Владислав Мишковський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Варіант гербу Ястребець

Владислав Мишковський гербу Ястребець (також Ґонзаґа-Мишковський; ? — перед 7 червня 1658)  — польський шляхтич, військовий та державний діяч Корони Польської в Речі Посполитій, магнат. IV-й ординат піньчувський.

Біографія[ред. | ред. код]

Наймолодший син маршалка великого коронного Зигмунта Мишковського та його дружини Ельжбети із Зємбліць Богушівни. Початково мав стати духівником, повинен був мати у 1619 р. статус каноніка краківського, будучи кліриком. Через передчасну смерть старшого брата Яна (1621 р.) не прийняв свячень. В 1622 р. навчався у Болоньї, повторно відвідав Італію у 1642 р., де записаний до альбому Падуанського університету як староста городоцький. Замолоду служив у війську, в 1630 р. був ротмістром королівських військ. У 1632 р. підписав елекцію Владислава ІV Вази від Краківського воєводства. У 1635 р. був у Прусії на чолі 130-осібної коругви гусарської, брав участь у шведській кампанії. Підтримував кандидатуру Яна ІІ Казімєжа, підписав його вибір.

Мав приязні стосунки з Яремою Вишневецьким (приймав у себе), якому довірив оборону Замостя. Б.Хмельницький сприймав В. Мишковського — одного з небагатьох польських політиків, писав до нього в справах відновлення своїх прав. Елекційний сейм призначив його одним з комісарів для прийняття присяги реґіментарів Анджея Фірлея, Яреми Вишневецького. В березні 1649 р. увійшов до Сенату як брацлавський воєвода. 14 листопада 1649 р. став воєводою сандомирським. В 1649 р. виставив власну 100-кінну гусарську коругву замість козацької.

Весною 1651 р. у власному Піньчуві приймав турецького посла, який хотів провідати дружину і переказати про небезпеку зі сторони Б. Хмельницького для Речі Посполитої від візира. На берестецьку кампанію привів 2 власні — козацьку та гусарську — коругви.

В лютому 1656 р. став краківським воєводою.

Один з найбагатших магнатів. Староста городоцький, драгімський, мостиський (1657 року дало 8000 злотих прибутку), медицький.

Був одружений з Анною Могилянкою (померла 1667 року), дітей не мали.

Помер перед 7 червня 1658 року. Був похований в родинному гробівці (мавзолеї) Мишковських в костелі домініканців у Кракові (Вавель).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Przyboś A. Myszkowski (Gonzaga-Myszkowski) margrabia na Mirowie Władysław h. Jastrzębiec udostojniony (zm. 1658) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1977. — Tom XXII/2, zeszyt 93. — S. 401—403. (пол.)

Посилання[ред. | ред. код]