Винники (пам'ятка природи)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Винники (пам'ятка природи)
Розташування: Україна Україна
Львівська область,
м. Винники
Площа: 2,7 га
Заснований: 1984
Керівна
організація:
ДП «Львівський лісгосп», Винниківське лісництво
Країна Flag of Ukraine.svg Україна

Ви́нники — ботанічна пам'ятка природи місцевого значення в Україні. Розташована в межах Личаківського району міста Львова, на околиці міста Винники.

Площа 2,7 га. Статус надано згідно з рішенням Львівської облради від 9.10.1984 року, № 495. Перебуває у віданні ДП «Львівський лісгосп» (Винниківське лісництво, кв. 20).

Статус надано з метою збереження дендропарку, закладеного професором С. Соколовським у 1898 році.[1]

Ще 1913 року було акліматизовано 56 видів деревних порід, в тому числі береза канадська, береза вишнева, карія біла[en], дуб австрійський, туя гігантська, кипарисовик Лавсона, сосна скельна, дугласія голуба, ялиця кавказька.[2]

Дотепер збереглися не всі види: частина з них загинула через непристосованість до екологічних умов середовища, частина відпала внаслідок природного відбору в конкуренції з місцевими лісовими породами. Але та частина, що збереглася (вік понад 100 років) заслуговує на особливу увагу. Найстійкішими та високопродуктивними у наших умовах виявились дугласія зелена, сосна чорна, модрина японська та європейська, дуб північний. Ці види збереглись у вигляді окремих біогруп, а за продуктивністю вони перевищують місцеві породи. На Львівщині це єдине місце проростання цінних лісових порід на невеликій території. Сьогодні лісотехніки поволі відновлюють наукову роботу в дендрологічному парку.[2]

Зростають дугласія зелена, сосна чорна, модрина японська, модрина європейська, дуб північний та інші види.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Винники туристичні... — С. 92.
  2. а б Винники туристичні... — С. 129.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ботанічна пам'ятка природи «Винники»
  • Байцар А., Байцар Н. Сучасний стан і перспективи розвитку рекреаційно-туристичних ресурсів міста Винники Львівської області // Вісник Львівського університету. Серія міжнародні відносини. — 2012. — Випуск 29. — ч. 1. — C. 3—8.
  • Байцар А. Винники туристичні: Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Винники: ТзОВ ВТФ «Друксервіс», 2016. — 312 с.