Влтава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Велтава
Vltava view from Vyshehrad, 2005 07 17.jpg
Вид на Влтаву з Вишеграду
Басейн річки
Басейн річки
Витік гори Шумава
Гирло Лабе
Країни басейну Чехія, Австрія
Довжина 446 км
Висота витоку 1 016 м
Середньорічний стік 142 м³/с
Площа басейну 28 090 км²
Категорія у Вікісховищі Велтава

Влта́ва або "Велтава" (Vltava по-чеськи, Moldau в німецькій та інших германських мовах, Moldva в угорській мові) — найдовша річка в Чеській республіці, притока Лаби. Довжина — 446 км, площа басейну — 28 090 км².

За розміром становить більше половини Богемії і близько третини всієї території Чеської республіки[1]. Притоки річки в горах Шумава, тече по підняттях і рівнинах Середньої Чехії. Влтава, проходячи через Прагу, перетинається 18-ма мостами (в тому числі, знаменитим Карловим мостом) і охоплює 31 км в межах міста[2]. Вода з річки використовувалась для пиття до 1912 року, допоки Виноградська водонапірна вежа не припинила перекачування рідин. Однак, це є джерелом питної води у разі збоїв/ ремонту системи водопостачання з джерел Желівка і Карань. Середні витрати біля Праги 142 м³/с. Судноплавна (за допомогою шлюзів) в нижній течії (нижче Праги) на 84 км. Водосховища, ГЕС. На річці розташовані міста — Чеське Будейовіце, Прага (Влтава слугує композиційною віссю міста), Чеський Крумлов. Також її називають чеською національною річкою.

Повені[ред.ред. код]

Басейн Влтави затоплювався кілька разів протягом всієї історії. Мітки встановлені уздовж річки. Вони позначають лінію води під час відомих повеней у 1784 році, 1845, 1890, 1940, і найвищої з усіх у 2002 році. Прага знову була затоплена в 2013. Багато місць в басейнах річок Влтави і Ельби були залишені під водою, в тому числі Празький зоопарк. Але було зведено металеві бар'єри вздовж берегів Влтави, щоб допомогти захистити історичний центр міста. [1]

Етимологія[ред.ред. код]

І чеська назва Влтава і німецька назва Moldau, як вважають, походять з давньонімецької Ahwa («дика вода») [2] У Фульдських анналах (872 р н.е.) річка називається Fuldaha, від 1113 р н.е. засвідчується як Wultha.

З іншого боку, в Україні є річка Лтава, її назва не має слідів германського походження. Назва поселення на цій річці була згадана в Іпатіївському літописі 1174 року, традиційно пов'язана з назвою міста Полтава. Є багато теорій, що описують походження назви Лтава. Українська: [3]

Посилання в культурі і науці[ред.ред. код]

В одному із найвідоміших творів класичної музики чеського композитора Бедржиха Сметани «Влтава» музично змальовується річка, яка протікає через Богемію.

Мала планета 2123 Vltava, котра була виявлена в 1973 році радянським астроном Миколою Степановичем Черних, названа на честь річки.

Симфонічна поема Сметани надихнула Бертольта Брехта на створення пісні з тією самою назвою, "Влтава".


Фотографії[ред.ред. код]

Влтава в Празі (панорама з Карлового мосту).
Влтава впадає у Лабу біля підніжжя замку Мельник

Див. також[ред.ред. код]

  • 2123 Влтава — астероїд, названий на честь річки.

Посилання[ред.ред. код]


  1. The Vltava River - Historical Communication Link in the Český Krumlov Region. www.ckrumlov.info. Процитовано 2016-05-09. 
  2. COEX. Introduction to the city of Prague. Avantgarde Prague. Процитовано 2016-05-09.