Воєнний стан у Росії (2022)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Воєнний стан у Росії (2022)
Перша сторінка Указу Президента Росії «Про введення воєнного стану на територіях „Донецької Народної Республіки“, „Луганської Народної Республіки“, Запорізької та Херсонської областей»
Дата 20 жовтня 2022 - т. ч.
Місце Росія Росія
Альтернативна назва Максимальний рівень реагування,
Середній рівень реагування,
Рівень підвищеної готовності,
Рівень базової готовності

Воєнний стан у Росії запроваджено з 20 жовтня 2022 року під час триваючого вторгнення Росії в Україну і через місяць після оголошення мобілізації. Президент Володимир Путін видав два укази: «Про введення воєнного стану на територіях „ДНР“, „ЛНР“, Запорізької та Херсонської областей» і «Про заходи, які вживають у суб'єктах Російської Федерації у зв'язку з Указом Президента Російської Федерації від 19 жовтня 2022 р. № 756».

У повному обсязі воєнний стан введено на анексованих Росією територіях України («ДНР», «ЛНР», Херсонська область, Запорізька область). У прикордонних з Україною регіонах — Брянській, Курській, Бєлгородській, Воронезькій, Ростовській областях, Краснодарському краї, а також в анексованих Криму та Севастополі був введений «середній рівень реагування» (що є застосуванням 6 із 19 пунктів воєнного стану), в інших регіонах Центрального і Південного федеральних округів — «рівень підвищеної готовності» (4 із 19 пунктів), а в інших суб'єктах РФ — «рівень базової готовності» (2 із 19 пунктів)[1][2].

Офіційні особи після виходу указів заявили, що жодних заходів, що обмежують життя і свободу переміщення, не планується.

Режим воєнного стану було введено вперше в новітній історії Росії[3]. Востаннє режим воєнного стану на території сучасної Росії було введено в СРСР у травні 1943 року під час Другої світової війни.

Передісторія[ред. | ред. код]

Попередні законодавчі новели[ред. | ред. код]

20 вересня Державна дума Росії одноголосно ухвалила поправки про внесення до Кримінального кодексу понять «воєнний стан» і «воєнний час», і введення кількох статей, пов'язаних із військовими діями. Закон також ввів покарання (частина 2.1 статті 332 КК) за невиконання наказу в період «воєнного стану» або «воєнного часу»[4].

Причини[ред. | ред. код]

Оголошення[ред. | ред. код]

19 вересня 2022 року президент Росії Володимир Путін на початку засідання Ради Безпеки РФ, присвяченому міграційній політиці, оголосив про підписання указу про введення воєнного стану на анексованих на початку жовтня 2022 року територіях України[5][6]. Режим воєнного стану дає змогу запровадити обмежувальні заходи, як-от, наприклад, комендантська година, вилучення приватної власності, обмеження в'їзду/виїзду та свободи пересування, інтернування іноземців, примусове переселення місцевих мешканців, заборона мітингів та страйків та інші[7][8]. Президент додав, що «до вступу до складу Росії» на цих територіях уже діяв «режим воєнного стану», а указ підписали, щоб «оформити цей режим уже в рамках російського законодавства»[5][6]. Крім того, в суб'єктах, що межують з Україною, ввели «режим середнього рівня реагування», що дає змогу проводити «мобілізаційні заходи у сфері економіки» і «заходи з територіальної оборони», у суб'єктах ЦФО і ПФО запровадили «режим підвищеної готовності», який дає змогу проводити «заходи з територіальної оборони», а також запровадити особливий режим для об'єктів, що забезпечують роботу транспорту та зв'язку, а також об'єктів енергетики, а в решті Росії — «режим базової готовності»[5][9]. Крім цього, Путін доручив уряду підготувати проєкт указу про створення координаційної ради при кабінеті міністрів[6] і представити пропозиції щодо заходів, що застосовуються на територіях, на яких запроваджено режим воєнного стану[10], а також наділив глав усіх суб'єктів Росії додатковими повноваженнями[11]. Увечері того ж дня, Рада Федерації одноголосно затвердила указ Путіна про введення воєнного стану на анексованих територіях[12].

