Вирізання, копіювання та вставлення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вирізання, копіювання та вставлення (англ. cut, copy, and paste; жарг. copypaste, копіпейст, копіпаст, копіпаста) — набір функцій для роботи додатків з буфером обміну ОС. Копіювати і переносити в інше місце можна як фрагменти тексту (зображень, звуку тощо), так і файли цілком. З точки зору користувача, реалізується трьома функціями:

 • Вирізання (англ. cut) — поміщає виділений фрагмент у буфер обміну, і одночасно видаляє його з документа.
 • Копіювання (англ. copy) — поміщає фрагмент у буфер обміну, залишаючи поточний документ без змін.
 • Вставлення (англ. paste) — вставляє в поточний документ фрагмент, що знаходиться в буфері обміну.

Дію другої з команд — «копіювання» — зазвичай, візуально непомітно.

Час, необхідний на операцію, залежить від розміру фрагмента.

Видалення, зазвичай, відбувається значно швидше копіювання і вставлення[1].

Історія[ред. | ред. код]

Англійські слова англ. cut («вирізати») і англ. paste («вклеїти») походять від технології докомп'ютерного редагування рукописів — вирізання ножицями і вклеювання в інше місце. Для редакторів випускалися особливо довгі ножиці, за шириною аркуша паперу. Якщо в розпорядженні редактора є ще й ксерокс (звичайна справа в розвинених країнах), арсенал прийомів редагування розширюється. Перфокарти можна було вільно перемішувати, прибирати непотрібні і вкладати відсутні. З перфострічками цей трюк не проходить, хоча в ПЗ часто реалізовувалися команди для забою та виправлення друкарських помилок. Так що перфокарти і перфострічки були в різних «екологічних нішах»: перші — користувальницький інтерфейс, другі — засіб постійної пам'яті.

Наступною сходинкою комп'ютерних інтерфейсів стали літеродрукувальні термінали. Текстові редактори того часу могли копіювати і переміщувати текст: іноді командами на зразок cp і mv , іноді через буфер обміну. Один з поширених редакторів, QED, пішов другим шляхом.[2]

Те ж саме тривало аж до 80-х років, коли термінали давно вже стали відеодисплейними. Одні редактори користувалися командами «Копіювати блок» і «Перемістити блок» (наприклад, Ctrl+KC і Ctrl+KV в Turbo Pascal), інші — командами «Копіювати в кишеню» і «Вставити з кишені» (саме так, «кишенею», називався буфер обміну в більшості російського ПЗ та документації кінця 80-х років). На бік другого підходу перейшов Xerox PARC, за ним Apple Lisa: в цьому підході виділений блок — лише особлива форма курсора, і для користувача немає різниці між командами «видалити символ» і «видалити блок». Lisa ввела чотири клавіші, що стали стандартом:

 • Ctrl+Z — скасувати.
 • Ctrl+X — вирізати.
 • Ctrl+C — скопіювати.
 • Ctrl+V — вставити.

Ці команди органічно вписалися в багатозадачний інтерфейс: часто користувач вирізає з однієї програми, а вставляє в іншій. Заодно в Lisa чисто комп'ютерним об'єктам дали назви з конторського життя; так, буфер обміну, який раніше іменувався англ. buffer[2], отримав назву «планшет-блокнот » (англ. clipboard).

Стандарт IBM Common User Access використовував інші клавіші: Shift+Del, Ctrl+Ins, Shift+Ins. Згодом ці клавіші увійшли і в OS/2, і в Microsoft Windows.

Вирізання без видалення[ред. | ред. код]

Іноді (наприклад, в файлових менеджерах) за командою «Вирізати» нічого не відбувається (при цьому у буфер обміну записується команда: користувач вирізав що небудь). Реальне переміщення відбувається за командою «Вставити».

Комбінації клавіш[ред. | ред. код]

ПЗ Вирізання Копіювання Вставлення Вставлення без форматування Буфер обміну
Apple Command+X Command+C Command+V Command+ Shift+V
BeOS Alt+X Alt+C Alt+V
ChromeOS[3] Control+X Control+C Control+V Control+ Shift+V Search+V
Common User Access Shift+Delete Control+Insert Shift+Insert
Emacs Control+w (вирізати / стерти) meta+w (копіювати) Control+y (вставити / витягнути) Підтримується "kill ring". Кілька М-образних важелів обертають кільце на місці.
GNOME Control+X / Shift+Delete Control+C / Control+Insert Control+V / Shift+Insert Control+ Shift+V Gnome, якщо увімкнено: Win+ Shift+V
GNOME/KDE terminal emulators Control+ Shift+C / Control+Insert Control+ Shift+V / Control+ Shift+Insert

( Shift+Insert або середня кнопка миші для вставки виділеного тексту)

GNU Nano Control+k (вирізати) meta+6 / Alt+6 Control+u (uncut)
KDE Control+X / Shift+Delete Control+C / Control+Insert Control+V / Shift+Insert Control+ Shift+V Control+Alt+V
Ubuntu Control+X / Shift+Delete Control+C / Control+Insert Control+V / Shift+Insert Control+ Shift+V Якщо встановлено copyq
vi d (видалити)/dd (видалити рядок) y (витягнути) p (put) ViM зберігає історію останніх 9 змін, включаючи операції видалення/вилучення.
Windows Control+X / Shift+Delete Control+C / Control+Insert Control+V / Shift+Insert Windows 10, якщо увімкнено: Win+V[4]
X Window System натиснути і перетягнути, щоб виділити середня кнопка миші

Культурний вплив[ред. | ред. код]

З поширенням комп'ютерів користувачі часто стали складати тексти, механічно комбінуючи цитати з одного або декількох джерел, іноді навіть без редагування. Отриманий текст, зазвичай, містить в собі логічні стрибки і провали на кордонах цитат, і, як наслідок, малоцікавий і нелогічний (виняток — якщо текст був скопійований цілком). Такий метод презирливо називається «копіпаста».

На іміджбордах, зазвичай, під копіпастом мають на увазі окремий жанр інтернет-творчості в форматі тексту, автор якого або анонімний, або не планував ніякої сторонньої публікації (але й не був проти, усвідомлюючи таку можливість). У цьому випадку вона використовується як готова відповідь, видана за особисту думку або досвід. Для деяких «копіпаста» являє певну художню цінність, доходить навіть до приватного колекціонування.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Для послідовників Місіонерської церкви Копімізму зображення «Ctrl+C, Ctrl+V» є релігійними символами.[5]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Laubach, Lori; Wakefield, Catherine (8 червня 2012). Cloning and Other Compliance Risks in Electronic Medical Records (PDF). Moss Adams LLP, MultiCare. Архів (PDF) оригіналу за 20 серпня 2014. Процитовано 23 квітня 2014.
 2. а б Документация по QED [Архівовано 6 жовтня 2011 у Wayback Machine.](англ.)
 3. Chromebooks: How to copy and paste?. The Economic Times. 17 Jan 2023. Процитовано 8 July 2023.
 4. How to use the new clipboard on Windows 10 October 2018 Update | Windows Central
 5. Місіонерська церква Копімізму. Архів оригіналу за 12 лютого 2012. Процитовано 10 травня 2013.

Посилання[ред. | ред. код]