Водоспади Зимної Води



Водоспади Зимної Води (пол. Wodospady Zimnej Wody, словац. Vodopády Studeného potoka, словац. Studenovodské vodopády, нім. Kohlbach-Wasserfälle, угор. Tar-pataki-vízesések) — група водоспадів у долині Зимної Води у Словацьких Високих Татрах, трохи нижче стику долин Малої Зимної Води та Старолесної. Раніше ці водоспади називали також водоспадами Кольбах або просто Колбахамі — це було «спольщення» німецької назви Kaltbach, що означає «зимний, холодний потік». Версія Кольбах була найпоширенішою у спісконімецькім діалекті та її різних версіях на картах та в літературі, але існували назви Кольтбах, Каальбах, Кальбах, Кальбах та Кохльбах. Також використовувалася назва водоспад пол. Łysianek — вона була створена в результаті неправильного перекладу з німецької мови нім. Kalbach чи нім. Kahlbach[1].
Водоспади не високі (найвищий — 13 метрів), але потужні, створені на потрійному післяльодовиковому порозі долини потоком Зімна Вода. Водоспади були одним із найдавніших напрямків татранського туризму. Їх прославили пацієнти та туристи, відпочиваючи у поселенні Старий Смоковець. Для туристів, які відвідують їх, було побудовано перше сховище у Татрах Хата Райнера (зараз це вже не притулок, а буфет і музей носіїв).
Ці водоспади виступають на довжині близько 1,5 км, на висоті від 1153 до 1276 м над рівнем моря. По черзі знизу доверху то:
- Довгий водоспад (словац. Dlhý vodopád),
- Великий водоспад (словац. Veľký vodopád),
- Скритий водоспад (словац. Skrytý vodopád),
- Малий водоспад (словац. Malý vodopád).
Русло потоку Зімна Вода біля водоспадів заповнено великими гранітними колодами. Падаючи камені водоспаду вибили глибокі еволюційні котли в твердій гранітній скелі. В районі водоспадів часто зустрічається рідкісний вид птахів — звичайний плющ (кордусек). Біля водоспадів трапляються смертельні випадки, особливо під час фотографування.
Над водоспадом Зімна Вода на потоку Мала Зімна Вода є два інші водоспади. Більший з них, розташований в безпосередній близькості від червоної траси Магістралі Татраньської до Ломніцкого Ставу то Водоспад Гігант, нижче в лісі розташований менший Триразовий Водоспад. За деякими путівниками, вони також включені до водоспадів Зимної Води.
Туристичні маршрути[ред. | ред. код]
В районі водоспадів Зімна Вода є вузол туристичних маршрутів:
— блакитна стежка веде від Татранської Ломниці до Великого водоспаду, потім вгору до Зімна Вода до Райнерової Хати, а потім до долини Старолесна.
- Час переходу від Татранської Ломниці до Великого водоспаду: 1:45 год, ↓ 1:30 год
- Час переходу від Великого водоспаду до притулку Збуйницькі в долині Старолесна: 2:30 год, ↓ 2 год
— зеленою стежкою від Старого Смоковеця через Смоковецьке сідло (Гребінок) до Довгого водоспаду і далі вздовж течії до Малого Водоспаду та Хати Райнера.
- Час переходу від Старого Смоковеця до Гребінка: 1 год, ↓ 30 хв
- Час переходу від Гребінка до Хати Райнера: 35 хв. в обидві сторони
— жовтий маршрут від Татранська Лешна, який проходить суворо вздовж течії до водоспаду Великий.
- Час переходу: 1:40 год, ↓ 1:25 год[2].
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Witold Henryk Paryski, Zofia Radwańska-Paryska, Wielka encyklopedia tatrzańska, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004, ISBN 83-71-04-009-1
- ↑ Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap. 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.
Бібліографія[ред. | ред. код]
- Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie. ISBN 83-7104-009-1.
- Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers. ISBN 83-901580-8-6.
- Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN. 2000. ISBN 83-01-13184-5.
- Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka. ISBN 83-87873-36-5.
На цю статтю не посилаються інші статті Вікіпедії. Будь ласка, скористайтеся підказкою та розставте посилання відповідно до прийнятих рекомендацій. |
![]() |
Це незавершена стаття про водоспад. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |