Владивостоцький трамвай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Владивостоцький трамвай
Urajiosutoku-siden.jpg
Опис
Країна Росія Росія
Місто Владивосток
Дата відкриття 9 жовтня 1912
Оператор ОАО «Электрический транспорт»
Маршрутна мережа
Кількість маршрутів 2
Рухомий склад
Кількість вагонів 26 пасажирських
5 спец.вагонів
1 музейний
Основні типи рухомого складу РВЗ-6М2
КТМ-5М3
71-608К
ЛМ-93
Кількість депо 1
Технічні дані
Ширина колії 1524 мм
Тип живлення контактна мережа
Схема маршрутів

Vlad-trams.svg

CMNS: Владивостоцький трамвай на Вікісховищі
Схема ліній Владивостоцького трамваю

Владивостоцький трамвай — старіша трамвайна система в азійський частині Росії, перший трамвай вийшов на вулиці Владивостока 9 жовтня 1912 року.

З кінця XX — початку XXI століття перебував у кризовому стані через відсутність коштів на придбання нового рухомого складу, ремонту чинного та оплату електроенергії. Причиною поганого стану є економічні прорахунки міської влади, зокрема, довгий час (протягом восьми років, до 1 березня 2002 року) трамвай — як і увесь муніципальний транспорт — залишався безоплатним для пасажирів.

Історія[ред. | ред. код]

До появлення електричного трамваю у Владивостоці існував омнібус. Першу трамвайну лінію «Вокзал» — «Лугова» було закладено 23 червня 1908 року, будівництво велось бельгійською електричною компанією, виграла тендер, заявлений міською думою.

4 року по тому по лінії пройшов перший трамвай (маршруту № 1). Всього на маршрут виходило 5 вагонів. Рухомий склад складали деревинні вагони бельгійського виробництва. Владивосток став першим містом на Далекому Сході, де з'явився електротранспорт. Збереглось прізвище першого водія трамваю — Вигурський.

Перше трамвайне депо було розташоване на «Луговой» і було ліквідовано тільки наприкінці XX століття. У 19151917 годах було споруджено лінію «Вокзал» — «Пєрвая Рєчка», на кінці котрої було побудоване друге депо (воно також не збереглося до наших днів). Тоді протяжність трамвайної колії склала 11 кілометрів, а рухомий склад збільшився до 14 вагонів.

В часи радянської влади бельгійські трамваї замінили спочатку на списані вагони з Харкова, а потім на трамваї чеської фірми Шкода. Але ця модель мала слабкою гальмову системою, що в умовах гірського рельєфу спричинило декілька аварій.

У 1934 році почалась масштабна реконструкція трамвайної колії, в ході котрої трамваї було переведено на широку колію. При цьому колію не тільки розширили, але й перенесли на інші вулиці. Зокрема, з Океанського проспекту колію було перенесено на вулицю 25-го Жовтня (зараз Алеутська), а на Лугової частину трамвайної колії було перенесено з Ленінської (зараз Свєтланська) на Іванівську вулицю. Одночасно маршрут № 2 було продовжено від «Пєрвой Рєчкі» до «Рабочєй Слобідки» (зараз «3-я Робоча»)

Але розпочалась німецько-радянська війна, котра припинила розвиток трамваю. Наприкінці 60-х років колію було продовжено у двох напрямках (до Мінного городка та Сахалінської вулиці) і було запущено маршрути:

 • № 4 — «Вокзал» — «Сахалінська»
 • № 5 — «Вокзал» — «Мінний городок»
 • № 6 — «Сахалінська» — «Мінний городок»

У 1980-х роках лінію від 3-ї Робочої було продовжено до міськмолококомбінату з'явився маршрут № 7"Вокзал" — «Молокозавод». У 1991 році цей маршрут було продовжено до зупинки «Баляєва».При цьому ці зупинки розташувалися на різних схилах однієї сопки, практично закільцював трамвайні маршрути, від одної з цих зупинок до другої можливо дійти менше ніж за 10 хвилин.

Закриті маршрути:

 • № 1 — «Вокзал» — «Лугова»
 • № 2 — «Вокзал» — «3-я Робоча»
 • № 3 — «Лугова» — «3-я Робоча»
 • № 5 — «Вокзал» — «Мінний городок»
 • № 8 — «Мінний городок» — «Лугова»
 • № 9 — «Сахалінська» — «Лугова»

Розібрано розворотні кільця на зупинках «Пєрвая Рєчка», «Молокозавод» і «Лугова». У 2008 році появились чутки щодо планів адміністрації міста закрити маршрут № 7 через майбутні зміни схеми руху транспорту у центрі міста та перевести маршрут № 6 на одноколійну лінію з цілю розширення дороги на вулиці Спортивної.

Однак вже у жовтні 2008 року мером міста було озвучено плани щодо повного знищення трамваю в близький час в місті через дуже велику вартість вагонів, як і тролейбусів, у порівнянні з вартістю нових автобусів. Зі словах мера, для міста краще придбати автобусі, частина котрих можна буде перевести на газове паливо.

