Визнання Росії терористичною державою
Визнання Росії за терористичну державу — міжнародно-правовий акт, дискусія навколо якого неодноразово виникала ще з 2014 року після початку Війни на сході України. У 2022 році у зв'язку з повномасштабним вторгненням Росії і скоєними російськими військами численними воєнними злочинами стосовно мирних жителів України постало питання визнання Росії терористичною державою.
Історія[ред. | ред. код]
У квітні 2022 року президент України Володимир Зеленський у телефонному дзвінку закликав президента США Джо Байдена включити Росію в американський список держав — спонсорів тероризму[1].
18 квітня представник Державного департаменту США Нед Прайс заявив, що вже накладені на Росію санкції включають ті ж обмеження, які були б накладені у разі визнання Росії спонсором тероризму. 19 квітня офіційний представник Пентагона Джон Кірбі заявив, що серйозної дискусії з цього питання на той момент не велося.
10 травня Литва стала першою державою, яка визнала Росію державою-терористом. Парламент Литви одноголосно проголосував за резолюцію, що вказує, що російські війська «свідомо і систематично обирали цивільні об'єкти як ціль для обстрілів», і закликає до створення міжнародного трибуналу на зразок Нюрнберзького для суду над російськими посадовцями[2].
23 червня Комітет Сенату США з міжнародних відносин прийняв резолюцію, яка називає Росію державою-спонсором тероризму і рекомендує уряду США визнати її такою[3].
29 червня, після ракетного удару, завданого російськими військами по торговому центру в Кременчуці, в результаті якого загинуло як мінімум 18 мирних жителів, Зеленський заявив, що Росія стала терористичною державою, а також закликав до її виключення з ООН[4]. 30 червня колишній міністр оборони України Андрій Загороднюк закликав до визнання Росії терористичною державою у зв'язку з подіями в Кременчуці, а також трьома ракетними атаками по житлових будинках в Миколаєві та Очакові[3].
11 серпня Латвія визнала Росію державою-спонсором тероризму яка вбиває та знищує цивільне населення. Як повідомляє Delfi, за заявою «Про цілеспрямовані військові напади Росії на громадянських мешканців та на громадський простір України» в Парламенті Латвії проголосували 67 парламентарів.[5]
6 вересня, незважаючи на вимогу України визнати Росію терористичною державою, президент США Джо Байден відмовився від цього. Прессекретарка Білого Дому Карін Жан-П'єр пояснила дане рішення тим, що «така дія може призвести до небажаних наслідків для України та світу».[6]
13 жовтня 2022 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію щодо визнання режиму РФ терористичним[7].
18 жовтня Естонія визнала російський режим терористичним, а РФ — державою-спонсором тероризму. Естонський парламент одноголосно проголосував за це рішення[8].
26 жовтня Сенат Польщі визнав владу Росії терористичним режимом[9].
13 листопада комітет у закордонних справах парламенту Чехії ухвалив резолюцію, у якій визнав нинішній російський режим терористичним[10].
15 листопада Парламент Чехії визнав чинний російський режим терористичним[11].
21 листопада Парламентська асамблея НАТО визнала РФ державою-терористом[12].
23 листопада Європарламент підтримав резолюцію про визнання Росії державою-спонсором тероризму[13].
24 листопада Парламент Нідерландів визнав Росію державою-спонсором тероризму через військові дії в Україні[14].
14 грудня Сейм Польщі визнав Росію спонсором тероризму[15].
16 лютого 2023 року Парламент Словаччини визнав чинний російський режим - терористичним[16].
Аналіз[ред. | ред. код]
Американський історик Олександр Мотиль вважає, що Росія відповідала критеріям держави-спонсора тероризму ще в 2014 році, коли підтримувала сепаратистів на Донбасі, але не в 2022 році, коли «люди, які вчиняють вбивства — це солдати в російській військовій формі»[1]. Зараз, на його думку, з юридичної точки зору Росія відповідає критеріям терористичної держави, ухваленим у США та ЄС[17].
Британський політичний експерт Тарас Кузьо у 2015 році та американський експерт із зовнішньої політики Деніел Байман[en] у 2018 році також вважали, що Росія на той момент підтримує терористичні угруповання на Донбасі і тому відповідає критеріям спонсора тероризму.
Див. також[ред. | ред. код]
- Рашизм
- Визнання геноциду українців (2022)
- Юридична складова російсько-української війни
- Система фільтраційних таборів під час російсько-української війни
- Використання фосфорних бомб під час вторгнення Росії в Україну
- Використання касетних боєприпасів під час вторгнення Росії в Україну
- Russia is a terrorist state
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ а б U.S. is taking 'a close look' at whether to label Russia a state sponsor of terrorism. Here's what that means // CNBC
- ↑ Lithuania Adopts Resolution Calling Russia 'Terrorist State,' Accuses Moscow Of 'Genocide' // RFE/RL
- ↑ а б Putin's war is also a crime — the world must punish Russia as a terrorist state // The Guardian
- ↑ Ukraine war: Zelenskyy urges 'Terrorist state' Russia's expulsion from United Nations // Euronews
- ↑ Сейм Латвії визнав Росію державою-спонсором тероризму. Європейська правда. 11 серпня 2022. Процитовано 11 серпня 2022.
- ↑ Crowley, Michael (6 вересня 2022). Biden will not designate Russia a state sponsor of terrorism.. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 2 листопада 2022.
- ↑ ПАРЄ визнала російський режим терористичним. BBC Україна. 13 жовтня 2022. Процитовано 13 жовтня 2022.
- ↑ Естонія визнала російський режим терористичним. www.ukrinform.ua (укр.). 18 жовтня 2022.
- ↑ Сенат Польщі визнав владу Росії терористичним режимом. nv.ua (укр.). Процитовано 26 жовтня 2022.
- ↑ У парламенті Чехії комітет у закордонних справах визнав режим РФ терористичним. https://suspilne.media/.
- ↑ Sněmovna usnesením označila současný ruský režim za teroristický (15.11.2022). www.psp.cz. Процитовано 16 листопада 2022.
- ↑ Парламентська асамблея НАТО визнала РФ державою-терористом. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 21 листопада 2022.
- ↑ Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму. www.eurointegration.com.ua (укр.). Процитовано 23 листопада 2022.
- ↑ Нідерланди визнали росію державою-спонсором тероризму. hromadske.ua (укр.). Процитовано 25 листопада 2022.
- ↑ Sejm uznał Rosję za państwo wspierające terroryzm - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. www.sejm.gov.pl. Процитовано 14 грудня 2022.
- ↑ Aktuality.sk (16 лютого 2023). Parlament uznesením označil súčasný ruský režim za teroristický a Rusko ako štát podporujúci terorizmus. Aktuality.sk (словац.). Процитовано 16 лютого 2023.
- ↑ Is Russia — legally — a 'state sponsor of terrorism'? // EUobserver
|