Характер[ред. | ред. код]

Нормативно-правові акти[ред. | ред. код]

Пункт № 3 основного указу свідчить: "За необхідності в Російській Федерації в період дії воєнного стану можуть застосовуватися інші заходи, передбачені Федеральним конституційним законом від 30 січня 2002 р. № 1-ФКЗ «Про воєнний стан»[13].

Реакція у Росії[ред. | ред. код]

Одразу після опублікування указів прессекретар президента Дмитро Пєсков пообіцяв, що закриття кордонів не планується[14]. Водночас секретар Радбезу Микола Патрушев сказав, що російська влада посилить міграційний контроль і відповідальність іноземців за порушення правил перебування[15].

Мер Москви Сергій Собянін заявив, що запроваджувати заходи, що обмежують життя і свободу переміщення, не планується[16], зі схожими заявами виступили в адміністраціях Курської та Воронезької областей[17].

Оцінки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Указ «О мерах, осуществляемых в субъектах Российской Федерации в связи с Указом Президента Российской Федерации от 19 октября 2022 г. № 756». Президент России (рос.). Процитовано 19 жовтня 2022.
 2. Путин подписал указ о военном положении на аннексированных территориях Украины. Meduza. 19 жовтня 2022. Процитовано 19 жовтня 2022.
 3. Как вводится и что означает военное положение в России. TACC. Процитовано 19 жовтня 2022.
 4. Госдума ввела в Уголовный кодекс понятия «мобилизация» и «военное положение» — а также статьи о мародерстве и сдаче в плен. Meduza (рос.). Процитовано 20 жовтня 2022.
 5. а б в Путин объявил о введении режима военного положения в аннексированных регионах Украины. BBC News Русская служба (рос.). 19 жовтня 2022. Процитовано 19 жовтня 2022.
 6. а б в Путин подписал указ о военном положении на аннексированных территориях Украины. В приграничных регионах России введен режим, позволяющий выселять жителей. Meduza (рос.). Процитовано 19 жовтня 2022.
 7. Андрей Позняков (19 жовтня 2022). Россия вводит военное положение в аннексированных регионах. euronews (рос.). Процитовано 19 жовтня 2022.
 8. Путин ввел военное положение на оккупированных территориях Украины и режим "среднего реагирования" в приграничных регионах. Что это значит. Настоящее Время (рос.). Процитовано 19 жовтня 2022.
 9. Путин ввел четыре уровня готовности в регионах России. TACC. Процитовано 19 жовтня 2022.
 10. Путин ввел военное положение в новых регионах России. TACC. Процитовано 19 жовтня 2022.
 11. На аннексированных территориях введено военное положение. В приграничных регионах России может быть ограничена свобода передвижения Что сказал Путин на заседании Совбеза. Коротко. Meduza (рос.). Процитовано 19 жовтня 2022.
 12. Совфед единогласно утвердил указ Путина о военном положении в ДНР, ЛНР, Херсонской и Запорожской областях. Коммерсантъ (рос.). 19 жовтня 2022.
 13. Указ о введении военного положения на территориях ДНР, ЛНР, Запорожской и Херсонской областей. Президент России (рос.). Процитовано 20 жовтня 2022.
 14. Песков исключил закрытие границ из-за военного положения в новых субъектах. Ведомости (рос.). Процитовано 20 жовтня 2022.
 15. Патрушев сообщил о решении внести поправки в Концепцию миграционной госполитики. Forbes.ru (рос.). Процитовано 20 жовтня 2022.
 16. О выполнении указов Президента России. www.sobyanin.ru (ru-RU) . Процитовано 20 жовтня 2022.
 17. Воронежские и курские власти после получения новых полномочий заявили об отсутствии ограничений для жителей – Коммерсантъ Воронеж. www.kommersant.ru. Процитовано 19 жовтня 2022.

Нормативні правові акти та законопроєкти[ред. | ред. код]