Вищий антикорупційний суд України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вищий антикорупційний суд
Вид антикорупційний суд
Інстанція перша та апеляційна
Юрисдикція Україна
Код 910
Літерний код HCAC
Дата заснування 28 червня 2018
Суддів від 35 до 39[1]
Розташування Київ
Lesser Coat of Arms of Ukraine.svg
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
України
 
Category КатегоріяІнші країни

Вищий антикорупційний суд України — вищий спеціалізований суд, що утворюється відповідно до судової реформи 2016 року.

Концепція[ред. | ред. код]

Вищий антикорупційний суд є судом зі всеукраїнською юрисдикцією, що створюється з метою розгляду окремих категорій справ. Крім здійснення правосуддя, ВАКС аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює її, а також здійснює інші повноваження відповідно до закону.

Судді цього суду призначаються виключно на підставі результатів відкритого конкурсу.

За словами ідеолога реформи, міністра юстиції Павла Петренка, Вищий антикорупційний суд розглядатиме справи виключно за поданням Національного антикорупційного бюро України[2].

Строки створення[ред. | ред. код]

Закон про судоустрій і статус суддів[3] дає 12 місяців на утворення суду з дня набрання чинності спеціальним законом (до 14 червня 2019 р.) Прийнятий Закон про ВАКС[4] передбачає, що суд розпочинає роботу за умови призначення щонайменше 35 його суддів, у тому числі 10 суддів Апеляційної палати. «Технічний» Закон про утворення суду прийнятий 21 червня 2018, набрав чинності 28 червня[5].

Крім того, потрібне внесення змін до Закону про судоустрій[6] та Бюджетного кодексу.

Міжнародний валютний фонд вимагав ухвалення законодавства для створення антикорупційного суду не пізніше червня 2017 року[7].

Критика, підтримка[ред. | ред. код]

Критичне сприйняття ідеї спеціалізованого антикорупційного суду засновується на наступному:

 • по-перше, відсутній окремий процесуальний закон для антикорупційного судочинства, тобто цей суд не є спеціалізованим у власному розумінні слова;
« Чому б тоді не створити на додачу Вищий антитерористичний суд у справах СБУ? Вищий податковий суд для ДФС тощо… »
 • по-друге, наявність всього двох інстанцій порушує право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення, суперечить чинному КПК;
 • по-третє, незначна кількість справ НАБУ не виправдовує створення під них окремої судової установи[8].

Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк назвав цей суд «зайвою ланкою»:

« Це неправильний шлях для розгляду спеціальної категорії справ — створювати спеціальні суди. Так можна далеко зайти. Тоді давайте будемо створювати спеціальні суди для розгляду конкретних справ… Необхідності в цьому просто немає. Судова система досить велика, цілком здатна забезпечити розгляд усіх категорій справ[9].

У Європі антикорупційні суди є в Словаччині, Болгарії та Сербії. І в цих країнах констатують, що їх створення свого часу було помилкою. Це було невиправдано, вони нині незайняті. У Словаччині такий суд може розглядати справи щодо спроби безкоштовного проїзду за допомогою посвідчення держслужбовця в громадському транспорті. Таку мету ми переслідуємо?[10]
»

З такою точкою зору погоджується і Голова ВККС Сергій Козьяков[11].

Підтримали створення антикорупційного суду (чи системи «незалежних антикорупційних судів») громадські діячі[12][13], Венеційська комісія[14][15], МАКР[16], Transparency International EU[17], GRECO[18], ЄС[19][20] та США[21].

На думку експерта РПР Михайла Каменєва, громадські очікування від антикорупційного суду є завищеними:

« Викликає серйозне питання існування двох паралельних судових вертикалей — з одного боку антикорупційної для багатих клієнтів НАБУ; з іншого боку — несправедливої — для всіх інших. …З огляду на високі гарантії кримінального процесу більше шансів вийти сухим з води у підсудного в неупередженому суді, аніж в інших «поганих» судах.

Одним з аргументів для створення ВАС було нинішнє затягування судових процесів… Змагальний кримінальний процес, у якому працюють високопрофесійні адвокати і де діють високі стандарти забезпечення прав людини, може тривати […] і 5 років, якщо справа справді складна і в ній багато свідків та доказів. …Багато хто буде виправданий через проблеми, що існують із розслідуванням цієї категорії злочинів.[22]
»

Законопроекти[ред. | ред. код]

До Верховної Ради були подані два законопроекти від народних депутатів, які були негативно оцінені Венеціанською Комісією[23]. Рекомендації ВК[24][25] повинні бути покладені в основу остаточного закону згідно з позицією міжнародних донорів України[26].

