Весільна сукня
Весільна сукня — вбрання, яке одягає наречена під час весільної церемонії. Колір, фасон, оздоблення та роль у церемонії весільної сукні сильно варіюється в залежності від релігії та країни, до якої належить наречена.
Зміст
Європа[ред. | ред. код]
У Середні віки та епоху Відродження весільна сукня зазвичай була урочистих кольорів: червоного, зеленого, золотого. У Скандинавії був популярним чорний колір[1]. Оскільки наречена на весільній церемонії представляла не лише себе, а в першу чергу свою родину, її вбрання мало віддзеркалювати найкращі риси її роду, його багатство та статус. Весільну сукню шили з найдорожчих тканин найблагородніших кольорів та оздоблювали хутром.
Біла весільна сукня стає досить розповсюдженою в епоху стилю ампір (кінець XVIII — початок XIX століть), але лише одним з багатьох можливих варіантів: блакитних, рожевих, лимонних, кремових. Подією, яка зумовила шалену популярність саме білої весільної сукні спочатку в Англії, а потім у всьому світі, стало вінчання британської королеви Вікторії і принца Альберта, де наречена була вбрана саме у цей колір[2][3].
Фасони ж весільних суконь змінювалися разом з модою. У 1860-1870-х роках вони були з криноліном, у 1890-ті з турнюром, в епоху модерн обтічних форм і здебільшого геометричних форм в епоху ар-деко. Поверненню моди на довгу весільну сукню з криноліном, яка є найпопулярнішою сьогодні, світ завдячує Крістіану Діору і стилю нью-лук.
Рубенс. Портрет Є. Фоурмен у весільній сукні (1630)
Рембрандт. Єврейська наречена (1667)
Вінтерхальтер. Королева Вікторія у весільній сукні (1847)
Азія[ред. | ред. код]
Весільні сукні в Китаї, Індії та В'єтнамі зазвичай червоного кольору, який символізує удачу і процвітання. Водночас, останнім часом завдяки впливу західної культури збільшилася кількість білих весільних суконь у цих країнах.
Індійські весільні сарі традиційно шиють з червоного шовку, рясно вишитого золотом та бісером. Рідше використовують весільні сарі інших яскравих кольорів: золотого, рожевого, помаранчевого, жовтого[4]. Також в Індії існує тенденція використовувати дві сукні під час весілля: одну для релігійної церемонії і другу для бенкету.
В Японії наречені також можуть змінювати три і більше весільних суконь за церемонію. Найпопулярнішим варіантом японської весільної сукні є біле кімоно.
Індонезійське і малайське весільне вбрання розписується батіком і має назву кебая.
Американські індіанці[ред. | ред. код]
Корінні народи Америки мають різні традиції весільних обрядів і різні весільні сукні.
Наречена народу хопі традиційно має вдягати вбрання, зіткане її майбутнім чоловіком і його другом. Весільне вбрання хопі складається з широкого пояса, двох білих суконь, білого халата з червоними смугами по верху і по низу, білих леггінсів з оленячої шкіри і мокасин, стрічки для волосся.
Наречена народу пуебло вдягає на весілля бавовняний одяг, який пов'язується над правим плечем та підтримується поясом на талії.
Згідно з традиціями делаверів наречена має бути вдягнена у спідницю до колін з оленячої шкіри і намисто з мушель вампум, яке надівається на лоба. Також намисто вдягається на тіло вище пояса. Якщо весілля відбувається влітку, то наречена має бути оголеною вище пояса. Взимку вона має бути в леггінсах зі шкіри оленя, мокасинах і робі з пір'я індички. Обличчя нареченої фарбують у білий, червоний і жовтий кольори.
Племена Північної Каліфорнії (кламати, модоки, юроки) використовують весільне вбрання символічних кольорів: білого (схід), синього (південь), жовтогарячого (захід), чорного (північ). Наречені також мають вдягати прикраси з бірюзи і срібла, а також срібний пояс, які мають захистити молодят від злих духів.
Мусульманські країни[ред. | ред. код]
![]() | Цей розділ потребує доповнення. (квітень 2011) |
Африка[ред. | ред. код]
У Чорній Африці весільний одяг характеризується, перш за все, великою кількістю прикрас, строкатістю барв і орнаментів. В деяких областях Африки для традиційного весільного вбрання нареченої необов'язкова верхня частина костюма, але її груди прикрашають кілька рядів різноколірного намиста.
Австралія та Океанія[ред. | ред. код]
![]() | Цей розділ потребує доповнення. (квітень 2011) |
Україна[ред. | ред. код]
![]() | Цей розділ потребує доповнення. (квітень 2011) |
Весілля на Покутті
Українське народне весільне вбрання зазвичай було схожим на звичайний повсякденний костюм, тільки більш яскравий та святковий, з більшою кількістю прикрас, вишивки тощо. Крім того, весільний одяг містив деякі елементи, нехарактерні для звичайного одягу. Важливою частиною весільного вбрання був головний убір — вже не дівочий, а жіночий.
Посилання[ред. | ред. код]
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Весільна сукня |
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ http://sydaby.eget.net/swe/jp_marriage.htm
- ↑ http://imprint.printmag.com/color/the-bride-wore-chartreuse-why-most-wedding-dresses-are-white/
- ↑ http://www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=405
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 11 травень 2011. Процитовано 22 квітень 2011.
![]() |
Це незавершена стаття про одяг. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |