Вифлеємська зірка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Комета Галлея — «натурниця» для Вифлеємської зірки в «Поклоніння волхвів» Джотто, капела Скровеньї

Вифлеємська зірка — зірка, що привела трьох мудреців до маленького Ісуса Христа. Згідно з Євангелієм, вона вела їх аж зі сходу, а коли вони підійшли до Вифлеєма, вона зупинилась.

Традиційно на вершині різдвяної ялинки встановлюють ялинкову прикрасу, у вигляді зірки, яка є символом вифлеємської зірки.

Ідентифікація зірки[ред. | ред. код]

Фреска в Міланському соборі св. Марка

Думки релігійних діячів[ред. | ред. код]

Церква вважає, що Вифлеємська зірка була не обов'язково природним астрономічним тілом, а скоріше чудесним явищем: виконавши своє призначення, вона потім зникла з неба[1], а коли волхви прийшли в Єрусалим, вона зникла, щоб її не міг побачити Ірод, потім знову повернувшись[2].

Для віруючих явище Вифлеємської зірки було виконанням т. з. «Зоряного пророцтва» Валаама в старозавітній Книзі Чисел:

" бачу його, та не тепер, дивлюся на нього, але не близько. Сходить зоря від Якова, і підіймається берло з Ізраїля, і разить князів Моава і всіх синів Сіфових.
"

Поклоніння волхвів і принесення ними дарів також співвідносять з пророцтвом Ісаї про відвідування Єрусалиму язичниками:

" Безліч верблюдів закриє тебе - ті верблюди з Мідіяну й Ефи; всі вони з Сави прийдуть, принесуть золото і ладан та хвали Господа ... І прийдуть до тебе сини твоїх кривдників, і кланятись будуть до стіп твоїх ніг усі ненависники, і назвуть тебе Місто Господнє, Сіон Святого Ізраїлевого.
"

Отці церкви, зокрема Іоанн Дамаскін і Ориген, погодилися з тим, що ймовірно, це була комета: "вона швидше за все відноситься до тієї групи зірок, які з'являються час від часу і називаються хвостатими зірками або кометами … ми прочитали про комети, що вони з'являлися кілька разів перед щасливими подіями. Якщо при виникненні нових імперій та інших важливих подій на Землі з'являлися комети або інші подібні зірки, то чому ж дивуватися, що поява зірки супроводжувало народження немовляти, який повинен був здійснити перетворення в людському роді? " (Ориген).

Тертуліан і Мануїл I Комнін припустили, що це було поєднання планет.

Святий Іоанн Златоуст і Блаженний Феофілакт Болгарський вважали, що це божественна розумна сила з'явилася в образі зірки:

Чуючи про зірку, не думай, що вона була одна з видимих ​​нами: ні, то була божественна і ангельська сила, що з'явилася в образі зірки. Оскільки волхви займалися наукою про зірки, то Господь і привів їх цим, для них знайомим знаком, подібно як Петра рибаря, здивувавши безліччю риб, залучив до Христа. А що зірка була сила ангельська, видно з того, що вона яскраво світила вдень, йшла, коли йшли волхви, сяяла, коли не йшли вони: особливо ж з того, що вона йшла з півночі, де Персія, на південь, де Єрусалим: але зірки ніколи не ходять від півночі до півдня.

— Феофілакт Болгарський

Думки вчених[ред. | ред. код]

Історичність повідомлень Нового Завіту і реальність існування Віфлеємської зірки не доведена. Вчені намагаються використовувати дані про неї для встановлення точної дати Різдва Христового[3][4].

Кандидати:

Думки астрологів[ред. | ред. код]

Так як згідно з Євангелієм, самі мешканці Юдеї не помітили жодного чудесного явища, існує думка, що перевагу варто віддати гіпотезі про з'єднання, а не про комету або спалах нової. Причина: в астрології такий аспект як з'єднання — це явище, для непосвячених не особливо примітне, але має велике значення для тих, хто здатний його витлумачити[9], якими були мудреці-волхви.

Роль в християнських обрядах[ред. | ред. код]

Моравська зірка — символ Вифлеємської зірки в моравській церкві

Зірка в мистецтві[ред. | ред. код]

Різдвяне свято, Німеччина

Вифлеємська зірка — неодмінний атрибут сцени «Поклоніння волхвів» як у живописі, так і в театральних постановках.

У релігійних містеріях показ Вифлеємської зірки був важливий: дослідники навіть вказують, що необхідність продемонструвати її рух по небосхилу призвела до винаходу деяких театральних механізмів.

Як вважається, зразком для Вифлеємської зірки в «Поклоніння волхвів» (Капела Скровеньї, 1305 р.) Джотто слугувала комета Галлея (яка проходила над Землею в 1301 р). На честь цієї Європейська космічна комісія назвала «Джотто» космічний зонд, призначений для зустрічі з кометами[10].

Письменник-фантаст Артур Кларк використовував факт розгадки Вифлеємської зірки в майбутньому у фабулі оповідання «Зірка». За сюжетом священик-єзуїт як геофізик входить до складу астрографічної експедиції, що відкрила багату і прекрасну спадщину цивілізації, загиблої в результаті вибуху наднової. За даними експедиції священик-учений обчислює точний час, коли наднова була видна із Землі і її положення над горизонтом:

О Боже, у твоєму розпорядженні було стільки зірок! Так чи потрібно було саме цей народ віддавати вогню лише для того, щоб символ його тлінності сяяв над Вифлеємом?
Оригінальний текст (англ.)
[O]h God, there were so many stars you could have used. What was the need to give these people to the fire, that the symbol of their passing might shine above Bethlehem?

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]