Високоточна зброя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ракета GBU-24 з лазерним наведенням
Радянська високоточна ракета Х-29Л
BOLT-117 одна з перших бомб з лазерним наведенням

Високоточна зброя, або високоточне озброєння (англ. Precision-guided munitions) — зброя, як правило керована, здатна вражати ціль першим пострілом (пуском) на будь-якій дальності в межах її досяжності.

Відноситься до зброї шостого покоління війн. Дозволяє завдавати дуже точних ударів по атакованих об'єктах. До високоточної зброї відносять різноманітні наземні, авіаційні і корабельні ракетні комплекси, бомбардувальні і артилерійські комплекси керованого озброєння, а також розвідувально-ударні комплекси.

Розвиток[ред. | ред. код]

Масове виробництво і застосування ВТЗ стало можливим завдяки досягненням науково-технічному прогресу в другій половині ΧΧ століття. Хоча перші випадки її використання зафіксовані під час Другої світової війни: в 1943 Нацистською Німеччиною в битві успішно було використано ВТЗ Fritz X проти італійського бойового корабля «Рим».

Приклади[ред. | ред. код]

Реактивний снаряд M982 Excalibur[ред. | ред. код]

Знаходиться на озброєнні армій США, Канади, Швеції, Австралії.

M982 Excalibur[en] (раніше XM982) — 155-мм керований активно-реактивний снаряд (АРС) збільшеної дальності, що запускається зі ствола гаубиці.

Його донна основа виконана з титану, що дозволило зменшити кількість деталей і вартість, а також знизити масу і збільшити дальність. Донний газогенератор надає йому додаткову енергію, дозволяючи збільшити дальність стрільби до 60 км. Система управління комбінована — GPS і інерціальна. Аеродинамічна схема — «качка». Бойова частина — багатоцільова.

«Інтелектуальний» постріл, має дальність стрільби від 40 до 57 км (в залежності від конфігурації) з круговим ймовірним відхиленням близько 10 м. Збільшена дальність досягається за рахунок використання аеродинамічних консолей, що складаються. Точність попадання досягається використанням приймача сигналів ГНСС GPS. Для порівняння, стандартні американські 155-мм снаряди мають КВО порядку 200—300 м при стрільбі на середні дальності.

Витрати — 85 000 $ на один снаряд, при виробництві великими партіями можливе зниження вартості до 50 000 $.

Перший досвід бойового застосування Excalibur в Іраку влітку 2007 року, був настільки успішним (92 % снарядів падали в межах 4 метрів від цілі), що армія США збільшила темпи виробництва до 150 одиниць на місяць проти попередніх 18 снарядів на місяць.

«Copperhead» (Змія-мідянка)[ред. | ред. код]

M712 «Копперхед»[ru] — американський 155-мм високоточний фугасний артилерійський снаряд, створений для ураження різних захищених, в тому числі рухомих цілей.

Copperhead являє собою снаряд з керованою хвостовою частиною у вигляді стабілізаторів і головкою, що наводиться лазером. Copperhead-2 прийнятий на озброєння в 1988 році. Дальність стрільби цим снарядом становить від 3 до 16 км. Вперше 155-мм комплекс «Copperhead» був застосований в Іраку.

Розробка проекту високоточної артилерійської системи в США почалася в 70-х роках XX століття. Метою створення з'явилася поява на полі бою високоманеврових цілей, таких, наприклад, як танк. Купчастість звичайних снарядів не дозволяла застосовувати їх на театрі бойових дій. Високоточна артилерійська система дозволила б подолати цей недолік і відродити артилерію.

На даний момент снаряд знятий з виробництва і з озброєння більшості армій на користь XM982 Excalibur, SMArt 155.

155-мм касетний снаряд SMArt-155[ред. | ред. код]

155-мм касетний снаряд SMArt-155 (Suchzunder-Munition fur die Artillerie-155) і однойменний самоприцілюючий бойової елемент розроблені в Німеччині.

Снаряд має три датчики індикації мети (мініатюрний радіолокатор, що працює на принципах як пасивної, так і активної локації, а також інфрачервоний детектор). Датчики функціонують одночасно, і на виході вимірювальної системи формується узагальнений образ мети. Для надійності сигнали, що знімаються з датчиків, обробляються процесором за допомогою двох спеціальних алгоритмів сканування, що дозволяє СПБЕ не реагувати на помилкові цілі.

ADC (ArtillerieDirigee Charge)[ред. | ред. код]

155-мм французький снаряд з автономним радіолокаційним самонаведенням.

BOSS (Bofors Optimised Smart Shell)[ред. | ред. код]

155-мм шведський снаряд з автономним радіолокаційним самонаведенням.

Ці снаряди мають потужну кумулятивну бойову частину. Вони призначені для стрільби з усіх штатних і перспективних 155-мм гармат.

В той же час в Україні також є розробки високоточної зброї, яка не поступається західним аналогам.

КАС «Квітник»[ред. | ред. код]

Докладніше: КАС «Квітник»

Керований артилерійський снаряд «Квітник» — це осколково-фугасний боєприпас з лазерною напівактивною голівкою самонаведення, який призначений для оснащення систем ствольної артилерії калібру 152 і/або 155 мм (під стандарти НАТО). Прийнятий на озброєння Збройних сил України 6 грудня 2012 р. Високоточний боєприпас (ВТБ) був розроблений Ніжинським науково-виробничим комплексом «Прогрес» центральним конструкторським та проектно-технологічним бюро «Точність» під керівництвом головного конструктора Миколи Шкарлета.

КАС «Квітник» забезпечує ураження танків, пускових ракетних установок, броньованих машин, захисних споруд. Його лазерна напівактивна система наведення дозволяє застосовувати боєприпас не тільки проти бронетехніки, але й проти інших важливих військових об'єктів. Здатний вражати цілі, що рухаються зі швидкістю до 10 м/с (36 км/год) з імовірністю 0,9. 16 таких високоефективних боєприпасів можуть виконати «роботу» 800 звичайних снарядів. Вартість одного снаряда — до 200 тис. грн.

FGM-148 Javelin[ред. | ред. код]

Докладніше: FGM-148 Javelin

Він призначений для знищення бронетехніки, захищених об'єктів (типу бункер, ДОТ, ДЗОТ) і низьколітаючих малоскоростних цілей (вертольотів). Розроблявся з 1986 року підприємством «Javelin Joint Venture» (Луїсвілл, Техас). Прийнятий на озброєння Армії США в 1996 році. Успішно застосовувався в Іраку. Поставляється на експорт. Вартість однієї протитанкової ракети досягає 50 тис. доларів. Ракета комплексу Javelin оснащена інфрачервоною голівкою самонаведення, що реалізує принцип «вистрілив-забув», тобто самонаведення. Ракета виконана з крилами, що розкриваються за класичною аеродинамічною схемою. Вона здатна атакувати цілі безпосередньо і згори, що дозволяє без особливих зусиль вражати всі сучасні танки. Система «м'якого пуску» дозволяє стріляти із закритих приміщень. Наведення ракети можливо в складних метеоумовах, при підвищеній задимленості і в темний час доби. Ракеті неможливо протидіяти будь-якими засобами оптико-електронного придушення.[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Яку високоточну зброю Україна може отримати від НАТО. Еспресо TV. 5 вересня 2014. Архів оригіналу за 29 січня 2015. Процитовано 30 травня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]