Вплив пандемії COVID-19 на домашнє насильство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Під час пандемії коронавірусу у 2019–20 роках багато країн повідомили про загострення проблеми насильства в сім’ї та в партнерських стосунках. Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерріш, відзначаючи "жахливий глобальний сплеск насильства", закликав до "припинення вогню" у домогосподарствах[1][2]. Європейський Парламент заявив: "ми не залишимо жінок Європи сам-на-сам із проблемою". Згадані міжнародні інституції закликали посилити підтримку жертв насильства в сім'ї під час пандемії[3]. Традиційно таке насильство розглядається як ґендерно зумовлене і з цієї точки зору частіше його жертвами є жінки, від 15% до 40%[4] жертв складають чоловіки, з точки зору вікової зумовленості під найбільшою загрозою перебувають люди старшого віку та діти, окремою групою ризику є люди з інвалідністю.

Пандемія, фінансова незахищеність, стрес та невпевненість призвели до посилення агресії, як це бувало й раніше: у зв'язку зі світовою фінансовою кризою 2008-2009 рр. чи природними катастрофами, як-от землетрус у Крайстчерчі 2011 року[5]. Домашнє насильство частішає й за інших обставин, коли сім'ї проводять більше часу разом, наприклад, в період різдвяних відпусток[6], оскільки частота й жорстокість випадків насильства залежить від можливостей для зловмисників контролювати своїх жертв у повсякденному житті протягом тривалого часу[5]. Тому основний вплив пандемії пов'язаний з заходами урядів відомими як закриття (lockdown), обмеженням контактів та пересування, спрямованим на сповільнення поширення інфекції. За словами французької чиновниці Марлен Скіаппи, "закриття є ідеальним ґрунтом для росту сімейного насильства"[7].

Ситуація за країнами[ред. | ред. код]

Загальний огляд проблем у сфері протидії насильству та прогнози щодо впливу пандемії COVID-19 представлені 27 квітня 2020 Фондом народонаселення ООН[8]. Експерти оцінили різні фактори, що загрожують реалізації чотирьох цілей їх Фонду: планування сім'ї та припинення ґендерного насильства, жіночого обрізання і ранніх шлюбів. До таких факторів відноситься порушення поставок, призупинення чи обмеження в роботі профілактичних і просвітницьких програм, навантаження на урядові системи охорони здоров'я, освіти і правопорядку, ефекти від тривалої ізоляції членів сімей, додаткові стреси спричинені економічними негараздами тощо.

В частині, що стосується домашнього насильства, експерти Фонду виходять з прогнозу приросту випадків насильства на 20%. Таким чином, глобально кожен місяць обмежувальних заходів додаватиме близько 5 млн. випадків до звичної статистики і через пів року закриття в світі буде зареєстровано на 31 млн. випадків насильства більше, ніж за аналогічний період до пандемії. Припинення, обмеження в роботі чи відстрочка запуску планованих профілактичних програм матиме довготермінові наслідки[8].

Аргентина[ред. | ред. код]

Управління з питань домашнього насильства при Верховному суді Аргентини звітувало про зниження кількості заяв про насильство в сім'ї під час карантину з 50 до 5 на день. Один з адвокатів, що працюють у ньому, пояснив, що ці дані говорять не про кількість реальних випадків, а про те, що жертви більшою мірою залежні від своїх кривдників і перебувають під їх контролем, не маючи змоги втекти[9]. В той же час дзвінки на гарячу лінію екстреної допомоги зросли на 25%, що підтверджує заяву юриста[10].

Австралія[ред. | ред. код]

Австралійський уряд заявив, що під час спалаху COVID-19 Google зареєстрував найбільше за останні п'ять років число пошукових запитів щодо допомоги при домашньому насильстві[11]. Поліція Західної Австралії повідомила про зростання на 5 відсотків повідомлень про насильство в сім'ї порівняно з попереднім роком[12]. У звіті Робочої групи з гендерних питань та Covid-19 зазначається, що з 400 опитаних працівників відповідних служб, близько 40% повідомили про почастішання звернень за допомогою, а 70% зазначили збільшення складності випадків, з якими вони працюють[5].

