Пророкування вьольви

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Волюспа)
Перейти до: навігація, пошук

Волюспа (Völuspá) означає Пророцтво Сивіли чи Пророцтво Провидиці (Völva це жінка-шаман в германських племенах), це перша пісня Старшої Едди, що містить історію створення та прийдешнього знищення світу що його völva повідала Одіну коли той перебував у шаманічному трансі. Волюспа вважається головним джерелом студій скандинавської міфології.

Пророцтво починається із звертання до Одіна (Óðinn), (котрий викликав провидицю вдавшись до мистецтва сейд, чи шаманізму), в котрому сивіла Хейді пояснює як вона отримала свої знання. Далі вона пояснює що вона знає джерело всевідання Одіна, та розповідає інші секрети Асів.

Вона продовжує розповідати історію створення світу, потім вона звертається до сучасних та майбутніх подій, суті багатьох скандинавських міфів, таких як смерть Бальдура, та, в решті решт, кінця світу, Раґнарьок, та його відродження.

Аналіз[ред.ред. код]

Волюспа є найвідомішою та найгарячіше дискусійною із усіх Еддичних поем. Вона міститься в Codex Regius (що був укладений між 9-м та 13-м століттям) та у Hauksbok Codex що його уклав близько 1334 року Хаук Ерлендсон, багато її строф включено у Прозову Едду Сноррі Стурлусона (близько 1220). Послідовність строф у цих джерелах є різною, особливо значна різниця між Hauksbok та Codex Regius. Багато наступних опублікованих перекладів також змінили порядок слідування поетичного матеріалу, однак багато дослідників вважають що версія Codex Regius є найбільш ясною.

Поема є одночасно як ритмічно прекрасною так і візуально строгою, контраст що є відповідним світові що у ньому відбуваються описані події, та є свідченням видатного поетичного генію автора. Боги можуть бути приречені за свої попередні дії, але не все втрачено — їх боротьба може мати наслідком кращий світ.

Одін, у своєму нескінченному пошуку мудрості та знання майбутнього, закликає у шаманічному ритуалі Видючу (Völva) повернутись до живих та переказати свої знання про світ.

Провидиця розкриває минуле, початок буття. Як було створено світ, роки що минули, розкриває таємницю походження гномів иа пригадує творіння перших чоловіка та жінки. Описаний Світовий Ясен Іґґдрасиль, Сивіла пригадує події що призвели до першої війни, та подій що трапились під час боротьби між Асами та Ванір.

Хейді відкриває Одіну своє знання про його власні секрети, про те як він пожертвував своє око за ковток із джерела мудрості, та як він приніс себе самого собі у жертву та висів повішений на Світовому Ясені, поранений власним списом дев'ять днів та ночей, поки йому не відкрились таємниці рун. Через біль та втрату було отримано його знання. Розповідаючи, Провидиця постійно перепитує Одіна чи той хоче щоб вона продовжувала.

Далі вона попереджає що наступить темрява, буде убито Бальдура, найкращого із богів. Розповідає про ворожнечу із Локі, та про остаточне знищення богів, коли вогонь затопить небеса та землю, про останню битву богів із їх ворогами. Все пророковане є «долею богів», ragna rök. Хейді описує як будуть скликатись боги на битву, персональні битви богів, розповідає про трагічну загибель багатьох із них, зокрема як сам Одін буде забитий. Описані події справляють враження безнадійності та що темрява пануватиме вічно.

Однак, врешті-решт з'явиться надія, промінець сонячного світла проб'ється через темряву, прекрасний новий світ наново народиться із попелу смерті та руїни, Бальдур оживе, цього часу у місці де він завжди повинен бути, в новому світі, де земля щедро родитиме несіяні злаки.

І хоча старих богів більше не буде, ймовірно навіть сама пам'ять про них зникне, але саме їх існування слугуватиме кінцевому добру: їх звершення є тим що зробить цей новий світ можливим, дозволить без перешкоди перетворитись у рай, та в решті-решт їх найкращі якості оживуть у тілі Бальдура, у мирі нової землі.

Посилання[ред.ред. код]