Вир світів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вир світів
Sliders
Sliders.svg
Тип телесеріал
Телеканал(и)

Fox (сезони 1–3)

Sci Fi Channel (сезони 4-5)
Дистриб'ютор(и) NBCUniversal Syndication Studiosd і Hulu
Жанр наукова фантастика, альтернативна історія
Тривалість серії 44 хв.
Керівник проєкту Трейсі Тормd
Сценарист Трейсі Тормd[1]
Режисер Allan Eastmand[1], Тімоті Бондd[1], Mario Philip Azzopardid[1], Reza Badiyid[1], Les Landaud[1], Colin Buckseyd[1], Jefery Levyd[1], John McPhersond[1], Félix Enríquez Alcalád[1], Енді Теннантd[1], Джеррі О'Коннелл[1], Paris Barclayd[1], Michael Keuschd[1], John T. Kretchmerd[1] і Jeff Woolnoughd[1]
Ідея Тресі Торм
Роберт К. Вайсс
У головних ролях Джеррі О'Коннелл, Сабріна Ллойд, Клівант Деррікс, Джон Ріс-Девіс, Кері Вюрер, Чарлі О'коннел, Роберт Флойд, Тембі Лок
Композитор Danny Luxd
Країна-виробник США
Мова оригіналу англійська
Перший показ 22 березня 1995 — 4 лютого 2000
Кількість сезонів 5
Кількість серій 88
Посилання

«Вир світів» (англ. Sliders) — американський науково-фантастичний телесеріал. Початково транслювався телеканалом Fox network, потім показ був призупинений і відновився на Sci Fi Channel. Налічує п'ять сезонів, 88 епізодів. Тривав у оригінальному показі з 1995 по 2000 рік. Українською транслювався каналами ICTV і НЛО TV (озвучено каналом «Україна») в багатоголосному дубляжі.

Сюжет оповідає про групу людей, які завдяки винаходу — спеціальному пристрою, подорожують паралельними світами. Випадково загубившись, вони відвідують численні реальності, де історія пішла інакшим шляхом, шукаючи дорогу додому.

Назва[ред. | ред. код]

Слово «Sliders», винесене в оригінальну назву, перекладається українською як «Ковзарі», відображаючи «ковзання» головних героїв крізь численні світи. Проте її було адаптовано ICTV як «Вир світів», указуючи на численність відвіданих реальностей і відсилаючи до початкової заставки, де «вир світів» зображено буквально. У варіанті НЛО TV серіал називався «Паралельні світи».

Сюжет[ред. | ред. код]

Молодий учений Квін Мелорі з Сан-Франциско, намагаючись створити антигравітацію, в результаті отримує дивну воронку. Він припускає, що це кротовина, котра веде в інші світи, але не знає важливої змінної в рівнянні, потрібної для стабілізації. Квін обладнує свій винахід таймером, який через певний час повертає об'єкт, до якого прикріплений, назад. Після низки тестів Квін вирішує пройти крізь воронку сам та спершу думає, що зазнав невдачі. Та незабаром з дивних деталей навколо він розуміє, що потрапив до іншого світу. Повернувшись, Квін зустрічає свого двійника, що знає змінну і називає себе ковзарем-«слайдером» — мандрівником світами. Перед відбуттям до свого світу двійник радить у жодному разі не робити чогось із таймером, та Квін не чує останніх слів.

Із викладачем фізики Максиміліаном Артуро і продавчинею-консультанткою відділу електроніки Вейд Вейлз, Квін вирішує «ковзнути» до паралельного світу. Для цього винахідник підвищує потужність пристрою і він випадково затягує також співака Рембрандта Брауна. Їх переносить до світу із засніженим Сан-Франциско, де мандрівникам загрожує снігова буря, а до відкриття кротовини лишається 4 години. Герої приймають рішення обнулити таймер. Вони рятуються, проте виявляється, що саме обнуляти в жодному разі не можна було — «слайдери» опиняються в іншій реальності. Квін сподівається, що мандруючи світами далі, він і його друзі коли-небудь віднайдуть свій рідний.

Перший сезон. «Слайдери» мандрують різними світами, кожен з яких — це альтернатива до нашого, де історія в певний момент пішла інакшим шляхом. В деяких панує відмінна культура, суспільний лад, або й природні умови. Так вони потрапляють у світ, де в США панує комуністична ідеологія, де живий рух хіппі, в Сан-Франциско знайшли нафту, або де чоловіки й жінки поміняні ролями. В кожному світі можна затриматися на різний термін — від кількох хвилин, до діб. Прибуття й відбуття повинне відбуватися при цьому в тому ж місці. Квін з товаришами допомагають тамтешнім жителям змінити свої світи на краще, та рятуються від різних небезпек.