Бельгія[ред. | ред. код]

23 березня 2020 року Фламандська лінія допомоги (Vlaamse Hulplijn, номер телефону 1712) повідомила про погіршення ситуації з сімейним насильством після того, як країна ввела в дію обмеження на пересування 12 березня[13]. А 7 квітня — про збільшення на 70% числа звернень по допомогу на третьому тижні карантину порівняно з першим тижнем[14].

Велика Британія[ред. | ред. код]

28 березня поліція Лестершира попередила про зростання насильства в сім'ї, заявивши, що його жертви опинилися в тривалій ізоляції поруч зі своїми кривдниками. Страх перед хворобою та втратою робочих місць призвів до жорстокого поводження в тих домогосподарствах, де проблеми насильства досі не існувало[15]. 30 березня боксер, чемпіон світу Біллі Джо Сондерс був позбавлений ліцензії Британської комісії з контролю боксу після поширення відео, що пропагувало насильство в сім'ї[16].

НУО Refuge, що переймається боротьбою з насильством в сім'ї, 6 квітня заявила, що виклики на їх телефонній лінії допомоги зросли на 25% з початку обмежень, а кількість звернень на веб-сайті — на 150%[11]. Через кілька днів Refuge повідомили про збільшення кількості дзвінків на 700% за один лише день[17]. Крім того, благодійна організація Respect повідомила про збільшення на 16,6% кількості дзвінків щодо домашнього насильства над чоловіками[18].

Венесуела[ред. | ред. код]

Директорка феміністської дослідницької організації Ladysmith заявила, що їх гаряча лінія у WhatsApp для жінок-мігрантів у Венесуелі набула популярності, при цьому багато жертв згадували умови карантину як такі, що заважають можливості дистанціюватись від насильників[19].

Індія[ред. | ред. код]

Національна комісія у справах жінок Індії повідомила про зростання гендерного насильства більш ніж удвічі під час закриття в Індії; загальна кількість скарг від жінок зросла з 116 в перший тиждень березня до 257 в останній тиждень місяця[20]. У період з 23 березня по 16 квітня NCW зареєструвала 587 скарг на насильство в сім'ї, що на 45% більше порівняно з попередніми 25 днями[21][22]. Індійська правозахисниця Кавіта Крішнан зауважила, що якби індійський уряд попередив про заходи з обмеження контактів і пересування, жінки могли спробувати завчасно переїхати в безпечніші місця[23].

Між 20 і 31 березня на телефон лінії довіри Childline India надійшло понад 92000 дзвінків від дітей, з проханнями захисту від жорстокого поводження та насильства, зростання склало 50%[24].

Ірландія[ред. | ред. код]

Поліція Ірландії отримала значне збільшення кількості дзвінків щодо жорстокого поводження в сім'ях. Виконавча директорка НУО Безпечна Ірландія Шерон О'Галлоран, а також керівниця благодійної організації Жіноча допомога Сара Бенсон заявили журналістам, що бачать тенденцію використання вірусу і обмежувальних заходів для маніпулювання жертвами та ескалації насильства. У березні кожен з двадцять одного притулку для жінок були наповнені, деяких жертв насильства та їх дітей перевели в наймане житло AirBnB, щоб забезпечити соціальне дистанціювання[25][26].

Іспанія[ред. | ред. код]

Лінія допомоги жертвам домашнього насильства в Іспанії повідомила про зростання кількості звернень на 47% за перші два тижні квітня у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року, в той же час кількість жінок, які звертаються до служб підтримки електронною поштою чи в соціальних мережах, зросла на 700%[27]. Однак відбулося одночасне різке падіння аналогічних звернень до поліції. Чиновники та активісти пов'язують це з тим, що зараз потерпілі значно більшою мірою залежні від своїх кривдників та ізольовані від сім'ї та оточуючих, хто міг би надати їм підтримку.

