Вомероназальний орган

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вомероназальний орган, Якобсонів орган, або леміше-носовий орган (лат. organum vomeronasale) — відокремлений відділ органів нюху у наземних хребетних.

Його рецепторна поверхня знаходиться на шляху вдихуваного повітря безпосередньо за областю нюхового епітелію в проекції сошника. Орган був вперше виявлений у людини (в 1703 році) хірургом Ф. Рюйшем. Але він названий на честь іншого хірурга, Л. Якобсона, який в 1811 році описав його у багатьох видів хребетних.

Наявний у більшості земноводних, плазунів та ссавців. Якобсонів орган відсутній у крокодилів та птахів. Рудементарний або відсутній у ластоногих, деяких рукокрилих, вузьконосих мавп та людини. У вигляді ембріонального зачатку якобсонів орган є у всіх наземних хребетних.

Функція якобсонова органа остаточно не встановлена. Вважають, що він пристосований для сприйняття запахів їжі, а у ссавців також статевих феромонів. Якобсонів орган реагує на леткі феромони та інші леткі ароматичні речовини, які в більшості випадків не відчуваються як запахи або слабко сприймаються за рахунок органів нюху.

Парний якобсонів орган ссавців знаходиться при основі носової перегородки у вигляді двох тонких трубок, передній кінець яких відкривається в піднебінно-носовий канал або носову порожнину. Розміри якобсонова органу різноманітні (наприклад, у бика сягають—9 см, у буйвола — 17 см). Порожнина якобсонова органа вистелена чутливим епітелієм, аксони рецепторних (мікровілярних) клітин якого утворюють особливу гілку нюхового нерва, так званий власне вомеронозальний нерв, що йде не в основну, а у додаткову нюхову цибулину.

Будова[ред. | ред. код]

Епітелій вомероназального органу хребетних складається з рецепторної та респіраторної частин.

Рецепторна частина схожа з нюховим епітелієм основного органу нюху. Головна відмінність полягає в тому, що на рецепторних клітинах вомероназального органу виявлені не здатні до активного руху вії, а нерухомі мікроворсинки.

Проміжна частина вомероназальної системи представлена ​​безмієліновими волокнами вомероназального нерва, які, подібно основним нюховим волокнам, проходять через отвори решітчастої кістки і з'єднуються з додатковою нюхової цибулиною, яка розташована на ніжневнутреннім частини основної нюхової цибулини і має схожу будову.

На тварин встановлено, що з додаткової нюхової цибулини аксони других нейронів вомероназальної системи направляються в медіальне преоптичне ядро ​​і гіпоталамус, а також у вентральну ділянку премамілярного ядра і середнє амігдалярного ядра. У людини зв'язку проекцій вомероназального нерва в центральній нервовій системі ще досліджені мало.

Довгий час вважалося, що леміше-носовий орган у людини не функціонує, а закладаючись під час внутрішньоутробного розвитку, надалі піддається регресії. Проте дослідження останніх років (починаючи з кінця 1990-х років) дають підстави вважати, що це відбувається не у всіх людей. Але так як досі не отримано свідчень нейронної зв'язку цього органу з мозком у дорослих людей, багато вчених продовжують висловлювати сумнів у наявності функціонуючого вомероназального органу у людини.

Таким чином, остаточно питання про значення органу Якобсона для людини ще не вирішене.

Функції та механізми роботи вомероназального органу[ред. | ред. код]

Функції та механізми роботи цього органу остаточно не встановлені, визначена тільки його важлива роль у формуванні статевої поведінки, особливо у тварин. У людини також, за деякими даними, виявлено зв'язок Вомероназальний системи з функціями статевих органів і емоційною сферою.

Вомероназальний орган реагує на леткі феромони та інші леткі ароматні речовини (ЛАВ), в більшості своїй не відчуваються як запах або слабо сприймаються нюхом. У деяких ссавців присутній характерний рух губ (Флема), пов'язане із захопленням ЛАВ в зону якобсонового органа.

Роль вомероназального органу в статевій поведінці тварин[ред. | ред. код]

Поведінка тварин в помітною мірою визначається сигналами органів хеморецепции — нюху, вомероназального органу і смаку.

Запах андростенону, є метаболітом чоловічого статевого гормону тестостерону і що міститься в сечі і слині кабанів, змушує самок свиней приймати позу для злягання.

Відомо вплив міститься у вагінальному секреті жінок статевого гормону копулінами на самців макак-резусів, проте його вплив на чоловіків виявити не вдалося.

Детальніше про роль органів хеморецепції у формуванні поведінкових реакцій. У статті уринаціяі поведінку.

Вомероназальний орган людини[ред. | ред. код]

Якобсонов орган у людини відкрив в 1703 році голландський військовий хірург Ф. Рюйш у солдата з лицьовим пораненням в області носа. У 1809 році фон Зоммерінг підтвердив це, виявивши його при розтині трупів, а ще два роки потому Л. Якобсон вперше описав його у багатьох видів тварин. У 1891 році Потик «перевідкрив» якобсонів орган у людини, виявивши його у 25 % з 200 обстежених дорослих.

У людини вомер формується в період ембріонального розвитку. У дорослих він розвинений в різній мірі і представлений невеликим поглибленням (вомероназальною ямкою) в носовій порожнині. У деяких людей він дуже слабко виражений, а у 8-19 % дорослих людей не має виходу з однією з сторін носової порожнини.

На відміну від тварин, у людини леміш не має вираженої трубчастої форми і не укладено в оболонку, що відокремлює його від нюхових рецепторів носової порожнини.

У людини трубка вомеро-назального органа має довжину 2-10 мм і розташована в 15-20 мм від краю носового отвору. Діаметр трубки вомероназального органу значно варіюється, і в місці виходу в носову порожнину становить 0,2-2 мм.

Література[ред. | ред. код]

  • Биологический энциклопедический словарь / Гл. ред. М. С. Гиляров. — М. : Сов. энциклопедия, 1986. — 831 с. (рос.)
  • Monti-Bloch L., Jennings-White C., Berliner D.L. The human vomeronasal system: a rewiew // Olfaction and taste, Ann. NY Acad. Sci. — 1998. — 855. — Рp. 373—389. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]

  1. http://kriodinamika.ru/news/vomeronazalnyj-organi-ego-rol (рос.)