Вир світів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вир світів
Sliders
Sliders.svg
Тип телесеріал
Телеканал(и)

Fox (сезони 1–3)

Sci Fi Channel (сезони 4-5)
Жанр наукова фантастика, альтернативна історія
Тривалість серії 44 хв.
Ідея Тресі Торме
Роберт К. Вайсс
Країна-виробник США
Мова оригіналу англійська
Перший показ 22 березня 1995 — 4 лютого 2000
Кількість сезонів 5
Кількість серій 88
Посилання

«Вир світів» (англ. Sliders) — американський науково-фантастичний телесеріал. Початково транслювався телеканалом Fox network, потім показ був призупинений і відновився на Sci Fi Channel. Налічує п'ять сезонів, 88 епізодів. Тривав у оригінальному показі з 1995 по 2000 рік. Українською транслювався каналами ICTV і НЛО TV (озвучено каналом «Україна») в багатоголосному дубляжі.

Сюжет оповідає про групу людей, які завдяки винаходу — спеціальному пристрою, подорожують паралельними світами. Випадково загубившись, вони відвідують численні реальності, де історія пішла інакшим шляхом, шукаючи дорогу додому.

Назва[ред. | ред. код]

Слово «Sliders», винесене в оригінальну назву, перекладається українською як «Ковзарі», відображаючи «ковзання» головних героїв крізь численні світи. Проте її було адаптовано ICTV як «Вир світів», вказуючи на численність відвіданих реальностей і відсилаючи до початкової заставки, де «вир світів» зображено буквально. В варіанті НЛО TV серіал називався «Паралельні світи».

Сюжет[ред. | ред. код]

Молодий вчений Квін Мелорі з Сан-Франциско, намагаючись створити антигравітацію, в результаті отримує дивну воронку. Він припускає, що це кротовина, котра веде в інші світи, але не знає важливої змінної в рівнянні, потрібної для стабілізації. Квін обладнує свій винахід таймером, який через певний час повертає об'єкт, до якого прикріплений, назад. Після низки тестів Квін вирішує пройти крізь воронку сам та спершу думає, що зазнав невдачі. Та незабаром з дивних деталей навколо він розуміє, що потрапив до іншого світу. Повернувшись, Квін зустрічає свого двійника, що знає змінну і називає себе «слайдером» — мандрівником світами. Перед відбуттям до свого світу двійник радить в жодному разі не робити чогось із таймером, та Квін не чує останніх слів.

З викладачем фізики Максиміліаном Артуро і продавчинею-консультанткою відділу електроніки Вейд Вейлз, Квін вирішує «ковзнути» до паралельного світу. Для цього винахідник підвищує потужність пристрою і він випадково затягує також співака Рембрандта Брауна. Їх переносить до світу із засніженим Сан-Франциско, де мандрівникам загрожує снігова буря, а до відкриття кротовини лишається 4 години. Герої приймають рішення обнулити таймер. Вони рятуються, проте виявляється, що саме обнуляти в жодному разі не можна було — «слайдери» опиняються в іншій реальності. Квін сподівається, що мандруючи світами далі, він і його друзі коли-небудь віднайдуть свій рідний.

Перший сезон. «Слайдери» мандрують різними світами, кожен з яких — це альтернатива до нашого, де історія в певний момент пішла інакшим шляхом. В деяких панує відмінна культура, суспільний лад, або й природні умови. Так вони потрапляють у світ, де в США панує комуністична ідеологія, де живий рух хіппі, в Сан-Франциско знайшли нафту, або де чоловіки й жінки поміняні ролями. В кожному світі можна затриматися на різний термін — від кількох хвилин, до діб. Прибуття й відбуття повинне відбуватися при цьому в тому ж місці. Квін з товаришами допомагають тамтешнім жителям змінити свої світи на краще, та рятуються від різних небезпек.

Другий сезон. Подорожі продовжуються, «слайдери» відвідують варіації Сан-Франциско, де зазнають різноманітних пригод, а їхні двійники виявляються незвичайними особами. Врешті вони потрапляють до світу, який вважають рідним. Кожен облаштовує своє життя, але згодом вони розуміють, що це не їх дім. Квін з рештою відкривають світ, куди вторглися жорстокі гуманоїди кромаги, яких вони спочатку сприймають за іншопланетян. Однак, це виявляються альтернативні люди, що володіють високими технологіями, в тому числі для подорожей між світами. «Слайдерам» вдається втекти, проте кромаги тепер потай слідкують за ними.