Адвокат потерпілих від домашнього насильства жінок Мерсе Ордовас заявила, що сувора вимога залишатися вдома заважає жінкам контактувати з тими, хто міг би їм допомогти та дала злочинцям унікальну можливість контролювати своїх жертв. Адвокат Кармен Валенсуела вказала, що повідомлення про насильство є складним процесом, в ході якого потерпілі повинні вийти з дому до відділення поліції, а наступного дня до суду, ризикуючи зазнати впливу COVID-19 та виправдовуватися за порушення комендантської години, а ще складніше тим, хто має дітей, і має обирати, чи брати їх з собою, чи залишити з кривдником[28].

Італія[ред. | ред. код]

В Італії спостерігається різке падіння викликів на лінії довіри щодо насильства в сім'ї. Ще одна група підтримки у Франції спостерігала таку ж тенденцію до зниження викликів. Це може бути пов'язане з тим, що жінкам важко звернутися за допомогою в умовах ізоляції з насильниками[29]. Як повідомляє журнал TIME, "вимушене закриття [...] замкнуло їх у пастці власних будинків поруч із кривдниками, ізольованими від людей та ресурсів, які могли б їм допомогти"[30].

Йорданія[ред. | ред. код]

Вірусного характеру набуло відеозвернення жінки з Йорданії, котра задокументувала жорстокість, якої зазнавала від матері та рідних братів і сестер, перш ніж Йорданський союз жінок допоміг їй та її сину переїхати з дому в безпечне місце[7].

Китай[ред. | ред. код]

Активіст проти домашнього насильства зі Цзінчжоу, колишній правоохоронець Ван Фей 2 березня 2020 року заявив шанхайському інтернет-виданню Sixth Tone, що кількість повідомлень про домашнє насильство у сусідній поліцейській дільниці зросла втричі в лютому 2020 року порівняно з лютим 2019 року. "За нашою статистикою, 90% причин насильства пов'язані з епідемією COVID-19", - сказав він, посилаючись на тривожність, економічну незахищеність та ослаблену мережу підтримки жертв[31][32].

У провінції Хубей в лютому 2020 повідомлення поліції про домашнє насильство почастішали більш ніж утричі порівняно з попереднім роком[33], є окремі трагічні свідчення того, як погіршилась під час пандемїі доля тих, хто страждав від домашнього насильства протягом довгого часу[34].

Колумбія[ред. | ред. код]

Мер столичного міста Богота повідомив: за перший тиждень карантину єдиний показник у статиці злочинів, що не зазнав зменшення, це насильство в сім'ї, він зріс на 225%. В організації Колумбійська обсерваторія феміцидів (Colombia's Femicide Observatory), яка відстежує вбивства жінок, повідомила про збільшення кількості сусідських повідомлень та використання хештегів #FeminicidioEsPandemia, #ViolenciaDeGenero[19].

Нідерланди[ред. | ред. код]

Інститут з гендерної рівності та історії жінок Атрія заявив наприкінці березня, що "у кризові періоди — як стихійні лиха, війни та епідемії, — збільшується ризик гендерного насильства". Повідомлялось, що Національна мережа "Безпечний дім" (Landelijk Netwerk Veilig Thuis, LNVT) спостерігає зростання числа випадків насильства у Нідерландах[35]. Голландська некомерційна організація допомоги дітям Дитячий телефон (Kindertelefoon) повідомила про п'ятидесятивідсотковий сплеск дзвінків — в більшості пов'язаних з випадками домашнього і сексуального насильства — за час обмежувальних заходів в другій половині березня[36].

