Воїнственський Михайло Анатолійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Воїнственський Михайло Анатолійович
Voinstvenskiy end.jpg
Народився 14 лютого 1916(1916-02-14)
м. Київ
Помер 3 жовтня 1996(1996-10-03) (80 років)
м. Київ
Громадянство
(підданство)
Flag of Russia.svg Російська імперія
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність вчений, природоохоронний діяч
Відомий завдяки вчений орнітолог
Alma mater Навчально-науковий центр «Інститут біології»
Науковий ступінь доктор біологічних наук
Сторінка в Інтернеті профіль в гугл-академії

Воїнственський Михайло Анатолійович (14 лютого 1916 р., м. Київ — † 3 жовтня 1996 р., м. Київ) — доктор біологічних наук, професор, радянський зоолог, еволюціоніст, природоохоронний діяч.

Біографія[ред. | ред. код]

М. А. Воїнственський народився 14 лютого 1916 р. у м. Київ, його мати була вчителем, батько — лікарем.

Закінчив школу у м. Києві у 1930 р., в 1931—1932 рр. навчався в Київському агрономічному технікумі.

Протягом 1933—1938 рр. навчався на біологічному факультеті Київського державного університету. Його вчителями були В. М. Артоболевський, І. І. Шмальгаузен, М. М. Воскобойников.

У 1938 р. М. А. Воїнственський поступає до аспірантури при Зоологічному музеї Київського університету. У цей час він займається вивченням екології та систематики синиць, підкоришників та повзиків фауни України. Захистити дисертацію завадила німецько-радянська війна.

У 1941—1944 рр. Михайло Анатолійович у лавах Радянської армії. З 1944 р. повертається на роботу в Київський університет, у 1946 р. захищає кандидатську дисертацію, матеріали якої лягли у основу монографії «Пищухи, поползни, синицы УССР» (1949). Після 1946 р. він працює старшим викладачем, а з 1949 р. — доцентом університету.

Докторська дисертація, захищена у 1956 р., була присвячена орнітофауні степової зони Європейської частини СРСР (тема: «Современное состояние и происхождение орнитофауны степной зоны Европейской части СССР»). Її матеріали лягли у основу монографії, опублікованої у 1960 р.

У 1956 р. був призначений на посаду завідувача музейним сектором Інституту зоології АН УРСР, у 1959 р. сектор був реорганізований у Зоомузей та відділ хребетних тварин (нині — частина Національного науково-природничого музею НАН України), у якому М. А. Воїнственський працював усі наступні роки, тривалий період очолюючи його.

У 1960 р. йому було присуджене звання професора. Працював заступником директора Інститут зоології з науки, потім був кілька років директором Центрального науково-природничого музею АН УРСР.

Підготував понад 40 аспірантів, під його керівництвом було захищено десятки дисертацій.

Робота в наукових товариствах та громадських організаціях[ред. | ред. код]

Протягом 1963—1982 рр. був головою Українського товариства охорони природи.

Багато років очолював Українське орнітологічне товариство ім. К. Кесслера, яке об'єднувало науковців, як співробітників академічних установ, так і природничих факультетів вишів та наукових відділів природних заповідників. Проте, віддавав належне і популяризації знань про птахів, і тому був першим президентом Українського товариства охорони птахів (УТОП), а з часом і його почесним президентом.

Відзнаки[ред. | ред. код]

За великі заслуги у розвитку науки йому було присуджене звання «Заслужений діяч науки».

Нагороджений «Золотою медаллю» Виставки досягнень народного господарства СРСР.

Хобі, подорожі[ред. | ред. код]

Справжніми хобі М. А. Воїнственського були полювання, риболовля, фотографування.

Багато подорожував по Радянському Союзу, йому вдалося побувати не тільки у різних куточках України, а також на Кавказі, Тянь-Шані, в Хібінах, на Уралі, Памірі, Іранському нагір'ї; на узбережжях Баренцового, Білого, Балтійського, Чорного, Азовського та Каспійського морів.

Наукові інтереси[ред. | ред. код]

Екологія птахів, систематика птахів, зоогеографія, палеонтологія (палеоорнітологія), охорона птахів, еволюційна теорія, вчення про біосферу.

Публікації[ред. | ред. код]

М. А. Воїнственський автор понад 200 публікацій.

Основні з них:

  • Воинственский М. А. Пищухи, поползни, синицы УССР: біологія, систематика, хозяйственное значение. — К.: КГУ, 1949.
  • Воинственский М. А. Птицы степной полосы Европейской части СССР. Современное состояние орнитофауны и ее происхождение. — К.: АН УССР, 1960. — 289 с.
  • Воїнственський М. А., Кістяківський О. Б. Визначник птахів УРСР. — К.: Рад. школа, 1962. — 371 с.
  • Воїнственський М. А. Птахи. — К.: Рад. школа, 1984.
  • Воинственский М. А. Системный отбор и его роль в эволюции. — К.: Институт зоологии АН УССР, 1996.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Михаил Анатольевич Воинственский // Орнитологи Украины. Библиографический справочник / Авторы-составители: Т. А. Атемасова, И. А. Кривицкий. — Харьков, 1999. — Вып. 1. — С. 150—153.
  • Грищенко В. Н., Горбань И. М. Михаил Анатольевич Воинственский (1916—1996) // Беркут. — 1996. — Т. 5, вип. 2. — С. 107—108.
  • Крыжановский В. И., Топачевский В. А. Михаил Анатольевич Воинственский (к 60-летию со дня рождения) // Вестник зоологии. — 1976. — № 2. — С. 90-91.
  • Мельничук В., Клестов Н. Михаил Анатольевич Воинственский (к 80-летию со дня рождения) // Праці Українського орнітологічного товариства. — К., 1996. — Т. 1. — С. 1-2.