Вища нормальна школа (Париж)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

[1]

Вища нормальна школа на вулиці Ульм, Париж
ENS Ulm
ENS Ulm cour Ernests DSC00106.jpg
У дворику школи
Тип école normale supérieure[d] і EPSCP[d]
Країна Royal Standard of the King of France.svg Франція
Розташування Париж, Франція
Засновано 1794
Студентів 2000
Приналежність Paris Universitas
Адреса www.ens.fr
Сайт ens.fr

Вища нормальна школа (фр. École normale supérieure) на вулиці Ульм в Парижі — один із найпрестижніших навчальних закладів Франції. Серед випускників школи 12 лауреатів Нобелівської премії, 9 нагороджені медаллю Філдса.

Історія, статус і завдання[ред.ред. код]

Вища нормальна школа була утворена 9 Брюмера III року Республіки (30 листопада 1794 року) декретом Національного Конвенту з метою підготовки висококваліфікованих викладачів.

ВНШ в Парижі є частиною Вищої нормальної школи разом з Вищою школою нормальної в Кашані та Вищою нормальної школою в Ліоні. Проте саме паризька ВНШ внаслідок тривалого терміну існування та її великого престижу, в законодавчих або нормативних текстах називається просто «Вищою нормальною школою» без уточнень, що йдеться саме про паризьку школу.

Нинішня ВНШ була створена в результаті злиття в 1985 році Паризької Вищої нормальної школи і Севрської жіночої Вищої нормальної школи. До злиття шкіл жінки мали право проходити конкурс в паризькій ВНШ. Два чудових приклади — Симона Вейль, що перейшла з жіночої ВНШ до паризької 1928 році, та жінка-академік Жаклін де Ромії — в 1933 році.

Зараз, відповідно до декрету від 26 серпня 1987 року, «Вища нормальна школа на високому культурному й науковому рівні освіти готує учнів до роботи в галузі фундаментальних або прикладних наукових досліджень, до викладання в університетах і на підготовчих курсах вищої школи, а також в середній освіті і, загалом, до служби в державній адміністрації та адміністративно-територіальних утвореннях, їхніх публічних установах і на підприємствах».

Наука та освіта[ред.ред. код]

Паризька ВНШ відрізняється від інших вищих шкіл Франції тим, що тут пропорційно займаються і гуманітарними, і природничими науками. Через це ВНШ складається з гуманітарного відділення та відділення природничих наук. У кожному відділенні є свій заступник директора (directeur adjoint) і директор навчальної частини.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • Collectif, Le livre du centenaire, Hachette, 1895
 • Collectif, Les Normaliens peints par eux-mêmes, Chamerot et Renouard, 1895
 • Paul Dimoff, La Rue d'Ulm à la Belle époque (1899—1903), imp. G. Thomas, 1970
 • François Dufay et Pierre-Bertrand Dufort, Les normaliens. De Charles Péguy à Bernard-Henri Lévy, un siècle d'histoire, JC Lattès, 1993 (ASIN 2709613077);
 • Edouard Herriot, Normale, Société nouvelle d'édition, 1932
 • Michèle Ferrand, Françoise Imbert et Catherine Marry, L'Excellence scolaire: une affaire de famille. Le cas des normaliennes et normaliens scientifiques, L'Harmattan, coll. «Bibliothèque de l'éducation», 1999 (ISBN 2-7384-8221-X);
 • Pascale Hummel, Humanités normaliennes. L'enseignement classique et l'érudition philologique dans l'École normale supérieure au ((s-| XIX | e)), Belles Lettres, coll. «Études anciennes», n ° 298, 1995 (ISBN 2-251-32645-6);
 • Pascale Hummel, Regards sur les études classiques au XIXe siècle. Catalogue du fonds Morante, Paris, Presses de l'École normale supérieure, 1990.
 • Pascale Hummel, Pour une histoire de l'École normale supérieure: sources d'archives (1794—1993), en collaboration avec A. Lejeune et D. Peyceré, Paris, Archives nationales — Presses de l'École normale supérieure, 1995.
 • Nicole Masson, L'École normale supérieure: les chemins de la liberté, Gallimard, coll. «Découvertes», 1994 (ASIN 2070532844);
 • Alain Peyrefitte, Rue d'Ulm. Chroniques de la vie normalienne, Fayard, 1994 (réed.);
 • Robert Flacelière, Normale en péril, Presses universitaires de France, 1971
 • Romain Rolland, Le cloître de la rue d'Ulm, Albin Michel, 1952;
 • Jean-François Sirinelli, École normale supérieure: le livre du bicentenaire, PUF, 1994.

Посилання[ред.ред. код]

 1. Ця сторінка має Властивість Вікіданих P910: основна категорія теми сторінки із значенням "Category:Écoles Normales Supérieures", але не має ні назви українською мовою ні відповідника в Українській Вікіпедії. Виправити це, за необхідності, можна за посиланням d:Q7790162. Вимкнути це повідомлення можна вказавши у картці параметр |mcat=-.