Вивірка сіра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вивірка сіра
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Мишоподібні (Rodentia)
Родина: Вивіркові (Sciuridae)
Рід: Вивірка (Sciurus)
Підрід: Sciurus
Вид:
Вивірка сіра (S. carolinensis)
Біноміальна назва
Sciurus carolinensis

Ви́вірка сі́ра, або каролі́нська, або бі́лка сі́ра (Sciurus carolinensis) — вид ссавців родини вивіркових ряду мишоподібні надряду гризуни. У природі зустрічається в Північній Америці. Один з найвідоміших адвентивних видів тварин Західної Європи — в Європейському Союзі включено до списку чужорідних інвазійних видів[1].

Поширення[ред. | ред. код]

Природний ареал вивірки сірої до її інтродукції в Європу

Мешканець східної частини Північної Америки — на захід від річки Міссісіпі до південних районів східної частини Канади.

Вид інтродукований до Британії, Ірландії, Італії, Австралії, Південної Африки і різних місцевостей на заході Північної Америки[2].

Після завезення виду на європейський континент ці вивірки стали активно заселяти Англію, Шотландію та Ірландію, а також Італію, витісняючи з лісових масивів і міських парків вивірку лісову.

Надають перевагу селитися в зрілих хвойних лісах площею не менше 40 га. Селиться також у районах, де росте дуб і волоський горіх, плоди яких — горіхи і жолуді є важливим джерелом зимового харчування цих вивірок.

Морфологія[ред. | ред. код]

Довжина тіла 380—525 мм, хвоста — 150—250 мм, вуха 25—33 мм, задньої стопи — 54—76 мм. Забарвлення хутра — сіре, з «підпалинами» коричневого або рудого кольору.

Розмноження[ред. | ред. код]

Сезон розмноження припадає на грудень-лютий, в північних районах — трохи пізніше — на травень-червень. Другий виводок — в середині літа. Гін білок триває п'ять днів: весь цей час самець переслідує самку, віддаляючись від сховища на відстань до 500 м. Через п'ять днів самка готова до зачаття, про що свідчить набрякла рожева вульва, цей стан триває 8 годин. Спарювання триває менше 30 секунд. Після спарювання у самки формується вагінальна желатинова пробка, яка перешкоджає повторному спаровуванню. Вагітність триває 44 дні.

Більшість самок вступають у розмноження у віці 1,25 року, але здатні до народження вже у віці 5,5 місяців. Самки приносять по два приплоди в рік, протягом 8 років. Самці стають статевозрілими у віці 11 місяців. У тому випадку, якщо вони живуть разом з домінантним самцем, статева зрілість затримується до дворічного віку. Яєчка самців зазвичай важать 1 грам, але в період гону їх маса збільшується до 6-7 г, це відбувається двічі на рік.

Особливості життя[ред. | ред. код]

Новонароджене дитинча вивірки сірої

Новонароджені народжуються голими, за винятком вібрис, їх вага при народженні — 13-18 р. Мати вигодовує їх 7-10 тижнів. На сьомого тиждень після народження йде линька, і молоді вивірки набувають у цей час забарвлення дорослих. До 9 місяців вони мають вагу дорослої тварини. У поносі 2-4 молодих, можливо до 8.

У роки зростання чисельності цього виду або у неврожайний рік ці вивірки збираються у великі «зграї» і мігрують у пошуках придатніших місць, часом долаючи великі відстані і водні перешкоди[3].

Рекордна тривалість життя серед представників роду вивірка зафіксована саме для виду вивірка сіра — одна особина у неволі дожила до віку 23 роки і 6 місяців.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

З 1968 року вивірку сіру визнано символом штату Кентуккі.[4]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Invasive Alien Species of Union concern (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 6 грудня 2017. Процитовано 25 лютого 2018.
  2. Види ссавців світу, 2005. Архів оригіналу за 5 червня 2010. Процитовано 12 листопада 2011.
  3. Подейкують, що «Піднявши хвости, щоб вони не намокли і не стали важким тягарем, який тягне на дно, вони можуть перепливати навіть досить широкі річки»
  4. State wild animal game species. Legislature of Kentucky [Архівовано 2012-03-06 у Wayback Machine.] (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]