Виделка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Різноманітні виделки

Виде́лка — столовий прибор з ручкою, що має два, або більше загострених зубців. Їхня докладна кількість змінювалося від одного (XI ст.) до чотирьох (початок XX ст.).

Широко використовується для приготування страв, а також під час їжі для утримання або перенесення окремих частин їжі. Спочатку виделка з'явилася на Заході, тоді як в Східній Азії користувалися в основному паличками для їжі. Проте у наш час виделки набули поширення у всьому світі.

Історія[ред.ред. код]

До винаходу виделки більшість жителів Заходу використовували для прийому їжі тільки ложку та ніж, тому в основному їжу вживали руками. Аристократи іноді воліли тримати по ножеві в кожній руці — один для оброблення, інший для перенесення їжі з посуду до рота.

Вперше виделка згадується на Середньому Сході в IX столітті. Спочатку у виделки були тільки два зубці, але вигоду більшої їх кількості усвідомили швидко. Зубці виделки були прямі, тому її можна було використовувати тільки для нанизування, а не зачерпування їжі.

У XI столітті виделка була завезена з Візантії в Італію. Тут нею стали широко користуватися до XIV століття, а в XI столітті виделка стала необхідним атрибутом на трапезах знаті та купців.

У Північній Європі виделка з'явилася значно пізніше. Вперше англійською мовою вона була описана Томасом Коріетом (англ. Thomas Coryat) в книзі про його італійські подорожі 1611 року, проте, широке застосування в Англії виделка отримала тільки в XVIII столітті. Цікаво, що католицька церква не вітала її використання.

У Росію виделка була завезена з Польщі на початку XVII ст. Лжедмитром І у багажі Марини Мнішек і була демонстративно використана під час бенкету в Грановитій палаті Кремля з нагоди одруження Лжедмитра з Мариною. Це викликало вибух обурення боярства та духівництва, послужило одним із приводів до підготовки змови Шуйського. Вона стала вагомим аргументом, що доводила простому народу неросійське походження Лжедмитра (росіяни тоді користувалися тільки ложкою).

Виделки із зігнутими зубцями вперше з'явилися в Німеччині в XVIII столітті. Приблизно в цей же час в основному стали користуватися виделками з чотирма зубцями.

Джерела[ред.ред. код]

Ложки Це незавершена стаття про посуд та кухонне приладдя.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.