Воронцова Катерина Олексіївна (портрет)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
« Воронцова Катерина Олексіївна »
Воронцова Е.А..jpg
рос. Воронцова Екатерина Алексеевна
Творець: Левицький Дмитро Григорович
Час створення: 1783
Розміри: 64 × 49 см
Матеріал: олія на полотні, 64 × 49 см
Зберігається: Петербург, Росія
Музей: Державний Російський Музей
[https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Catherine_Vorontsova_(Senyavina)?uselang=uk « Воронцова Катерина Олексіївна »
]
у Вікісховищі?

Воронцова Катерина Олексіївна - портрет роботи художника Дмитра Левицького ( 1735-1822), українця за походженням, що працював в Петербурзі. Полотно зберігає Державний Російський Музей.

Катерина ІІ та Воронцови[ред.ред. код]

За часів цариці Катерини ІІ магнатська родина Воронцових не користувалася пошаною у імператриці. Вона з підозрою відносилася до вельмож, що були наближені до її попередниці Єлизавети Петрівни та її убитого чоловіка Петра ІІІ. Одна з Воронцових була коханкою Петра ІІІ і ображена Катерина це добре пам'ятала. Ставлення було люб'язним, але підозрілим.

На перші місця були виведені інші родини - Орлови, Чернишови, Салтикови, Куракіни.

Катерина Сенявіна[ред.ред. код]

Вона - друга з чотирьох дочок російського адмірала Олексія Сенявіна. Коли дівчата підросли, імператриця узяла їх в палацовий штат і зробила фрейлінами. Розрахунок був простим - це була подяка адміралу за військові перемоги, а дочки після виховання при дворі та одруження мали стати опорою імператорського трону. Молода і приваблива Катерина Сенявіна почала фліртувати з графом Семеном Воронцовим. А пізніше - з фаворитом імператриці - Потьомкіним. Цього вже Катерина ІІ дозволити не могла. І при слушній нагоді сприяла шлюбу 35 - річного Семена Воронцова з Сенявіною. Весілля відбулося 18 серпня 1780 року. Дві вагітності та догдяд за немовлятами відірвали колишню фрейліну від двору Катирини ІІ і мимоволі - від Григорія Потьомкіна. Перехід Сенявіної в родину Воронцових змінив і прихильне ставлення до неї на приховано-підозріле.

У 1783 р. імператриця вислала Семена Воронцова з дипломатичною місією у Венецію. Дружина з дітьми відбула за чоловіком. Сенявіна хворіла на сухоти, що дали загостення хвороби в вологому кліматі. Вже через рік вона померла.

Худ.Томас Лоуренс. Воронцов Михайло Семенович.

Левицький виконав велику кількість портретів жіночої половини родини вельмож Воронцових. У 1783 році, ймовірно перед відправкою у Венецію, йому й замовили портрет Катерини Олексіївни. Молода жінка у відкритій сукні з мереживом та з високою зачіскою. Монохромність портрету підкреслена лише мерехтливим атласом та зеленими бантами. Обличчя привітне, спокійне і щире. Ймовірно, вона бажала, щоби родина запам'ятала її саме такою.

Воронцова Катерина Олексіївна - рідна мати Михайла Воронцова, майбутнього генерал-губернатора Півдня Російської імперії, що обрав своїм центром місто Одесу. Це він - замовник та володар Воронцовського палацу в місті Алупка в Криму, Воронцовського палацу в Одесі.

Див. також[ред.ред. код]

Алупка, Воронцовський палац.