Вигаданий запис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вигаданий запис, також фальшивий запис, слово-привид[1], ніщо-стаття (англ. nihil article) — навмисно зроблений, хибний запис у довідниках, таких як словники, енциклопедії, мапи, каталоги тощо.

Сутність[ред. | ред. код]

Записи в довідниках зазвичай походять з надійних зовнішніх джерел, тоді як для вигаданих записів таких джерел не існує. Особливим випадком таких записів є копіпастка (англ. copyright trap), коли автор створює його щоб у майбутньому виявити плагіат або порушення авторського права.

Походження терміну[ред. | ред. код]

В англійській мові для цього поняття існують такі неологізми, як nihilartikel ніщо (лат. nihil)[1] і стаття (нім. artikel) і mountweazel, що його запровадив щотижневик The New Yorker, ґрунтуючись на вигаданому біографічному записі в Columbia Encyclopedia від 1975 року[2].

Ігор Качуровський запровадив термін слово-привид — слово, що виникло внаслідок неправильно прочитаного певного тексту, чиєїсь помилки на письмі чи вигадки.

Приклади[ред. | ред. код]

Приклад такого слова можна побачити у Миколи Хвильового, який проголошуючи «азіатський ренесанс», вигукував: «Гряде новий Рамаян!» Очевидно, йшлося про головного персонажа пам'ятки індійської літератури «Рамаяни» — Раму[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Nihilartikel. World Wide Words. Процитовано 2014-04-23. 
  2. Henry Alford, «Not a Word», New Yorker 29 August 2005 (accessed 29 August 2013).
  3. Словник літературознавчих термінів. Архів оригіналу за 18 грудень 2009. Процитовано 18 грудень 2009. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]