Внутрішнє ядро Землі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Модель внутрішньої будови планети Земля
Внутрішнє ядро позначене цифрою 6

Внутрішнє ядро Землі, суб'ядро (англ. sub-core, inner core, lower core; нім. Innererkern m, innerer Kern m, Kern m) — внутрішня частина ядра Землі з радіусом близько 1,22 тис. км. Суб'ядро, ймовірно, тверде, густина речовини всередині суб'ядра досягає 13100 кг/м³, маса — 9,7 × 1022 кг (1,6 % маси Землі, 5 % маси ядра), об'єм 7,6 х 109 км³(0,7 % об'єму Землі)[1]. Гіпотетично внутрішнє ядро складається із залізо-нікелевого сплаву з домішками силікатів і важких металів.

Існування внутрішнього ядра Землі обґрунтувала у 1936 році данський геофізик Інге Леманн[2].

Внутрішнє ядро поступово зростає за рахунок кристалізації речовини зовнішнього ядра при остиганні Землі. Кристалізація суб'ядра почалася 1-1,5 млрд років тому.

Відкриття[ред. | ред. код]

Розповсюдження P-хвиль всередині Землі

Існує два основних типа хвиль, що виникають під час землетрусів — P-хвилі (поздовжні) і S-хвилі (поперечні). P-хвилі проходять через тверді тіла, рідини і гази (наприклад, звичайні звукові хвилі є поздовжніми), тоді як S-хвилі можуть розповсюджуватись лише у твердих тілах, оскільки модуль зсуву у рідинах і газах дорівнює нулю[3].

У 1913 році Бено Гутенберг, аналізуючи розповсюдження сейсмічних хвиль, показав, що ядро Землі, починаючи з глибини 2880 кілометрів, рідке[4].

У 1930-х роках Інге Леманн, данська геофізикиня, аналізуючи сейсмічні хвилі від землетрусу 1929 року у Новій Зеландії, помітила, що сейсмографічні станції у Іркутську і Свердловську зафіксували значно сильніші поштовхи, ніж це очікувалось би. Для пояснення цього факту вона розробила нову трикомпонентну модель будови Землі, що включала ще одне, тверде, ядро всередині рідкого, і опублікувала її в 1936 році в статті під назвою «P′». Лише у 1970-х роках були отримані додаткові дані, що повністю підтвердили теорію Леманн, а лінія розділення між зовнішнім та внутрішнім ядром на її честь отримала назву межа Леманн[5].

Хоча сейсмологічні дані явно вказували, що внутрішнє ядро існує, те що воно дійсно тверде вдалося остаточно довести лише у 2018 році, показавши, що S-хвилі дійсно проходять крізь нього[3].

Виникнення[ред. | ред. код]

Ймовірно, деякий час після утворення Землі внутрішнього ядра не існувало, а все ядро було рідким. Проте, внутрішні оболонки Землі поступово охолоджуються. Приблизно 1-1,5 мільярда років тому температура ядра опустилася до точки тверднення заліза, після чого подальше охолодження призводить до зростання суб'ядра. Датування пов'язують з моментом різкого зростання напруженності магнітного поля Землі[6]. Зараз внутрішнє ядро продовжує рости зі швидкістю близько 1 міліметра на рік[7].

Властивості[ред. | ред. код]

Внутрішнє ядро має радіус 1220 кілометрів (приблизно збігається з радіусом Плутону). Тиск у ньому змінюється від 328 (на поверхні) до 363 (в центрі) ГПа а густина від 12760 до 13090 кг/м3[8]. Температура внутрішнього ядра дорівнює температурі тверднення речовини в умовах ядра, яка ще не була підтверджена експериментально, а теоретичні оцінки варіюються від 4000 до 7000 кельвінів[9].

