Викиди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Промислові викиди в повітря в Ольборзі

Ви́кид (англ. Emissions, англ. effluents) — надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин[1]. Джерелом викиду є об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин[1].

Викид речовин відбувається в результаті промислової діяльності, функціонування комунального сектора чи транспортних засобів.

Надходження в довкілля будь-яких забруднювачів може бути короткочасне або довготривале (протягом певного часу).

З метою регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферу та здійснення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря на підприємстві проводиться інвентаризація викидів[en] забруднюючих речовин[2]. Звіт з інвентиризації є основою для отримання дозволу на викиди.

Джерела викиду[ред. | ред. код]

Стаціонарне джерело забруднення атмосфери — підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу.

Пересувне джерело забруднення атмосфери — транспортний засіб, рух якого супроводиться викидом в атмосферу забруднюючих речовин.

Точкове джерело викидів — джерело, від якого надходження речовин здійснюється через отвір, зафіксований у вигляді точки в системі координат.

Лінійне джерело викидів — джерело, від якого надходження речовин здійснюється через отвір, зафіксований у вигляді лінії, і має початок і кінець в системі координат.

Площинне джерело викидів — джерело, від якого надходження речовин здійснюється з поверхні, що має територіальні координати в системі координат.

Організований викид — викид, який надходить в атмосферу через спеціально споруджені газоходи, труби, аераційні ліхтарі та інші споруди.

Неорганізований викид — викид, який надходить в атмосферу у вигляді ненаправлених потоків газопилевої суміші від джерел забруднення не оснащених спеціальними спорудами для відведення газів газоходами, трубами та іншими спорудами[2].

Класифікація промислових виробництв за викидами[ред. | ред. код]

За кількісним та якісним складом шкідливих викидів промисловості виробництва останні доцільно поділити на чотири групи:

1. Виробництва, які викидають в атмосферу умовно чисті екологічні та вентиляційні викиди з наявністю шкідливих речовин, які не перевищують гранично допустимі норми у робочій зоні виробничих приміщень.

2. Виробництва, які викидають в атмосферу неприємно пахучі гази.

3. Виробництва із значними викидами газу, який містить нетоксичні або інертні речовини.

4. Виробництва, які викидають в атмосферу токсичні та канцерогенні речовини.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Про охорону атмосферного повітря. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 24 березня 2021. 
  2. а б Про затвердження Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві. zakon.rada.gov.ua. Архів оригіналу за 23 січня 2022. Процитовано 24 березня 2021. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • ВИКИД [Архівовано 10 березня 2016 у Wayback Machine.] //Фармацевтична енциклопедія
  • Екологічна безпека та економіка: монографія / М. І. Сокур, В. М. Шмандій, Є. К. Бабець, В. С. Білецький, І. Є. Мельнікова, О. В. Харламова, Л. С. Шелудченко. — Кременчук, ПП Щербатих О. В., 2020—240 с.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Викид // Словник-довідник з екології : навч.-метод. посіб. / уклад. О. Г. Лановенко, О. О. Остапішина. — Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2013. — С. 35.