Войшелк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Войшелк
Vojshalk.png
Великий князь Литовський
Правління 1264-1267
Попередник Тройнат
Наступник Шварно Данилович
Інші титули Князь новогрудський
Біографічні дані
Народження бл.1225
Смерть Квітень 1268
Володимир-Волинський
Династія Міндовги
Батько Міндовг I
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Войше́лк Міндо́вгович (лит. Vaišelga, біл. Войшалк, староукр. Воишелкъ, бл.1225 — 1268 або 1269) — князь Новогрудський (бл.1258-1259), великий князь Литовський (1264-1267).

З життєпису[ред.ред. код]

Син великого князя Литовського Міндовга I. 1254 року, відповідно до мирного договору з Романом Великим, Новогрудок і всі підвладні йому міста (Слонім, Волковиськ і інші) були дані Роману від Міндовга як верховного правителя, і від його сина Войшелка, як безпосереднього правителя.

Згідно з «Літописом Руським» в 1255-1257 роках пробув у місті Полонному в монастирі послушником в ігумена Григорія.

1259 року Новогрудок знову повернувся від владу Войшелка. Під час князювання у Новогрудку прийняв християнство. Після невдалої спроби паломництва у Палестину заснував власний монастир поблизу Новогрудка (пізніше відомий під назвою Лаврушовський монастир). Після вбивства Міндовга у 1263 році втік до Пінська, дав клятву помститися за батька і тимчасово відмовився від чернецтва.

1264 року отримав військову допомогу від Пінських князів та Волинських князів і став Великим князем Литовським — першим православним Великим князем в історії Литовського князівства.

Упродовж 1264-1267 років — Великий князь Литовський. Одночасно[1] субмонархом та спадкоємем трону був Галицький князь Шварно Данилович.

Войшелк відновив створений батьком військово-політичний союз етнічних литовських та білоруських земель, і почав об'єднувати Литву та українські землі, опираючись на підтримку православного населення та місцевих князів.

1267 року добровільно передав престол Шварну Даниловичу, що був одружений з його сестрою, знову пішов у монастир.

У квітні 1268 року убитий під час перебування у гостях у галицько-волинського князя Василька Романовича (їздив до Свято-Михайлівського монастиря біля Володимир-Волинська) претендентом на литовський престол Левом I Даниловичем.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Попередник
Тройнат
Arms of Gediminaičiai dynasty Lithuania.svg Великий князь Литовський
1264-1267
Arms of Gediminaičiai dynasty Lithuania.svg Наступник
Шварно Данилович