Другий сезон. Подорожі продовжуються, «слайдери» відвідують варіації Сан-Франциско, де зазнають різноманітних пригод, а їхні двійники виявляються незвичайними особами. Врешті вони потрапляють до світу, який вважають рідним. Кожен облаштовує своє життя, але згодом вони розуміють, що це не їх дім. Квін з рештою відкривають світ, куди вторглися жорстокі гуманоїди кромаги, яких вони спочатку сприймають за іншопланетян. Однак, це виявляються альтернативні люди, що володіють високими технологіями, в тому числі для подорожей між світами. «Слайдерам» вдається втекти, проте кромаги тепер потай слідкують за ними.

Третій сезон. Мандрівники світами виявляють все незвичайніші реальності: де існує магія, люди володіють телепатією, світом правлять роботи чи стався зомбі-апокаліпсис. У світі, де планета ось-ось буде знищена пульсаром, вони зустрічають полковника Агнуса Рікмена, що володіє власним, досконалішим, таймером. Він зустрічається «слайдерам» у різних світах, шукаючи собі «донорів», яких убиває для продовження власного життя. Його підлегала Меггі Беккет приєднується до «слайдерів». Зрештою Рікмен гине, але також і Артуро. Квін забирає в нього таймер i відправляє, оточений ворогами, Вейд і Рембрандта додому. Меггі не може довго дихати тамтешнім повітрям, Квін наважується взяти її з собою, але кротовина переносить їх до іншого світу.

Четвертий сезон. Меггі та Квін після довгих подорожей нарешті знаходять світ, з якого почалися подорожі. Та він виявляється під окупацією кромагів. Мандрівникам вдається розшукати Рембрандта, а Вейд кромаги переправляють в інший світ. Рятуючи матір, Квін розкриває, що він прийомний син. Його справжні батьки були «сладерами» зі світу, на який напали кромаги, і сховали Квіна та його брата в інших реальностях. В посланні від них говориться про зброю проти кромагів. Шукаючи її з Меггі та Рембрандтом, Квін зустрічає свого брата Коліна. Разом вони відвідують світи, з-поміж яких виявляються вже захоплені кромагами, де ті виводять гібридів з людьми. В одному зі світів їм трапляється письменник, що описує подорожі паралельними реальностями та війну з кромагами. Він — «слайдер», що знав батьків Квіна і в їхньому світі кромагів перемогли. Квін з Меггі, Коліном та Рембрандтом вирушає туди за вказаними координатами. Проте це виявляється обманом, письменник лише користується їх допомогою аби повернутися з заслання, хоча кромаги в тій реальності перебувають у жалюгідному становищі.

П'ятий сезон. Під час чергового переміщення Квін зливається зі своїм двійником, утворивши нову людину Меллорі, а Колін зникає через експерименти доктора Гайгера. Його асистентка Діана приєднується до «слайдерів». Мандрівники знаходять шукану зброю проти кромагів, але вона виявляється руйнівною для довкілля. Вони отримують сигнал від Вейд, та це виявляється пасткою, «слайдери» тікають, а доля Вейд лишається невідомою. Герої довідуються план Гайгера злитися з Квіном. Доктор гине, але перед смертю передає координати рідних світів «слайдерів». Їх переносить до реальності, де «слайдери» знамениті завдяки Пророку, що слідкував за їхніми пригодами. Також там перемогли кромагів, створивши проти них вірус. «Слайдери», попри осуд тамтешніх жителів, вирішують продовжити подорож. У них відбирають таймер, але вдається знайти машину кромагів, здатну перенести одну людину. Рембрандт вколює собі вірус та стрибає в кротовину.

Сезони[ред. | ред. код]

Сезон Телеканал Епізодів Дата першого показу Дата останнього показу
1 Fox 10 22 березня 1995 17 травня 1995
2 Fox 13 1 березня 1996 12 липня 1996
3 Fox 25 20 вересня 1996 16 травня 1997
4 Sci-Fi 22 8 червня 1998 23 квітня 1999
5 Sci-Fi 18 11 червня 1999 4 лютого 2000

Порядок епізодів[ред. | ред. код]

Творцеві серіалу Трейсі Торму (відомий за роботою над серіалами «Зоряний Шлях: наступне покоління», «За межею можливого», «Карнавал») доводилося постійно протистояти тиску FOX Network. Студія наполягала на спрощенні серіалу та усуненні соціальної сатири[2][3].

На думку Трейсі, вибір героїв, де двома лідерами групи є талановитий студент-фізик і мудрий професор, а їх компаньйонами продавчиня магазину електроніки і блюзовий виконавець — навіть задовго після виходу виглядає сміливим і експериментальним, адже пропонує як героїв людей без особливих здібностей, але в незвичайних обставинах[3].

