Владислав II Плоцький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Владислав II Плоцький
Народився 31 жовтня 1448(1448-10-31)
Помер 27 лютого 1462(1462-02-27) (13 років) або 27 лютого 1462 (13 років)
·туберкульоз
Поховання
Діяльність Герцог
Титул Князь
Конфесія католицтво
Рід П'ясти
Батько Владислав I Плоцький
Брати, сестри  • Земовит VI

Владислав II Плоцький (пол. Władysław II Płocki; близько 1448 — 27 лютого 1462) — князь Мазовецький в Плоцьку, Белзі, Раві, Сохачеві, Гостиніну, Плонську та Візні в 14551462 роках.

Біографія[ред. | ред. код]

Владислав II був молодшим сином князя Владислава I Плоцького та Анни Олесницької.

Не відомо точно, коли він народився. На момент смерті батька в 1455 році залишився малолітнім і залишався під опікою регентів — єпископа Плоцького Павла Гижицького та Анни Олесницької. Регентство формально закінчилося в 1459 році, коли старший брат Владислава Земовит VI досяг віку, який згідно із законом вважали достатнім для взяття влади (в Мазовії тоді це було 14 років). У тому ж році до князівства молодих Владиславичів приєдналася гостинінська земля, успадкована після смерті тітки Маргарити Ратиборської (вдови Земовита V).

Правління Земовита VI тривало лише до новорічної ночі з 1461 на 1462 рік, коли старший син Владислава I несподівано помер. Смерть брата зробила Владислав II єдиним спадкоємцем Мазовії Плоцької і Белзької землі. Через його малоліття влада знову перейшла до регентства під головуванням єпископа. Менше ніж через два місяці після смерті свого брата, смерть також спіткала Владислава. Раптова смерть молодих князів (які мали 16 і 14 років на момент смерті) викликала численні чутки, мовляв П'ястів було отруєно. Звинувачення у вбивстві були спрямовані особливо до каштеляна сохачевського Готтарда з Рибно, який нібито мав претензії до князів за те, що вони позбавили його якогось села. Наразі існує думка, що смерть двох князів була природною, про що свідчить непідняття цієї теми, як правило, добре проінформованим про відносини, які склалися між мазовецькими П'ястами, Яном Длугошем. Швидше за все причиною смерті в такому юному віці Земовита та Владислава було спадкове захворювання цієї лінії П'ястів — туберкульоз.

Смерть Владислав II Плоцького і закінчення на ньому лінії мазовецьких князів, що походять від Земовита IV сприяло тому, що Казимир IV Ягеллончик відповідно до феодального законодавства хотів би приєднатися усі його володіння до польської корони. Енергійні дії тітка останніх князів Катерини, а також небажання мазовецьких магнатів до зміни суверена остаточно схилило в кінцевому Ягеллона до інкорпорації тільки Белзької землі та Галицької Русі, а також равську і гостинінську землі в Мазовії Плоцькій. У 1476 році до Корони додатково інкорпоровано сохачевську землю. Інші території ще протягом деякого часу залишались у руках мазовецьких князів з варшавської лінії, незважаючи на той факт, що король взяв фортецю Плоцьк і прийняв там присягу від плоцької шляхти. Однак, він не міг мирно подолати опору можновладців прив'язаних до місцевої династії П'ястів, а військового примусу Казимир IV Ягеллончик використовувати не мав наміру.

Попередник
Земовит V
Казимир II
Тройден II
Владислав I
POL księstwo płockie COA.svg Князь Плоцький
1455-1462
до 1461 разом з Земовитом VI
POL księstwo płockie COA.svg Наступник
Казимир III
Попередник
Владислав I
Coat of Arms of Belz Principality.svg Князь Белзький
1455-1462
до 1461 разом з Земовитом VI
Coat of Arms of Belz Principality.svg Наступник
Земля відійшла до Корони
Попередник
Земовит V
Казимир II
Тройден II
Владислав I
POL gmina Wizna COA.svg Князь Візький
1455-1462
до 1461 разом з Земовитом VI
POL gmina Wizna COA.svg Наступник
Казимир III
Попередник
Владислав I
POL powiat rawski COA.svg Князь Равський
1455-1462
до 1461 разом з Земовитом VI
POL powiat rawski COA.svg Наступник
Земля відійшла до Корони