Войновський Петро Олександрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Петро Войновський
Петро Войновський

Провідник ОУН Буковини та Бесарабії
Час на посаді:
1940 — 1941
ПопередникВіктор Кулишір
НаступникСтепан Джулиба

Народився8 вересня 1913(1913-09-08)
с. Долішні Станівці, Кіцманський повіт, Герцогство Буковина, Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Помер8 квітня 1996(1996-04-08) (82 роки)
Нью-Йорк, Flag of the United States.svg США
Національністьукраїнець
Політична партіяОУН
Нагороди
«Воєнний хрест» (УНР)

Петро́ Олександрович Войно́вський (* 8 вересня 1913, с. Долішні Станівці, нині Кіцманського району Чернівецької області — † 8 квітня 1996) — український політичний, військовий діяч, борець за незалежність України.

Життєпис[ред. | ред. код]

Дитинство[ред. | ред. код]

Батько служив на кордоні в ранзі сотника і був родом із села Самушин Заставнівського району, а мати була вчителькою народної школи, походила з міста Серет Південної Буковини (нині в Румунії).

Завдяки батькам, формувався його світогляд як українського націоналіста, революціонера. Дитинство проходило переважно в Сереті, а з третього класу української школи — у Чернівцях. Численні родичі багатодітних родин батька і матері мешкали в різних містечках і селах Буковини. Після лихоліть війни, на початку 1918 р., сім'я Войновських знову повертається до рідної хати в Сереті. В румунський період батько був активним учасником легального і підпільного українського освітньо-культурного життя на Буковині, зазнавав утисків з боку румунської влади, згодом був позбавлений громадянства Румунії. Місто Серет в той час було значним осередком українського культурного життя з переважно українським населенням. Вже з дитячих літ Петро виконував серйозні доручення підпільної боротьби українців в умовах румунської окупації і антиукраїнського режиму, був активним членом Організації українських націоналістів, та Пласту, постійно духовно і фізично готувався до серйозної боротьби за українську справу.

Пласт[ред. | ред. код]

Войновський у Пласті в 30-х роках був відповідальним за роботу з молодшими пластунами з міщанської молоді Чернівців. В кінці літа 1932, дізнавшись про голодомор в Україні, друкував та поширював з друзями-пластунами листівки і брошури про голод і терпіння українського народу. Також відбувся вишкіл з усіма курінними та кошовими, де були виголошені доповіді про голодомор. В липні-вересні 1933 відбулась водна мандрівка на саморобній чайці, керівником якої був П.Войновський, Прутом до Дунаю, а потім аж до Чорного моря.

У румунській армії[ред. | ред. код]

З 1934 до 1935 років Петро Войновський служив у румунській армії й набув військової спеціальності — топографії та картографії в штабній академії. Особливі успіхи у військовому навчанні та службі в армії передбачали можливість викладання у військовій академії, доступ до військових таємниць і прекрасну кар'єру військового офіцера королівської гвардії при одній умові: змінити ім'я на «Петру Войниску». Відмовившись виконати цю принизливу пропозицію, молодий офіцер був відправлений у відставку.

Після армії[ред. | ред. код]

Знаходить роботу у нафтовидобувній компанії, екстерном здобуває інженерну освіту у Німецькій Вищій Електротехнічній Школі. Під час навчання та роботи не покидав праці у Пласті та ОУН — часто проводив військові вишколи для молоді. У 1937 році Петро Войновський одружується із Наталкою Нижанківською, а у 1938 році у нього народжується донька Оксана. Дружина Войновського впродовж життя була вірним другом і соратником у спільній боротьбі за Україну.

У боротьбі за Українську державу[ред. | ред. код]

Після арешту Віктора Кулишіра, 4 листопада 1940 року, Петро Войновський — крайовий провідник ОУНР Буковини. Вже через рік Петро Войновський очолює збройне повстання буковинців проти радянської адміністрації.

Бувши членом Української Буковинської Національної Ради, організовує нову українську адміністрацію в містах і селах Буковини, організовує збройну боротьбу проти німецько-румунського антиукраїнського союзу, веде переговори з представником німецького командування про майбутнє Європи та місце України як рівної серед інших держав. У складних переговорах українських, румунських і німецьких представників 28 червня 1941 р. у Чернівцях відстоює достойні умови формування Буковинського Куреня з метою боротьби проти більшовизму на українських землях та за утвердження Української Держави. Звістка про формування куреня спричинила велике піднесення серед українців Буковини. Цвіт свідомих українців записувався до боротьби за Українську Державу. Батьки приводили своїх дітей і благословляли на святу боротьбу. Як тоді думалося: німецька сила допомагає виганяти більшовиків з України, а тому розумним українським людям необхідно йти на Велику Україну, до Києва, і очолювати будівництво українських державних структур. Головний Провід ОУН призначив Петра Войновського командиром Буковинського Куреня (найбільша похідна група ОУН, загалом до 2000 чол). Одначе, після значного піднесення пов'язаного із вступом Буковинського Куреня до Києва в жовтні 1941 р., наступило похолодання німецько-українських стосунків. Багато активних діячів Куреня було розстріляно.

Еміграція[ред. | ред. код]

Пам’ятна дошка на честь Буковинського куреня на підмурку каплиці Святих Петра і Павла, м. Кергонксон

Під час війни Войновський часто змінює місце проживання, то відбуваючи німецьке ув'язнення в Бреці, то виконуючи різноманітні завдання ОУН в Україні. Наприкінці війни він тяжко хворіє. З 1949 р. Петро Войновський в Америці: брав участь у відновленні діяльності Організації Державного Відродження України та Організації бувших вояків-українців в Америці, член Українського вільного козацтва, Пласту (належав до куреня «Хмельниченки» та осердку УПС у Кергонксоні). Та найголовнішим у його житті після війни залишався моральний, духовний обов'язок командира Буковинського Куреня. Полковник Петро Войновський збирав матеріали про побратимів та про спільну боротьбу за Україну.

На власні кошти побудував Вояцьку Святиню учасникам Буковинського Куреня — Церкву-Пам'ятник св. Апостолів Петра і Павла у Кергонксоні, штат Нью-Йорк, США. Освячення відбулось 12 липня 1975 року на свято св. Петра і Павла.

Після здобуття Україною незалежності[ред. | ред. код]

Войновський — один із небагатьох активних учасників визвольних змагань, які дочекалися проголошення незалежності України. Попри похилий вік, брав активну участь у відновленні державності. На кошти, зібрані Петром Войновським у Чернівцях, височить пам'ятник «Героям Буковинського Куреня» 1918—1941-1944 років (зведений в кінці вересня 1995 року).

Помер 8 квітня 1996 року в Нью-Йорку. Похований на українському цвинтарі св. Андрія у Савт Бавн Бруці, Нью-Джерсі, США.

Сім'я[ред. | ред. код]

Дружина - Наталка Нижанківська, родом зі Львова (батько був січовим стрільцем, а згодом артистом; мати - кравчиня, співала в українському театрі; мала двох братів та сестру). Донька - Оксана Базилевська (Войновська) одружена на священнику о.Юрію Базилевському.

Література[ред. | ред. код]

  • Войновський П. Моє найвище щастя: Спомини / Літературний запис та передмова Б. Тимошенка. — К. : Видавництво імені Олени Теліги, 1999. — 304 с.

Посилання[ред. | ред. код]