Вечірня зоря (церемонія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Церемонія «Вечірньої зорі» в Бонні
Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Großer Zapfenstreich 2011

Вечірня зоря — традиційний військовий церемоніал у ряді Збройних сил. Складається з шикування частини на плацу задля перевірки особового складу (вечірньої перевірки) під час котрої триває доповідь офіцерів нижчої ланки командиру частини про стан підрозділу та обговорення підсумків доби. Завершується маршем військовослужбовців до місця свого розташування, у формуваннях котрі мають за штатом оркестри під музичний супровід.

У вузькому сенсі поняття — сигнал котрий оголошує про наближення відбою. По завершенню ритуалу на території частини до ранку оголошується комендантська година.

Історія[ред. | ред. код]

Термін походить з часів ландскнехтів у таборах котрих 1596-го року відбій вперше почали оголошувати сигналом горну. У рейтарів Вечірню зорю оголошували за допомогою рогу або труби, іноді в супроводі литавр. Після сигналу вояки не мали права полишати межі свого розташування в бівуаках без спеціального дозволу. Військовий письменник Йоганн Фрідріх фон Флеммінг в 1726-му році задокументував цей звичай у своїй книзі «Ідеальний німецький солдат».

Згодом ритуал, окрім Пруссії та Австрії, поширився і в арміях інших країн, зокрема РІA, а з часом, відповідно, і їх наступників. Втім найбільш розвинутою ця традиція лишилася у Бундесвері, де також проводиться церемоніал за присутності очільників держави — «Велика вечірня зоря» (нім. Großer Zapfenstreich), музичний супровід котрого починається з однойменного маршу невідомого композитора.

Література[ред. | ред. код]

  • Markus Euskirchen: Militärrituale. Analyse und Kritik eines Herrschaftsinstruments. PapyRossa 2005, ISBN 3-89438-329-1
  • Сурин Н. Военно-церемониальная музыка / Советская военная музыка. — М., 1988.