Але, вже після зйомок першого сезону FOX Network, боячись провалу, вирішили показати спочатку передбачувано найрейтинговіші епізоди, щоб зацікавити потенційних глядачів. За задумом Трейсі, кожен наступний епізод має бути прямим продовженням попереднього, але за рішенням студії внутрішня логіка серіалу порушилася. Так, після пілотного епізоду відразу послідував шостий, потім п'ятий, третій і четвертий. Подібний підхід FOX зберегли і в наступних сезонах[3]. Утім, з часом Трейсі Торму вдалося перевидати ліцензійну версію серіалу на DVD та Blu-ray дисках, що дозволяє переглянути серіал у правильному порядку[4].

За версією автора, серіал належить переглядати в такій послідовності:

Сезон Епізод Назва українською Оригінальна назва
I 1-2. «Пілот, Частина 1 і 2» Sliders, Part 1 and 2
6. «Літо любові» Summer of Love
5. «Принц Уельський» The Prince of Wails
3. «Лихоманка» Fever
4. «Останні дні» Last Days
8. «Слабка стать» The Weaker Sex
7. «Розумники» Eggheads
9. «Король повернувся» The King is Back
10. «Лотерея» Luck of the Draw
II 11.(1) «Крок в містику» Into the Mystic
16.(6) «Новий час в тому ж світі» Time Again and World
15.(5) «Ель Сід» El Sid
12.(2) «Боги любові» Love Gods
14.(4) «Хороший, поганий, багатий» The Good, the Bad and the Wealthy
23.(13) «А час-то йде» As Time Goes By
13.(3) «Джилліан зі світу духів» Gillian of the Spirits
19.(9) «Одержимість» Obsession
18.(8) «Пост-травматичний синдром ковзання» Post Traumatic Slide Syndrome
17.(7) «Істина в динозаврах» In Dino Veritas
20.(10) «У дошку свої хлопці» Greatfellas
21.(11) «Молоді і безжальні» The Young and the Relentless
22.(12) «Вторгнення» Invasion
III 25.(2) «Подвійний хрест» Double Cross
24.(1) «Правила гри» Rules of the Game
33.(10) «Ковзання мерця» Dead Man Sliding
26.(3) «Кислотний тест електричного смерчу» Electric Twister Acid Test
27.(4) «Охоронець» The Guardian
28.(5) «Майстри снів» The Dream Masters
29.(6) «Буря в пустелі» Desert Storm
30.(7) «Лігво дракона» Dragonslide
31.(8) «Вогонь всередині» The Fire Within
32.(9) «Принц ковзання» The Prince of Slides
34.(11) «Витвір мистецтва» State of the ART
35.(12) «Привітання в сезоні» Season's Greedings
36.(13) «Вбивство по-звірячому» Murder Most Foul
37.(14) «Ковзай як єгиптянин» Slide Like an Egyptian
38.(15) «Втрачений рай» Paradise Lost
43.(20) «Рай насправді» The Last of Eden
39.(16) «Наслідки, частина 1» The Exodus, Part 1
40.(17) «Наслідки, частина 2» The Exodus, Part 2
41.(18) «Залишені живими» Sole Survivors
44.(21) «Наступний слід темряви» The Other Slide of Darkness
42.(19) «Селекціонер» The Breeder
47.(24) «Кочегар» Stoker
45.(22) «Ковзаючи» Slither
46.(23) «Слід діно» Dinoslide
48.(25) «Падіння поряд раю» This Slide of Paradise

У ролях[ред. | ред. код]

Персонаж Актор Сезон
1 2 3 4 5
Квін Меллорі Джеррі О'Коннелл Основний
Вейл Велз Сабріна Ллойд Основний Гостьовий
Рембрандт «Плаксій» Браун Клівант Деррікс Основний
Максиміліан Артуро Джон Ріс-Девіс Основний
Меггі Беккет Кері Вюрер Гостьовий Основний
Основний
Колін Меллорі, Кіт Річардс, О'гара Чарлі О'коннел Гостьовий Гостьовий Гостьовий
Основний
Меллорі Роберт Флойд Гостьовий
Основний
Діана Денйвіс Тембі Лок Гостьовий
Основний

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д е ж и к л м н п р с т ČSFD — 2001.
  2. Jerry O'Connell Reveals the Checkered History of 'Sliders' and a Potential Reboot. www.yahoo.com (en-US). Процитовано 2020-05-01. 
  3. а б в Sliders:The Rocky History of the Show. www.angelfire.com. Процитовано 2020-05-01. 
  4. Sliders - Die komplette Serie. www.amazon.com. Процитовано 2020-05-01. 

Посилання[ред. | ред. код]