Водоплавні птахи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Середній крех (Mergus serrator))
Гуска з пташенятами
Каченята морської черні

Водопла́вні птахи́ — позасистематична група птахів, що ведуть водний спосіб життя. До них належать птахи, що вміють триматися на поверхні води, а не лише полюють у водному середовищі. З погляду кладистики водоплавні птахи далеко не завжди є близькими родичами.

До водоплавних птахів належать усі або деякі представники таких рядів:

Хоча ці птахи і не є родичами, але схожий спосіб життя привів у багатьох з них до формування схожих рис завдяки конвергентній еволюції. Перш за все, це шкірна перетинка, натягнута між пальцями. Далі — вельми щільне оперення. Оскільки саме лише пір'я не захищає від води, у водоплавних птахів вельми розвинена куприкова залоза. Вона є у більшості птахів і секрет, що виділяється нею, слугує для догляду за пір'ям. Для водоплавних птахів цей орган має особливе значення.

На одному місці можуть триматися різні види водоплавних птахів, не створюючи один одному трофічної конкуренції — кожен вид спеціалізується на своєму кормі. Звідси і різні способи добування їжі. Мартини і крячки, наприклад, хапають рибу прямо з літу, занурюючи у воду тільки дзьоб. Баклани пірнають за рибою, пікіруючи у воду. Ниркові качки теж пірнають, але з поверхні води. Інші види качок при годуванні занурюють у воду тільки голову. Так само роблять і лебеді, але довша шия дає їм змогу добувати корм з більшої глибини.

Див. також[ред.ред. код]