Німеччина[ред. | ред. код]

Станом на 2 квітня 2020 року озвучувались оцінки щодо сімейного насильства на рівні "Різдва в квадраті", нагадуючи про традиційний пік сімейного насильства, що припадає на Різдво, але поточну ситуацію розцінюючи як набагато гіршу[37]. На тлі пандемії в Німеччині була створена гаряча лінія щодо насильства над чоловіками (Hilfetelefon Gewalt an Männern, чоловіки там є жертвами 18% зі всіх випадків насильства в сім'ях та партнерських стосунках); відмічений ріст кількості випадків сімейного насильства на 20%[38].

Нова Зеландія[ред. | ред. код]

Новозеландські благодійники повідомили про зростання рівня насильства та жорстокого поводження в сім'ях між родичами і в подружжях. У Страсну п’ятницю 10 квітня поліція Нової Зеландії повідомила про 20-відсотковий сплеск у справах про сімейне насильство за перший тиждень закриття (з 29 березня), порівняно з попередніми трьома тижнями[5].

Пакистан[ред. | ред. код]

Фахівці сфери охорони психічного здоров’я в Пакистані повідомили, що в їх країні під час закриття також почастішали випадки домашнього насильства. Пакистанське Міністерство з прав людини створило Національну лінію довіри щодо домашнього насильства. Місцева правозахисниця повідомила про загострення суїцидальних тенденцій у жертв насильства[39]. Національне відомство боротьби з катастрофами в Пакистані створило спеціалізований підрозділ зі справ дитини і ґендеру (Gender and Child Cell) для вирішення випадків домашнього насильства[40].

Російська Федерація[ред. | ред. код]

Відстеження кількості випадків домашнього насильства та надання допомоги тим, хто постраждав від нього, стало важким через декриміналізацію домашнього насильства (з 2017 року). Однак незалежні дослідження показують, що повідомлення про випадки домашнього насильства почастішали щонайменше на чверть за кінець березня і квітень[41]. Деякі з і так небагатьох притулків для жертв насильства у Росії закрили свої двері та не приймають постраждалих, але перейшли на надання послуг онлайн[42].

Сполучені Штати[ред. | ред. код]

Повідомляючи про насильство на Національній гарячій лінії з питань домашнього насильства, 951 абонент між 10 та 24 березня згадав Covid-19. З окремих повідомлень випливає, що деякі злочинці використовують вірус як привід ізолювати своїх жертв[43].

З 22 правоохоронних органів, опитаних NBC News на початку квітня 2020 року, 18 агентств заявили, що спостерігали зростання повідомлень про насильство за попередній місяць. У Х'юстоні зростання склало 20%, поліція Шарлотт (округ Мекленбург) повідомила про ріст на 18%, а поліція Фенікса — на 6%[44]. У деяких місцях, таких як Нью-Йорк, спостерігається зменшення кількості зареєстрованих інцидентів, хоча поліція вважає, що жертви просто не мають можливості про них повідомити[45][46]. 11 квітня 2020 року губернатор штату Джорджія Брайан Кемп, посилаючись на звіт лікарні в Атланті, зазначив, що «кількість випадків насильства в сім'ї зросла на 15%»; місцеві ЗМІ, лікарні, поліція та захисники не змогли перевірити це, але заявили, що цифра є реалістичною відповідає свідченням, які вони отримували, та оцінкам ризиків домашнього насильства, що зросли після закриття[47].

Туніс[ред. | ред. код]

Міністерка у справах жінок Тунісу Асма Ширі заявила про зростання в 5 разів кількості випадків насильства в сім'ї в період пандемії коронавірусу[48].

Туреччина[ред. | ред. код]

Активісти в Туреччині повідомили, що вбивство жінок різко зросло після першого наказу про перебування вдома 11 березня[49], в другій половині місяця загинули щонайменше 12 жінок[50]. Голова Турецької федерації жіночих асоціацій повторив ці дані, заявивши, що на екстрених «гарячих лініях» спостерігається приплив абонентів, почастішали звістки про фізичне і психологічне насильство.

