Вилка (шахи)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
a8 чорний слон
d7 чорний король
b6 білий кінь
b5 білий король
g4 чорний пішак
f3 біла тура
h3 біла тура
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Приклади вилки

Ви́лка[1] (виделка; подвійний удар чи потрійний удар — залежно від кількості фігур, що опинилися під загрозою) — шаховий термін, який означає позицію, в якій декілька фігур одного гравця знаходяться під боєм фігури іншого гравця. Вилка є хорошим способом здобути перевагу, якщо під боєм дві фігури, цінніші за фігуру, що атакує, і немає можливості виконати взяття фігури, що атакує (на діаграмі — чорний пішак). У такому разі можна виконати вигідний обмін. Інший можливий варіант — однією із фігур під боєм є король, це змушує суперника до ходу, після котрого можливе безкарне взяття іншої фігури (на діаграмі — взяття слона білим конем після довільного ходу короля).

Найпоширенішими, особливо на аматорському рівні, є вилки у виконанні пішака або коня. Це пояснюється тим, що такі вилки найпростіше організувати «непомітно». Початківці часто звертають основну увагу саме на ферзя, ферзь є достатньо цінною фігурою, яку не вигідно втрачати в обміні, тому вилки з використанням ферзя не такі часті. Слон та тура не часто здобувають можливість після ходу, перед яким вони не атакували жодну з фігур, атакувати одразу дві. Корисні варіанти вилок — це пари фігур «король — незахищена фігура», «незахищена фігура — незахищена фігура», тобто випадки, коли можна усунути з дошки фігуру суперника без втрат для себе.

Вилка може використовуватись, як тема шахової задачі або етюду.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Великий тлумачний словник сучасної української мови / уклад. та голов. ред. В. Т. Бусел. – Київ; Ірпінь: Перун, 2005. – С. 139

Посилання[ред. | ред. код]