Воскресенська церква (Поділ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Воскресенська церква
Voskres ch1.jpg
Церква Воскресіння
Знаходилася на розі вулиці Спаської та провулку Хорива
Тип споруди церква і втрачена споруда
Розташування Україна УкраїнаКиїв
Архітектор Михайло Грек або Михайло Рудзинський
Початок будівництва 1670 (інші дані — 1698)
Зруйновано 1935 (?)
Відбудовано не відбудовувалась
Стиль бароко
Адреса вул. Спаська, 9
Епонім Воскресіння Христа
Воскресенська церква (Поділ) (Україна)
Воскресенська церква (Поділ)

Це́рква Воскресіння — православний храм у Києві на Подолі, збудований 1670 року та зруйнований у 1930-ті роки.

Історія храму[ред. | ред. код]

Ще XVI століття (бл. 1508 року) на цьому місці коштом Остафія Дашкевича було споруджено дерев'яний Воскресенський храм, де у свій час був настоятелем Іов Борецький, майбутній Київський митрополит.

1653 року церква була описана мандрівником Павлом Алепським.

Мурована Воскресенська церква споруджена, за одними даними, 1670 року, за іншими — 1698 року. Також немає остаточної впевненості стосовно будівничого храму — це був або Михайло Грек або Михайло Рудзинський. Костянтин Шероцький з приводу часу побудови храму писав, що вона споруджена: «…імовірніше у 1670 році, оскільки вона зображена вже на плані Києва 1695 року з 5 банями та 3 апсидами» . Тобто, це був типовий храм у стилі українського бароко.

У 1732 році церкву було поновлено козацьким осаулом Павлом Гудимою. 1809 року за проектом архітектора Андрія Меленського було прибудовано дзвіницю.

Під час пожежі 1811 року церква суттєво постраждала, однак були збережені бані, карнизи, оздоблення вікон та пілястри. Старий іконостас не зберігся. Костянтин Шероцький згадував також плащаницю XVII ст.

Знищення храму[ред. | ред. код]

На жаль, трагічні 1930-ті роки не оминули і Воскресенського храму. Тит Геврик зазначає, що 25 квітня 1932 року її ще фотографував для Київської обласної інспектури охорони пам'яток культури К. Козловський, однак у «Переліку всіх закритих молитовень православного релігійного культу по місту Києву станом на 26 березня 1936 р.» вже фігурує як розібрана.

Тож храм разом із дзвіницею зруйнували найімовірніше 1935 року. Нині на цьому місці-житловий будинок, споруджений наприкінці 1930-х років.

Сповідні розписи, метричні книги і клірові відомості церкви (з 1723 по 1920 рік) зберігаються в Центральному державному історичному архіві України, м. Київ (ЦДІАК України)[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Церква Воскресіння Господнього (Воскресенська) на Подолі у м. Києві // Зведений каталог метричних книг, клірових відомостей та сповідних розписів, ЦДІАК України

Джерела[ред. | ред. код]

  • Шероцкий К. В. Киев. Путеводитель. Киев, типография С. Кульженко, 1917

Посилання[ред. | ред. код]