Восток-6

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Восток-6
Космічний корабель Восток-6
Тип космічного корабля Восток 3КА
Екіпаж 1
Позивний Чайка
Ракета-носій Восток 8K72K
Місце запуску Байконур
майданчик 1
Дата запуску 16 червня 1963
09:29:52 UTC
Місце посадки 53°16′ пн. ш. 80°27′ сх. д. / 53.267° пн. ш. 80.450° сх. д. / 53.267; 80.450
Дата посадки 19 червня 1963
08:20 UTC
Тривалість польоту 2 доби 22 години 40 хвилин 48 секунд
Кількість обертів 48
Апогей 231,1 км км
Перигей 180,9 км км
Орбітальний період 88,3 хвилини
Нахил орбіти 64,95° градусів
Пройдено відстань 1,971 млн км км
Пов'язані місії
Попередня місія Наступна місія
Восток-5 Восход-1

«Восток-6» (рос. Восток, Схід), інша назва «Восток-3КА № 8» — шостий і останній пілотований космічний корабель серії «Восток», який пілотувала перша у світі жінка-космонавт Терешкова Валентина Володимирівна. Увесь час польоту «Восток-6» на орбіті перебував космічний корабель «Восток-5» з космонавтом Валерієм Федоровичем Биковським.

У цьому спільному польоті вирішувались медичні, технічні і політичні завдання.

Офіційно метою польоту були: порівняльний аналіз впливу умов космічного польоту на організми чоловіка і жінки, медико-біологічні дослідження під час тривалого космічного польоту, подальша розробка і вдосконалення систем космічного корабля.

Опис корабля

[ред. | ред. код]

Апарат складався з агрегатного відсіку у формі з'єднаних широкими основами конуса і зрізаного конуса. До меншої основи зрізаного конуса кріпився спускний апарат. Агрегатний відсік мав довжину 2,25 м, найбільший діаметр 2,43 м і масу 2,27 т.

Спускний апарат у формі кулі діаметром 2,3 м і масою 2,46 т з внутрішнім об'ємом 5,2 м³ був вкритий теплозахистом і мав систему життєзабезпечення. Всередині у просторі об'ємом 1,6 м³ у кріслі-катапульті розміщувався космонавт, також у кабіні розташовувались телевізійні камери і радіоапаратура для спостереження за станом космонавта, плівковий магнітофон, телеметрична система, обладнання для автоматичного і ручного управління кораблем.

Політ

[ред. | ред. код]

Спеціально для польоту Терешкової розробили конструкцію скафандра, пристосованого для жіночого організму, деякі елементи корабля також змінили з урахуванням можливостей жінки.

16 червня 1963-го року о 9:29:52 UTC з космодрому Байконур ракетою-носієм «Восток» було запущено космічний корабель «Восток-6» типу Восток-3КА з першою у світі жінкою-космонавтом Терешковою Валентиною Володимирівною. У цей час на орбіті перебував космічний корабель «Восток-5», який пілотував космонавт Валерій Биковський. Під час першого оберту, коли «Восток-6» пройшов за 5 км від «Востока-5» — найближче за весь політ — між кораблями було встановлено прямий радіозв'язок.

Політ В. Терешкова перенесла досить важко — відчувала нудоту та фізичний дискомфорт. За свідченнями доктора медичних наук В. І. Яздовського, який у той період відповідав за медичне забезпечення космічної програми, «Терешкова переговори з наземними станціями вела мляво. Вона різко обмежила свої рухи. Сиділа майже нерухомо. У неї явно відмічались зсуви у стані здоров'я вегетативного характеру». Під час польоту Терешкова не відповідала впродовж кількох сеансів зв'язку. Відеозв'язок показав, що вона в цей час заснула.

19 червня 1963-го року о 8:11 UTC спускний апарат космічного корабля «Восток-6» приземлився за 620 км на північний схід від Караганди. Космонавтка Терешкова Валентина Володимирівна катапультувалась з кабіни після гальмування спускного апарата в атмосфері, на висоті 7 км і приземлилась окремо на парашуті о 8:20 UTC.

Параметри польоту

[ред. | ред. код]
  • Маса апарата — 4,7 т
  • Нахил орбіти — 64,95°
  • Період обертання — 88,30 хв
  • Перигей — 180,9 км
  • Апогей — 231,1 км

Екіпаж

[ред. | ред. код]

Після польоту

[ред. | ред. код]

Генеральний конструктор Сергій Павлович Корольов був незадоволений діями Терешкової під час польоту, зокрема, вона не змогла випробувати ручне управління, як було заплановано. Було вирішено, що жінки не підходять для космічного польоту, тому наступна радянська жінка — Світлана Євгенівна Савицька — полетіла через 19 років.

Політ було використано для пропаганди досягнень соціалізму. По-перше, демонструвалось, що жінки в СРСР мають рівні можливості з чоловіками, а по-друге, політ доводив надійність радянської космічної техніки, що мало символізувати надійність усього радянського.

Зчеплені поштові марки СРСР. 1963. Восток-5 — Валерій Федорович Биковський, Восток-6 — Валентина Володимирівна Терешкова

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Vostok-6 [«Восток-6»]. astronautix.com (англ.). Архів оригіналу за 8 листопада 2013.
  • «Восток-6» [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.] / Космічна енциклопедія(англ.)
  • Космічний корабель «Восток-6» / Пілотована космонавтика у цифрах і фактах(рос.)
  • «Восток-6» [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.] / Велика енциклопедія супутників і космічних зондів(чеськ.)