Україна[ред. | ред. код]

Ситуація в Україні не відрізняється від світових тенденцій: напруга в сім'ях, а з нею, і кількість випадків насильства зростає, в той же час звужуються можливості самодопомоги, повідомлення та реагування на такі випадки[51]. Особливостями "коронакризи" в Україні є обвальний ріст безробіття[52][53], а також спричинені урядовими рішеннями проблеми: в наданні психіатричної допомоги[54], з виїздом трудових мігрантів[51], з масовим поверненням дітей з інтернатів без належної роботи з сім'ями[55]. На законодавчому рівні проблемою є те, що Україна досі не приєдналася до Стамбульської конвенції про запобігання домашньому насильству і не впровадила закладені в тому документі принципи, стратегії та найкращі практики. Є окремі сигнали про обмеження в реагуванні з боку поліції та інших служб і в виконанні приписів насильникам[51][56].

Про статистику домашнього насильства в період пандемії COVID-19 дозволяють судити такі дані. В Івано-Франківській області 17 квітня повідомили про 692 протоколи, складені поліцією з приводу сімейного насильства від початку року, із них 238 за період 17.03-16.04[56], тобто в період карантину приріст склав третину від числа за попередній період (в середньому від 6 до 7,9 на день). Ла Страда - Україна, повідомила про збільшення числа звернень на гарячу лінію для жертв насильства під час карантину з 1270 до 2050 дзвінків на місяць. Схожі дані навели представники Фонду народонаселення ООН в Україні, які надають притулок жертвам сімейного насильства: за час карантину вони отримали на 37% більше звернень[57]. Також повідомляється про наповненість небагатьох існуючих притулків для жертв насильства[51]. Слід також зазначити, що показники, пов'язані з сімейним насильством зростали в попередні роки, наприклад, у 2019 зафіксовано 800 феміцидів в порівнянні з 600-ми роком раніше[51] (втім, є обґрунтовані сумніви щодо якості даних в цій темі)[58].

В той же час 10 квітня 2020 представниця МВС Катерина Павліченко повідомила, що її відомство не помітило приросту в випадках сімейного насильства, припустивши, що причиною є обмежені можливості повідомлення про такі випадки[59].

Франція[ред. | ред. код]

Міністр внутрішніх справ Франції Крістоф Кастанер 26 березня 2020 року повідомив, що після введення обмежувальних заходів у Парижі на 36% зросло втручання поліції у сімейні конфлікти[11]. У перший тиждень "закриття" в сільських та приміських районах Франції спостерігалося зростання в числі випадків сімейного насильства на 32%[60]. В якості відповіді Міністерство внутрішніх справ надало можливість жінкам-жертвам звертатися за допомогою в аптеки, та доручило поліції активніше реагувати на повідомлення[61].

Протидія насильству[ред. | ред. код]

Реагуючи на проблему, на заклики міжнародних інституцій і лідерів думок, уряди та громадські організації розвинули нові способи реагування на проблему домашнього насильства в умовах обмежень, введених під час пандемії коронавірусу. Загальним трендом є розвиток інтернет-сервісів для повідомлення про випадки та для надання дистанційних консультацій і підтримки тим, кого торкнулась проблема.

Дії урядів[ред. | ред. код]

Італія запустила додаток, який дозволяє звертатися за допомогою без необхідності телефонувати[62].

Французький уряд розпочав ініціативу допомоги жертвам за допомогою нових «гарячих ліній» та веб-сайту. Також Франція, вивчивши досвід подібної програми, впровадженої на Канарських островах та в інших провінціях Іспанії, ввів практику повідомлення про випадки насильства в аптеках із застосуванням кодових слів[7]. Ця практика, застосована вперше на Канарах, відома тепер як «Маска-19» (іспанською: Mascarilla-19, кодове слово, що означає, що особа терміново потребує допомоги через насильство в сім’ї).

Західна Австралія створила спеціальну робочу групу для протидії насильству в сім'ї, налагодивши міжвідомчу взаємодію, що дозволила судам і органам правопорядку посилити спостереження за правопорушниками, також введені жорсткіші штрафні санкції[12].