Наступний проект Закону про Вищий антикорупційний суд зареєстрований у Верховній Раді Президентом Петром Порошенком 22 грудня 2017 року[27].

Згідно з проектом, ВАКС здійснює правосуддя як суд першої та апеляційної інстанцій у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до його юрисдикції, а також шляхом здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у таких кримінальних провадженнях.

Законопроект негативно оцінили донори: МВФ[28], Світовий банк[29], Євросоюз[30], а також антикорупціонери[31]. Основні предмети критики: послаблена роль Громадської ради міжнародних експертів, нереалістичні вимоги до кандидатів, надмірно розширена юрисдикція[32].

1 березня 2018 парламент ухвалив у першому читанні проект Закону «Про Вищий антикорупційний суд України», внесений президентом України Петром Порошенком[33].

7 червня Закон «Про Вищий антикорупційний суд України» був прийнятий конституційною більшістю народних депутатів. Під час його обговорення було досягнуто компромісу щодо права вето Ради міжнародних експертів при обранні суддів[34].

11 червня Президент України підписав прийнятий закон[35]. 13 червня його було офіційно опирюднено в газеті «Голос України»[36], набрання чинності відбулося 14 червня 2018 року.

Статус[ред. | ред. код]

Згідно з прийнятим Законом, Вищий антикорупційний суд є постійно діючим вищим спеціалізованим судом у системі судоустрою України. Його завданням є здійснення правосуддя відповідно до визначених законом засад та процедур судочинства з метою захисту особи, суспільства та держави від корупційних і пов'язаних із ними злочинів та судового контролю за досудовим розслідуванням цих злочинів, дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Вищий антикорупційний суд здійснює правосуддя як суд першої та апеляційної інстанцій у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до його юрисдикції (підсудності) процесуальним законом.

Законом визначаються спеціальні вимоги до кандидатів на посаду судді ВАКС, а саме:

 1. стаж роботи на посаді судді не менше п'яти років;
 2. науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;
 3. досвід професійної діяльності адвоката щонайменше сім років;
 4. сукупний стаж (досвід) вищезазначеної діяльності щонайменше сім років.

Також визначається, хто не може бути суддею ВАКС.

Для визначення відповідності кандидатів у процесі конкурсу утворюється Громадська рада міжнародних експертів як допоміжний орган Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Громадська рада складається з шести членів, які призначаються ВККС виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері протидії корупції.

За змістом Закону, чотири члени Громадської ради міжнародних експертів мають можливість заветувати будь-яку кандидатуру на посаду судді[37].

У Вищому антикорупційному суді утворюється Апеляційна палата, що має окремого голову, приміщення, фінансування, секретаріат[4].

Підсудність[ред. | ред. код]

До Вищого антикорупційного суду будуть спрямовуватися справи за встановленою КПК України підсудністю, яка залежить від суті злочинів, у яких обвинувачується особа.

Вид злочинів
Номер статті КК
Повна чи скорочена назва статті КК
У випадку…
Якщо наявна хоча б одна з умов:
Корупційні 191 Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем
1) ким вчинено злочин 

Президентом України, повноваження якого припинено, народним депутатом України, Прем'єр-міністром України, членом Кабінету Міністрів України, першим заступником та заступником міністра, членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України, Головою Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Головою Фонду державного майна України, його першим заступником та заступником, членом Центральної виборчої комісії, Головою Національного банку України, його першим заступником та заступником, членом Ради Національного банку України, Секретарем Ради національної безпеки і оборони України, його першим заступником та заступником, Постійним Представником Президента України в Автономній Республіці Крим, його першим заступником та заступником, радником або помічником Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України;

державним службовцем, посада якого належить до категорії «А»;

депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатом обласної ради, міської ради міст Києва та Севастополя, посадовою особою місцевого самоврядування, посаду якої віднесено до першої та другої категорій посад;

суддею (крім суддів Вищого антикорупційного суду), суддею Конституційного Суду України, присяжним (під час виконання ним обов'язків у суді), Головою, заступником Голови, членом, інспектором Вищої ради правосуддя, Головою, заступником Голови, членом, інспектором Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;

прокурорами органів прокуратури, зазначеними у пунктах 1 — 4, 5 — 11 частини першої статті 15 Закону України «Про прокуратуру»;