У листопаді 2008 року у деяких місцях було відремонтовано трамвайну колію. Але незабаром на одної з цих ділянок — у районі зупинки «Некрасовська» — протягом одного тижня сталося 3 сходу вагонів з рей, в зв'язку з чим рейки на цій ділянці було визнано зношеними та було прийнято рішення закрити з 4 грудня на невизначений строк маршрут № 7. Однак, з 11 грудня рух було все ж поновлюване, але лише на частині маршруту — на ділянці від 3-ї Робочої до вулиці Баляєва (маршрут № 10). Ремонт ділянки у районі «Некрасовської» та «Пєрвой Рєчкі» робився ще 2 тижні. Маршрут № 7 збиралися запускати тільки у 2009 році. Але рух було поновлюване вже 25 грудня. 24 квітня 2009 року на нараді робітників підприємства «Електричний транспорт» було озвучено плани адміністрації щодо закриття трамваю та заміни його тролейбусом. Але навіть перспектива цієї альтернативної заміни дуже примарна, тому що ще невідомо, чи будуть придбані тролейбуси для міста. 26 травня 2009 року адміністрацією міста було заявлено про реорганізацію трамвайно-тролейбусного руху. Трамвайну колію буде знищено на вулицях Свєтланська, Алеутська та на Океанському проспекті (до «Пєрвой Рєчкі» та Некрасовського моста), тому що «трамвай на цих ділянках створює рваний потік руху, а через трамвайну колію на вулиці Алеутська неможливо здійснювати однобокий рух. Там, де колія знаходиться відокрем від дороги (вулиці Сахалінська, Борісенко, Баляєва, Лугова, Жигура, 3-я Робоча, Народний проспект (до Некрасовського моста)), трамвай буде збережено. Розгорненні кільця 6-го маршруту на „Мінному городку“ та 7-го маршруту на „Баляєва“ пропонується з'єднати завдяки будуванню тунелю під вулицею Баляєва. Під Некрасовським мостом буде побудоване нове розгорнене кільце. Таким чином, планується з 3-х маршрутів зробити один, котрий здійснюватиме перевезення пасажирів на напрямку „Сахалінська“ — „Некрасовська“ зі збереженням розгорненого кільця на „3-ї Робочої“. Замінити трамвай на вулицях Некрасовська, Алеутська, Свєтланська, Океанському проспекті припускається тролейбусом. Причини, з котрих трамвай збираються замінити тролейбусом — будівництво моста через бухту Золотой Рог . Адже саме на цих ділянках буде здійснюватись рух транспорту до мосту». Про придбання тролейбусів та будівництві контактної мережі нічого не було сказано. Тому, певне всього, трамвайну колію буде просто знищено, без заміни. Зі збереженням єдиного 6-го маршруту «Сахалінська» — «Мінний городок».

Але 6 липня 2009 року було прийнято рішення щодо закриття трамвайного руху у Владивостоці. Як альтернатива трамваям розглядаються автобусі, працюючі на газі. Деталі мер міста розповів у ході прямої лінії, організованою газетою «Владівосток». Як розповів голова міста, трамваї стали винятковістю на центральної вулиці міста — Свєтланської. Потім під скорочення попадає лінія Баляєва — Сахалінська, це мусить допомогти з ліквідацією транспортного затору у районі вулиці Спортивної. «У перспективі ми плануємо перевести увесь транспорт на газ, — уточнив мер, — Трамваї ми залишимо на деяких маршрутах, щоб, так сказати, зберегти міський колорит. Ми хочемо пустити трамвай на Корабельну набережну. І зараз розглядається такий варіант. Маршрут не буде дуже довгим — 3-4 зупинки».

З 26 липня 2009 року маршрут № 7 закрито через великий знос колії, але приводом стала масова аварія, у якої був винуватий трамвай . 15 серпня 2009 року почався демонтаж колії закритого маршруту №7. Демонтаж почався на розі вулиць Алеутська та Свєтланська. 11 вересня 2009 року, о 9.30 почався демонтаж колії на ділянці між «3-ю Робочою» та зупинкою «Жигур».

Станом на липень 2009 року в місті існує 42 пасажирські вагони. Найзатребуванішим є маршрут №4, в період його роботи. Особливо популярним він становиться в період з 7.30 до 9.00, коли більшість пасажирів їде на роботу та навчання у центр міста. Бувають випадки, коли з зупинки «Лугова» неможливо уїхати: немає вільного місця у трамваї. І люди змушені чекати на наступний вагон або користуватися автобусом. Привід, з якого немає фінансування трамвайного господарства, зі слів міської влади – «Трамвай є непопулярний транспортний засіб». Маршрут №6 також достатньо популярний, тому що його колія повністю відділена від дороги. Трамвай є єдиний транспортний засіб, на якому можна встигнути на перший електропоїзд до Находки в 6.21 ранку. Щодня працює 23 вагони (до 10 ранку на маршрутах №№4,6, після цієї години тільки на маршруті №6). Перший трамвай виходеть з депо о 5.00 ранку. Рух 6-го маршруту продовжується до 22 годин, коли останній трамвай вертається на Сахалінську.

Маршрути трамваїв (станом на вересень 2009 року):

 • №4 «Сахалінська – Залізничний вокзал» (інтервал – 8-9 хв.)
 • №6 «Мінний городок - Сахалінська» (інтервал – 2-3 хв.)

Примітка:

 • Маршрут № 4 працює до 10 ранку і тільки в робочі дні.

Загальна довжина колії становить понад 40 кілометрів. Єдине збережене трамвайне депо розташоване на вулиці Борисенко (на маршруті трамваїв № 4,6).

2017 рік[ред. | ред. код]

З 23 січня 2017 року плата за проїзд в трамваї становить 14 рублів. Станом на 2017 рік єдиним діючим маршрутом є маршрут № 6 «Вул. Сахалінська - Мінне містечко». Випуск (серпень 2017 г.) по робочих днях — 10 поїздів, у вихідні дні — 10 поїздів. Інтервал: 6-8 хв.

Рухомий склад[ред. | ред. код]

Експлуатуються вагони типів РВЗ-6М2, КТМ-5М3, КТМ-8 та ЛМ-93 (5 шт. – останні трамваї, придбанні для мережі у 1996,1999 рр.). Вагони функціонують по одному або з двох вагонів (раніше існували трамвайні потяги з 3-х вагонів РВЗ-6М2). Як струмознімач використовується бугельні струмознімачі.

Посилання[ред. | ред. код]