінімум шість тисяч років. Ці міфи змінюються в залежності від кліматичних умов — племена з регіонів, де дують мусонні вітри, розповідають дуже драматичні розповіді про змія, сонце та вітер, тоді як племена пустелі, що не відчувають таких сильних погодних змін, не такі драматичні.

Веселковий змій Сідні Нолана (1970-72) у Музеї старого та нового мистецтва в місті Гобарті, на острові Тасманія

Веселковий змій в інших культах[ред. | ред. код]

У слов'янських народних віруваннях веселка також вважалася королем змій. Слов'яни вірили, що веселка — це змій, який п'є воду з озер і річок і передає її хмарам.

У давньокитайській міфології також зустрічається веселкова рептилія під назвою Хунг веселковий дракон. У культі Вуду веселка-змій називається Айда-Веддо.

Веселковий змій і сучасна культура[ред. | ред. код]

Багато австралійських художників-аборигенів продовжують надихатися Веселковим змієм і використовують його як образ у своєму мистецтві. Веселковий змій знаходить своє відображення і в сучасній культурі — кіно, літературі, музиці, релігії та соціальних заходах. В Австралії відбувається щорічний музичний фестиваль. У школах на уроках мистецтва учні малюють Веселкового змія для вивчення кольорів та засвоєння техніки малювання. Веселковий змій також виступав у ролі героїв коміксів фантастики жахів, таких як «Пекло»[en] (Hellblazer), та в ролі демона в японських рольових іграх.

Веселковий змій у поп-культурі[ред. | ред. код]

  • В Австралії, у штаті Вікторія, щороку відбувається фестиваль електронної музики «Веселковий змій».[1]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]