У відповідь на тривожні звіти про загострення ситуації, 29 березня 2020 року міністерка внутрішніх справ Великої Британії Пріті Пател заявила, що жертвам насильства в сім'ї дозволяється залишати свої будинки та шукати безпеки в притулках, а Національна лінія з питань побутового насильства продовжує свою роботу. Додаткові 1,6 мільярди фунтів були надані місцевим радам "для допомоги тим, хто її потребує"[63].

У квітні ірландська поліція розпочала операцію "Фаоісім" (Faoisimh), проактивну ініціативу забезпечення підтримки та захисту жертв насильства. Окремо Міністерство юстиції оголосило, що виділяє 160 000 євро громадам та добровільним групам на підтримку їх роботи та зробило серію рекламних матеріалів на телебаченні, радіо та в соціальних мережах, щоб донести інформацію до жертв[64].

10 квітня 2020 року уряд Шотландії відновив попередню інформаційну кампанію проти домашнього насильства. Міністр юстиції Гумза Юсаф підкреслив, що жертви можуть звертатися до поліції та служб підтримки цілодобово, навіть під час кризи, і їм не потрібно чекати до завершення пандемії[18]. Урядова реклама, опублікована в той же день, заохочує шотландців: "Не зволікайте з пошуком допомоги"[65].

В Індії Національна комісія з питань жінок перезапустила номер WhatsApp на час обмежувальних заходів. Це дозволяє жінкам, котрі потерпають від насильства в сім'ї, звертатися до відповідних служб за допомогою повідомлень онлайн. Одне з кожних шести нових звернень було зроблене через цей номер WhatsApp[21]. Поліція Одіші розгорнула превентивні заходи на основі попередніх повідомлень про домашнє насильство[66]. У Пуні винуватці насильства в сім'ї підлягають ізоляції окремо від жертв[67]. Три індійські відомства, що працюють заради добробуту жінок, оголосили плани по боротьбі проти насильства в сім'ях, подібні до кампанії ООН Ring the bell.

В Бельгії земельний уряд Фландрії 7 квітня оголосив про збільшення видатків на фламандську гарячу лінію "для зміцнення її потенціалу під час цієї кризи і заохочення жертв, свідків і виконавців насильства шукати допомоги"[14]. Наприкінці квітня фламандське міністерство юстиції уклало угоду з мережею готелів щодо надання додаткових тимчасових притулків для жертв домашнього насильства в порожніх готельних кімнатах, оскільки майже всі притулки були переповнені[68]. Також 280000 євро витратили на додатковий персонал для груп реагування проти насильства в сім'ї у п'яти провінціях Фландрії[69].

Франція інвестувала мільйон євро в створення 20 нових центрів допомоги по всій країні; розташування центрів поблизу супермаркетів, куди жертви можуть виходити на закупівлі, надає їм можливість отримати допомогу і, зокрема, направлення в один з десятків готельних номерів, які там також функціюють як тимчасові притулки з урядовим фінансуванням[37].

Декілька муніципалітетів Німеччини теж почали винаймати порожні готелі для розміщення жертв домашнього насильства.

До розміщення жертв насильства у готелях також вдалася місцева влада штату Пенсильванія, США[70].

Ініціативи приватних осіб і благодійних організацій[ред. | ред. код]

У США Ріанна приватно пожертвувала 2,1 мільйона доларів фонду мера Лос-Анджелеса для надання допомоги жертвам домашнього насильства; також заснований нею Фонд Клари Ліонель провів фандрейзингові заходи спільно з Джеком Дорсі, Генеральним директором Twitter, Inc[33].

£1 млн. пожертвувала Джоан Ролінг на підтримку жертвам домашнього насильства і бездомним.

В Аргентині відбулася громадянська кампанія, в ході якої жінки та чоловіки на балконах били в каструлі та вивішували зелені й фіолетові хустки, на знак підтримки права на аборт і обурення з приводу насильства над жінками (Ni Una Menos)[9].