особою вищого начальницького складу, державної кримінально-виконавчої служби, органів та підрозділів цивільного захисту, вищого складу Національної поліції, посадовою особою митної служби, якій присвоєно спеціальне звання державного радника податкової та митної справи III рангу і вище, посадовою особою органів державної податкової служби, якій присвоєно спеціальне звання державного радника податкової та митної справи III рангу і вище;

військовослужбовцем вищого офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Національної гвардії України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України;

керівником суб'єкта великого підприємництва, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків

2) розмір предмета злочину 

розмір предмета злочину або завданої ним шкоди в п'ятсот і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення злочину (якщо злочин вчинено службовою особою державного органу, правоохоронного органу, військового формування, органу місцевого самоврядування, суб'єкта господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків)

262 Викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухівки чи радіоактивних матеріалів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживанням службовим становищем
308 Викрадення, привласнення, вимагання наркотиків чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем
312 Викрадення, привласнення, вимагання прекурсорів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем
313 Викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотиків, чи заволодіння ним шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем
320 Порушення встановлених правил обігу наркотиків
357 Викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем або їх пошкодження
410 Викрадення, привласнення, вимагання військовослужбовцем зброї, боєприпасів, бойових речовин чи іншого військового майна, а також заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем
210 Нецільове використання бюджетних коштів
354 Підкуп працівника підприємства, установи чи організації
364 Зловживання владою або службовим становищем
3641 Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права
3652 Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги
368 Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди
3682 Незаконне збагачення
3683 Підкуп службової особи юридичної особи приватного права
3684 Підкуп особи, яка надає публічні послуги
369 Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі
3) злочин вчинено щодо 

злочин вчинено щодо посадової особи іноземної держави (ч. 4 ст. 18 КК України) або щодо особи, зазначеної в п. 1 ч. 5 ст. 216 КПК України

3692 ч. 1
Зловживання впливом 

1. Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди особі, яка пропонує чи обіцяє (погоджується) за таку вигоду або за надання такої вигоди третій особі вплинути на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави

3692 ч. 2, 3
Зловживання впливом 

2. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, або пропозиція чи обіцянка здійснити вплив за надання такої вигоди

3. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, поєднане з вимаганням такої вигоди

У сфері господарської діяльності 2062 Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації
209 Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом
211 Видання нормативно-правових актів, що зменшують надходження бюджету або збільшують витрати бюджету
У сфері службової діяльності 3661 Декларування недостовірної інформації

Формування першого складу[ред. | ред. код]

Громадська рада міжнародних експертів є допоміжним органом Вищої кваліфікаційної комісії суддів при обранні суддів ВАКС. Громадська рада складається з шести членів, які призначаються ВККС виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері протидії корупції.

ВККС визначилася з іменами членів Громадської ради міжнародних експертів 6 листопада 2018 року. До неї увійшли:

 1. суддя Верховного суду Литви Аурелійус Гутаускас,
 2. суддя Суду королівської лави у провінції Саскачеван (Канада) Тед Зажечни,
 3. екс-голова першої секції ЄСПЛ Мір'яна Лазарова-Трайковська,
 4. суддя Апеляційного суду Великої Британії у відставці сер Ентоні Хупер,
 5. британський прокурор у відставці Лорна Харріс та
 6. колишній заступник державного прокурора з розслідування особливо важливих економічних злочинів з Данії Флемінг Денкер.

