Випромінення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Промінь лазера з обсерваторії на Землі спрямований до Місяця.

Випромінення — це викидання або передача енергії у вигляді хвиль або частинок через вакуум або у товщі середовища.

Види[ред. | ред. код]

Загальний опис[ред. | ред. код]

Залежно від енергії випромінюваних частинок випромінювання часто класифікують як іонізуюче або неіонізуюче. Іонізуюче випромінювання переносить більше 10 еВ, цього достатньо для іонізації атомів і молекул і розриву хімічних зв’язків. За довжиною електромагнітних хвиль випромінення поділяється на різновиди — інфрачервоне, видиме, ультрафіолетове, рентгенівське, гамма тощо, а також за типом частинок — альфа, бета та інше.

Показ відносної здатності трьох різних типів іонізуючого випромінення проникати в тверду речовину. Типові альфа-частинки (α) зупиняються аркушем паперу, тоді як бета-частинки (β) затримуються алюмінієвою пластиною. Гамма-випромінення (γ) згасає, коли воно проходить крізь свинець.

Випромінювання вирізняється за потужністю (кількісна характеристика) і за спектральним складом (якісна характеристика).

Вирізняють монохроматичне і складне випромінення.

Монохроматичне — випромінення визначеної довжини хвилі, що характеризується потужністю або потоком; складне — випромінення, яке складається або зі скінченного числа монохроматичних випромінювань (переривчастий лінійчатий спектр), повна характеристика якого визначається потужністю монохроматичних випромінювань, що увійшли до його складу, або з безперервного ряду монохроматичних випромінювань. У цьому разі воно вирізняється загальною потужністю і її безперервним розподілом за довжинами хвиль усередині всього спектрального діапазону.

Випромінювання — власне дія, процес випущення електромагнітних хвиль матеріальним тілом — випромінювачем.

Теплове випромінення — вид електромагнітного випромінення в інфрачервоному діапазоні частот електромагнітних хвиль.

α-випромінення — потік альфа-частинок. Таке випромінення має високу йонізуючу здатність але швидко розсіює свою енергію, коли проходить крізь матеріали, і є менш проникним, ніж бета- й гамма-випромінення.

β-випромінення — потік електронів, утворюваних при радіоактивному розпаді.

γ -випромінення — потік фотонів дуже високої енергії, зазвичай з довжиною хвилі меншою за 3 пм. Випромінюється у ході ядерного перетворення або анігіляції частинок.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк: Вебер, 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0
  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.

Інтернет-ресурси[ред. | ред. код]