Третій сезон. Мандрівники світами виявляють все більш незвичайні реальності: де існує магія, люди володіють телепатією, світом правлять роботи чи стався зомбі-апокаліпсис. У світі, де планета ось-ось буде знищена пульсаром, вони зустрічають полковника Агнуса Рікмена, що володіє власним, досконалішим, таймером. Він зустрічається «слайдерам» у різних світах, шукаючи собі «донорів», яких убиває для продовження власного життя. Його підлегала Меггі Беккет приєднується до «слайдерів». Зрештою Рікмен гине, але також і Артуро. Квін забирає в нього таймер i відправляє, оточений ворогами, Вейд і Рембрандта додому. Меггі не може довго дихати тамтешнім повітрям, Квін наважується взяти її з собою, але кротовина переносить їх до іншого світу.

Четвертий сезон. Меггі і Квін після довгих подорожей нарешті знаходять світ, з якого почалися подорожі. Та він виявляється під окупацією кромагів. Мандрівникам вдається розшукати Рембрандта, а Вейд кромаги переправляють в інший світ. Рятуючи матір, Квін розкриває, що він прийомний син. Його справжні батьки були «сладерами» зі світу, на який напали кромаги, і сховали Квіна та його брата в інших реальностях. В посланні від них говориться про зброю проти кромагів. Шукаючи її з Меггі і Рембрандтом, Квін зустрічає свого брата Коліна. Разом вони відвідують світи, з-поміж яких виявляються вже захоплені кромагами, де ті виводять гібридів з людьми. В одному зі світів їм трапляється письменник, що описує подорожі паралельними реальностями та війну з кромагами. Він — «слайдер», що знав батьків Квіна і в їхньому світі кромагів перемогли. Квін з Меггі, Коліном та Рембрандтом вирушає туди за вказаними координатами. Проте це виявляється обманом, письменник лише користується їх допомогою аби повернутися із заслання, хоча кромаги в тій реальності перебувають в жалюгідному становищі.

П'ятий сезон. Під час чергового переміщення Квін зливається зі своїм двійником, утворивши нову людину Меллорі, а Колін зникає через експерименти доктора Гайгера. Його асистентка Діана приєднується до «слайдерів». Мандрівники знаходять шукану зброю проти кромагів, але вона виявляється руйнівною для довкілля. Вони отримують сигнал від Вейд, та це виявляється пасткою, «слайдери» тікають, а доля Вейд лишається невідомою. Герої довідуються план Гайгера злитися з Квіном. Доктор гине, але перед смертю передає координати рідних світів «слайдерів». Їх переносить до реальності, де «слайдери» знамениті завдяки Пророку, що слідкував за їхніми пригодами. Також там перемогли кромагів, створивши проти них вірус. «Слайдери», попри осуд тамтешніх жителів, вирішують продовжити подорож. У них відбирають таймер, але вдається знайти машину кромагів, здатну перенести одну людину. Рембрандт вколює собі вірус та стрибає в кротовину.

Сезони[ред. | ред. код]

Сезон Телеканал Епізодів Дата першого показу Дата останнього показу
1 Fox 10 22 березня 1995 17 травня 1995
2 Fox 13 1 березня 1996 12 липня 1996
3 Fox 25 20 вересня 1996 16 травня 1997
4 Sci-Fi 22 8 червня 1998 23 квітня 1999
5 Sci-Fi 18 11 червня 1999 4 лютого 2000

У ролях[ред. | ред. код]

Персонаж Актор Сезон
1 2 3 4 5
Квін Меллорі Джеррі О'Коннелл Основний
Вейл Велз Сабріна Ллойд Основний Гостьовий
Рембрандт «Плаксій» Брайн Клівант Деррікс Основний
Максиміліан Артуро Джон Ріс-Девіс Основний
Меггі Беккет Кері Вюрер Гостьовий Основний
Основний
Колін Меллорі, Кіт Річардс, О'гара Чарлі О'коннел Гостьовий Гостьовий Гостьовий
Основний
Меллорі Роберт Флойд Гостьовий
Основний
Діана Денйвіс Тембі Лок Гостьовий
Основний

Посилання[ред. | ред. код]