Строк їх повноважень становить два роки[38].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Вища рада правосуддя погодила кількість суддів у Вищому антикорупційному суді – 39 штатних одиниць / Вища рада правосуддя, 31.07.2018
 2. У рамках судової реформи заплановано створення Вищого антикорупційного суду та Вищого патентного суду, — Петренко / Цензор. НЕТ, 26.05.2016
 3. Про судоустрій і статус суддів: Верховна Рада України; Закон від 02.06.2016 № 1402-VIII
 4. а б Про Вищий антикорупційний суд: Верховна Рада України; Закон від 07.06.2018 № 2447-VIII
 5. Про утворення Вищого антикорупційного суду: Верховна Рада України; Закон від 21.06.2018 № 2470-VIII
 6. Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Вищий антикорупційний суд»: Верховна Рада України; Закон від 12.07.2018 № 2509-VIII
 7. МВФ встановив Україні умови, які треба виконати до квітня, травня і червня / Еxpres.ua, 21.02.2017
 8. Новосельцев А. Ще один глухий кут судової реформи / Racurs.ua, 30.05.2016
 9. Романюк жорстко розкритикував Президента і ВР за антикорупційний суд / Закон і бізнес, 28.02.2017
 10. Створення в Україні антикорупційних судів невиправдане - голова Верховного Суду / Інтерфакс-Україна, 07.04.2017
 11. Голова ВККСУ сумнівається в ефективності антикорупційного суду / Укрінформ, 08.07.2017
 12. Вакарчук передав Порошенку листа про необхідність створення повноцінної системи незалежних антикорупційних судів / Дзеркало тижня, 14 грудня 2016
 13. Громадські організації та експерти підтримали ініціативу створення антикорупційних судів / Дзеркало тижня, 16 грудня 2016
 14. Президент Венеціанської комісії заявив про необхідність створення в Україні антикорупційного суду / Дзеркало тижня, 13 жовтня 2016
 15. Венеціанська комісія: Україна має створити антикорупційний суд, проект БПП неприйнятний / ЕП, 6 жовтня 2017
 16. Сергій Лавренюк (30 листопада 2017). Рекомендація номер один стосується якнайшвидшого створення Антикорупційного суду. http://www.golos.com.ua/. Голос України — газета Верховної Ради України. Процитовано 19 квітня 2018. 
 17. Thumbs up for corruption: EU drops plans for independent court in Ukraine / Transparency International EU, 17 July, 2017
 18. Четвертий раунд оцінювання. Ухвалено на 76-му пленарному засіданні GRECO (Страсбург, 19-23 червня 2017 року). GrecoEval4Rep(2016)9-P3
 19. ЄС підтримав створення антикорупційного суду / ЕП, 17 вересня 2016
 20. ЄС вимагає в України окремий антикорупційний суд та допоможе з відбором суддів / ЄП, 10 жовтня 2017
 21. США закликали Україну прискорити створення антикорупційного суду / УП, 6 березня 2017
 22. Михайло Каменєв. Антикорупція: Quo Vadis? / УП, 25 червня 2018
 23. Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновку щодо законопроектів про створення антикорупційних судів в Україні / Гордон, 10 жовтня, 2017
 24. Venice Commission. CDL-AD(2017)020-e Ukraine — Opinion on the Draft Law on Anticorruption Courts and on the Draft Law on Amendments to the Law on the Judicial System and the Status of Judges (concerning the introduction of mandatory specialisation of judges on the consideration of corruption and corruption-related offences) adopted by the Venice Commission at its 112th Plenary Session (Venice, 6-7 October 2017)
 25. Венеціанська комісія: До законопроекту про Антикорупційний суд треба внести правки / Deutsche Welle, 24.01.2018
 26. Антикорупційний суд має відповідати вимогам Венеціанської комісії, жодних робочих груп, — постпред ЄС / Еспресо, 1 грудня 2017
 27. Проект Закону про Вищий антикорупційний суд № 7440 від 22.12.2017
 28. МВФ розкритикував проект Порошенка про Антикорупційний суд / УП, 15 січня 2018
 29. Світовий банк теж висунув вимоги щодо Антикорупційного суду, на кону $800 млн / ЄП, 16 січня 2018
 30. ЄС зробив заяву про Антикорупційний суд з натяком про призупинення безвізу / ЄП, 18 січня 2018
 31. President's draft law on anticorruption court neglects Venice Commission recommendations / Anti Corruption Action Centre, 26.12.2017
 32. Порошенко має переписати проект закону про Вищий антикорупційний суд — МВФ / Радіо Свобода, 15 січня 2018
 33. Рада ухвалила закон про антикорупційний суд у першому читанні. УНІАН. 1 березня 2018. Процитовано 1 березня 2018. 
 34. Рада ухвалила закон про Антикорупційний суд, УП, 7 червня 2018
 35. Порошенко підписав закон про Антикорупційний суд. https://www.ukrinform.ua/. Укрінформ. 2018-06-11. Процитовано 11 червня 2018. 
 36. Про Вищий антикорупційний суд. Голос України. Процитовано 2018-06-13. 
 37. З правом вето. Як МВФ виграв боротьбу за Антикорупційний суд / Depo, 7 червня 2018
 38. ВККСУ ухвалила склад Громадської ради міжнародних експертів / Вища кваліфікаційна комісія суддів України, 6 листопада 2018

Посилання[ред. | ред. код]