Вот Тайлер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вот Тайлер
Народився не раніше 1320 і не пізніше 4 січня 1341
Кент[d], Велика Британія або Ессекс[d], Велика Британія
Помер 15 червня 1381
Лондон, Королівство Англія
·обезголовлення
Країна  Королівство Англія
Діяльність лідер, повстанець, революціонер
Знання мов англійська
Учасник Селянське повстання в Англії 1381

Вот Тайлер (англ. Wat Tyler; 4 січня 1341 — 15 червня 1381) — очільник селянського повстання в Англії 1381 року.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з ремісничого стану. Вважається, що народився в родині Волтера Гілларда, що був покрівельником (англ. tiler). Звідси Тайлер не справжнє прізвище, а подальше прізвисько. За різними відомостями народився 1341 року в селі Брокслі або Дартфорді чи Мейдстоуні (графство Кент) або в Колчестері (графство Ессекс).

Висловлюється гіпотеза, що Вот Тайлер після невдалого роману йде на військову службу до англійської армії, з якою вирушає до Франції. Тут бере участь у низці битв Столітньої війни. Сам король Едуард III вирізняє його мужність і хоробрість. Повернувшись до рідного села (міста), одружується і працює ковалем або покрівельником.

7 червня 1381 року з початком повстання селян очолив повсталих під час наради в Мейдстоуні. Після цього відправив частину загонів на Лондон. 10 червня зайняв Кентерберрі, де було знищено боргові записи в архієпископському палаці. 12 червня приєднався до повсталих біля Лондону. 13 червні намагався почати перемовини з королем Річардом II, але їх було зірвано. після цього за допомогою частини олдерменів увійшов до Лондону. В результаті місто опинилося у владі повсталих. Разом з тим підтримав повсталих в гарфствах південної, східної та центральної Англії.

14 червня на полі Майл-Енд за присутності великої кількості лондонців та повсталих зустрівся з королем та його почтом. Останній жестом погодився на вимоги Тайлера дозволити йому стратити ворогів держави і короля, а також дати волю віланам. В результаті було страчено Саймона Седбері, архієпископа Кентербері, та низку королівських чиновників. Також було зайнято замок Тауер. При цьому завдяки діям Тайлера в Лондоні встановлено порядок, не було грабунків та зловживань.

15 червня на полі Смітфілд під час наступної зустрічі з королем Річардом II лідера повсталих Вота Тайлера було підступно поранено лорд-мером Лондона Вільямом Волвортом, а потім зарубаний кимось з королівського почту. Наслідком цього стала дезорганізація дій повсталих та зрештою придушення селянського повстання.

Пам'ять[ред. | ред. код]

  • На його честь названа ділянка дороги A249, що проходить через Мейдстоун.
  • Дорога на західному краю Блекхейту називається Дорогою Вота Тайлера.
  • Заміський парк Ват Тайлер в Ессексі названий його іменем.
  • 15 липня 2015 року в Смітфілді, Лондон, було відкрито меморіал, що вшановує пам'ять Вота Тайлера та Селянське повстання.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Bird, Brian, Rebel Before His Time: the story of John Ball and the Peasants' Revolt. Worthing: Churchman Publ, 1987. ISBN 9781850930570 (p.150)
  • Hilton, Rodney (1998). Medieval England An Encyclopedia. New York: Garland Publishing. pp. 590—591. ISBN 0-8240-5786-4.