Вишки Бойка
Вишки Бойка — бурові газовидобувні платформи В312 — «Петро Годованець» (побудована в 2010) та В319 — «Україна» (побудована в 2012) біля берегів Криму в Чорному морі. В 2014 році захоплені Росією. Закупівля плавучих вишок для видобутку газу спричинила суспільний резонанс через можливе порушення законів України та привласнення державних коштів у особливо великих розмірах колишнім міністром енергетики України, проросійським політиком Юрієм Бойком. Було відкрито кримінальне провадження.
Платформи[ред. | ред. код]
![]() | Цей розділ потребує доповнення. |
Закупівля[ред. | ред. код]
2011 року, під час роботи Юрія Бойка в Міністерстві енергетики України підконтрольний міністерству «Чорноморнафтогаз» придбав бурову платформу сінгапурського виробництва не безпосередньо у заводу-виробника Keppel, а через посередника — британську компаію Highway Investments Processing, витративши на це $400 млн, дорожче ніж у виробника. Другу платформу також було куплено через посередника. ЗМІ запідозрили корупцію в цих угодах, сам інцидент згадувався у ЗМІ як «вишки Бойка»[1].
Кримінальне провадження[ред. | ред. код]
18 червня 2014 року Генпрокуратура України розпочала досудове розслідування за фактом заволодіння невстановленими особами, що діяли від імені посадових осіб ДАТ «Чорноморнафтогаз», державними коштами на $400 млн під видом закупівлі вишок для видобутку нафти та газу на Чорноморському шельфі. Правопорушення було кваліфіковано за ч.5 ст.191 (заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах чи організованою групою) ККУ.
У березні та жовтні 2011 року при закупівлі плавучих бурових установок, що самопідіймаються, було допущено грубі порушення тендерних процедур, внаслідок чого було незаконно витрачено державні коштів в особливо великих розмірах. 2015 року Бойко проходив у справі як свідок. 19 липня 2015 року стало відомо, що МВС порушило ще одну кримінальну справу щодо розкрадання грошей на $60 млн при закупівлі у березні 2011 року «Чорноморнафтогазом» буксирів для транспортування бурових вишок для видобутку нафти та газу на шельфі Чорного моря[2].
14 грудня 2015 року самопідйомні бурові установки «Петро Годованець» та «Україна» були захоплені військами РФ та перебазовані з зони Одеського газового родовища ближче до тимчасово окупованого Криму. Пізніше Печерський суд Києва наклав арешт на ці установки[3]. 15 вересня 2016 року ГПУ офіційно заявила, що «слідством не встановлено фактів підписання від імені Бойка документів щодо проведення закупівель» цих вишок[4].
20 червня 2022 року, під час повномасштабного вторгнення російських військ до України, ЗСУ завдали ракетного удару по вишкам Бойка[5].
Див. також[ред. | ред. код]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Генпрокуратура почала розслідування щодо "вишок Бойка". LB.ua. Процитовано 20 червня 2022.
- ↑ Щодо "вишок Бойка" порушено ще одну кримінальну справу. LB.ua. Процитовано 20 червня 2022.
- ↑ Печерский суд арестовал украденные Россией "вышки Бойко". www.unian.net (рос.). Процитовано 20 червня 2022.
- ↑ Слідчі не знайшли доказів причетності Бойка до "вишок Бойка". nv.ua (укр.). Процитовано 20 червня 2022.
- ↑ ЗСУ вдарили ракетами по "вишках Бойка" в Чорному морі. РБК-Украина (рос.). Процитовано 21 червня 2022.