Вестибюль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Вестибю́ль — перехідне приміщення в будівлях між вулицею і саме оселею. Зазвичай холодне, але менше, ніж на вулиці. Слугує буферною зоною як перехід в теплі внутрішні приміщення.

Назва[ред.ред. код]

Вестибюль — назва походить від давньоримського слова vestibulum, тобто приміщення, присвяченого богині Весті, що охороняла оселю.

Використання і приклади вестибюлів[ред.ред. код]

Назва вестибюль, як престижніша, витіснила українське слово «сіни» на узбіччя мови. Останнє зустрічається тепер здебільшого в селах.

Необхідність в вестибюлях велика в середніх і високих широтах, де низькі температури взимку потребують перехідних, буферних і прохолодних приміщень до тепліших, внутрішніх. Вестибюлі, як і більшість архітектурних приміщень, несуть ознаки стилю, що домінує в ту чи іншу добу (бароко, рококо, класицизм, модерн, функціоналізм тощо).

Буферна функція вестибюля обмежує його використання і зазвичай слугує репрезентативним цілям. Особливо це відзначилося в палацах, де вестибюлі мають декоративні оздоби мистецького стилю доби. Вестибюлі могли бути великими і багато прикрашеними чи навпаки, навмисно невеликими і темними, аби вразити відвідувачів другими приміщеннями з розкішним декором і добре освітленими (система контрастів в бароко). Найчастіше вестибюль слугує передньою частиною Парадних сходинок в палацах чи ескалатора в сучасних будівлях.

Приклади вестибюлів[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]