Внутрішнє ядро складається з заліза сплаву з домішками нікелю (до 5 %)[10], кремнію, сульфуру, кисню і інших речовин. Можливо, суб'ядро є одним суцільним кристалом заліза. Розповсюдження сейсмічних хвиль у внутрішньому ядрі має анізотропію, що може бути пояснене таким чином[11]. Залізо в цих умовах, ймовірно, присутнє у вигляді ε-заліза[en] — алотропної модифікації заліза, в якій його атоми мають гексагональну щільноупаковану ґратку[12]. Згідно інших гіпотез, внутрішнє ядро складається з великої кількості кристалів заліза, між якими присутня речовина у розплавленому стані[3]. Густина внутрішнього ядра приблизно на 5 % менша, ніж якби воно складалося з чистого заліза.

Внутрішнє ядро обертається навколо своєї осі трохи швидше, ніж Земля в цілому — на 0.3-0.5° на рік, тобто воно робить додатковий оберт приблизно за 900 років. Це явище називається суперротація. Причини цього явища досі не зрозумілі остаточно, але ймовірно, воно пов'язане з роботою геодинамо або ж з припливними силами[13]. Цей рух пов'язують зі спостерігаючимся зміщенням магнітного поля Землі на захід. Втім, існують дані про те, що за останні 3000 років були періоди, коли магнітне поле навпаки, зміщувалося на схід[14]. Розрахунки показують, що за відсутності постійної підкручуючої сили додаткове обертання повністю зупиниться за час порядку 11000 років[13].

Магнітне поле Землі у ядрі має напруженість близько 25 гаус, і, ймовірно, виникає завдяки взаємодії внутрішнього і зовнішнього ядра. Серед причин руху потоків розплавленого заліза у зовнішньому ядрі називають: хвилі, що виникають внаслідок руху нерівної поверхні внутрішнього ядра[15], теплота, що виникає при твердненні заліза і спричинене нею конвективне перемішування[16]. Варто зазначити, що магнітне поле Землі не може бути спричинене намагніченістю суб'ядра, оскільки його температура є значно вищою за точку Кюрі заліза[17]. Згідно деяких гіпотез, зростання магнітного поля, спричинене появою внутрішнього ядра, в свою чергу стало причиною кембрійського вибуху[18].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Compositional Model for the Earth's Core [Архівовано 28 січня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
 2. Edmond A. Mathez, ред. (2000). EARTH: INSIDE AND OUT. American Museum of Natural History. Архів оригіналу за 30 квітня 2008. Процитовано 5 грудня 2013. 
 3. а б в Внутреннее ядро Земли действительно твердое, хотя и немного пластичное [Архівовано 7 січня 2019 у Wayback Machine.](рос.)
 4. The Life of Beno Gutenberg(англ.)
 5. Inge Lehmann [Архівовано 7 січня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
 6. Palaeomagnetic field intensity variations suggest Mesoproterozoic inner-core nucleation [Архівовано 1 червня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
 7. What are the Earth's layers? [Архівовано 7 січня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
 8. Physical properties of the inner core's substance(англ.)
 9. Why is the earth's core so hot? And how do scientists measure its temperature? [Архівовано 8 січня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
 10. INNER CORE COMPOSITION(англ.)
 11. Seismic anisotropy in the Earth's innermost innercore: Testing structural models against mineral physics predictions [Архівовано 15 січня 2020 у Wayback Machine.](англ.)
 12. Constraints on Earth's inner core composition inferred from measurements of the sound velocity of hcp-iron in extreme conditions [Архівовано 21 січня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
 13. а б Superrotation of Earth's Inner Core, Extraterrestrial Impacts, and the Effective Viscosity of Outer Core [Архівовано 9 січня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
 14. Electromagnetically driven westward drift and inner-core superrotation in Earth's core [Архівовано 9 січня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
 15. First measurement of magnetic field in Earth's core [Архівовано 10 січня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
 16. What Drives Earth's Magnetic Field? [Архівовано 14 січня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
 17. The Geomagnetic Field [Архівовано 13 липня 2018 у Wayback Machine.](англ.)
 18. Why did life develop on the surface of the Earth in the Cambrian? [Архівовано 23 лютого 2019 у Wayback Machine.](англ.)

Література[ред. | ред. код]