Вича
Ви́ча (інша назва — Віча) — річка в Українських Карпатах, у межах Воловецького та Свалявського районів Закарпатської області. Ліва притока Латориці (басейн Дунаю).
Опис[ред. | ред. код]
Довжина річки 39 км, площа басейну 352 км². Похил річки 20 м/км. Долина V-подібна, на окремих ділянках має вигляд ущелини, зокрема від південно-західної околиці смт Воловця до села Сасівки. Ширина долини 60—100 м, в ущелинах 30—50 м, біля гирла 500 м. У районі села Гукливого і смт Воловця річка перетинає Воловецьку верховину, тому тут прирічкова долина широка. Річище Вичі слабозвивисте, чимало порожистих ділянок, є острови, на окремих ділянках укріплене. Ширина річища 15—30 м, найбільша 44 м.
Розташування[ред. | ред. код]
Вича бере початок на південних схилах Водолільного хребта, на північ від села Скотарського, неподалік від Воловецького перевалу. Тече на південний захід/південь, в селі Неліпино (неподалік від міста Сваляви) впадає в Латорицю.
Екологічний стан[ред. | ред. код]
Екологічний стан Вічі незадовільний, оскільки вздовж неї майже від витоків до гирла проходить залізниця з доволі інтенсивним рухом поїздів. Крім того у верхній та середній течії на берегах річки розташовані населені пункти: смт Воловець і села Гукливий та Скотарське.
Основні притоки[ред. | ред. код]
- Великий Звор, Оса, Ждимир (ліві).
Цікаві факти[ред. | ред. код]
- Вича становить західну межу гірського масиву Полонина Боржава. Вона — одна з небагатьох закарпатських річок, які перетинають Полонинський хребет, розчленовуючи його на окремі масиви.
- На потоці Оса (ліва притока Вічі) розташований заказник Потік Оса, в якому взято під охорону декілька видів тварин, занесених до Червоної книги України.
Джерела[ред. | ред. код]
- Географічна енциклопедія України : [у 3 т.] / редкол.: О. М. Маринич (відповід. ред.) та ін. — К., 1989—1993. — 33 000 екз. — ISBN 5-88500-015-8.
- Каталог річок України. / Швець Г. І. — К.: Видавництво Академії наук Української РСР, 1957. — 192 с.
- (рос.) Ресурсы поверхностных вод СССР: Гидрологическая изученность. Том 6. Украина и Молдавия. Выпуск 1. Западная Украина и Молдавия / Под ред. Б. М. Штейнгольца. — Л.: Гидрометеоиздат, 1964. — 245 с.
- Словник гідронімів України — К.: Наукова думка, 1979. — С. 112