Паскаль Френк, координатор Центру сімейної справедливості в Антверпені, рекомендував жертвам знизити ризик ескалації, обмеживши взаємодію зі своїми кривдниками (працюючи чи займаючись спортом в окремих кімнатах), звертатися в допомогові служби через Інтернет та стерти історію чатів після розмов з працівниками такої служби. Інші його рекомендації:

 • розміщувати потерпілих у нині порожніх будівлях, наприклад, у готелях;
 • розширити існуючі системи реагування, надавши жертвам змогу негайно звернутися до поліції онлайн;
 • органам правосуддя полегшити процедури, що забезпечать ефективне ізоляцію злочинців;
 • людям, які перебувають у мережі підтримки жертв, активно підтримувати щоденний контакт з ними по телефону або онлайн[71].

Урядові та громадські ініціативи в Україні[ред. | ред. код]

Національна поліція України запустила чат-бот @police_helpbot #ДійПротиНасильства для повідомлень про випадки насильства та отримання консультацій онлайн у Telegram та розробила інформаційні матеріали щодо захисту від домашнього насильства в умовах пандемії[59]. Є інші згадки пристосування до умов карантину завдяки засобам онлайн-зв'язку: цим шляхом пішли працівники соціальних служб[56] та консультанти з неурядових організацій ("консультації через месенджер Facebook або Skype вже отримують більше 16% тих, хто звернувся через домашнє насильство")[51].

Серію вебінарів для розвитку компетентності працівників соціальної сфери і навчання роботі в умовах карантину організувало Міністерство соціальної політики України[72] за підтримки Уповноваженого з прав дитини, спільно з Партнерством "Кожній Дитині" і Міжнародним центром розвитку і лідерства (запис першого з них). Своїми рекомендаціями для служб і органів влади також поділились представники фундації Lumos в Україні. Докладний коментар щодо проблеми, а також свої рекомендації надала колишня міністерка охорони здоров'я Уляна Супрун[73].

В Україні жертви та свідки домашнього насильства мають повідомляти про вчинення домашнього насильства Національну поліцію. Іншим джерелом повідомлень про такі випадки є медичні заклади і, в разі вчинення насильства щодо дітей, педагогічні працівники, навчальні заклади. В випадку насильства щодо неповнолітніх, повідомлення потрапляє також в служби у справах дітей, котрі мають власні повноваження та протоколи по захисту неповнолітніх. В самій Національній поліції в рамках міжнародного проекту готують спеціальні підрозділи реагування на такі випадки і подекуди вони вже роблять виїзди[74]. Крім того, дієвими каналами, за якими жертви домашнього насильства можуть отримати конкретні поради та психологічну підтримку, залишаються телефони Національних гарячих ліній:

 • 0800500335 або 116123 (короткий номер з мобільного) — "гаряча лінія" з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації
 • 0800500225 або 116111 (для дзвінків з мобільного) — дитяча “гаряча лінія”. Роботу обидвох ліній забезпечує громадська організація Ла Страда - Україна.

Також повідомляється про роботу в тестовому режимі Урядова лінія з протидії домашньому насильству — за номером телефону 1547[75] і Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги — 0800213100[73]. А команда Уповноваженого з прав дитини за підтримки Мінінфраструктури і Київстар запустила телеграм-бот для інформування і підтримки жертв насильства онлайн.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. UN chief calls for domestic violence 'ceasefire' amid 'horrifying global surge'. UN News (en). 2020-04-05. Процитовано 2020-04-11. 
 2. Godbole, Tanika (9 April 2020). Domestic violence rises amid coronavirus lockdowns in Asia. Deutsche Welle (DW) (en-GB). Процитовано 2020-04-11. 
 3. COVID-19: Stopping the rise in domestic violence during lockdown | News | European Parliament. www.europarl.europa.eu (en). 7 April 2020. Процитовано 2020-04-15. 
 4. Campbell, Denis (2010-09-04). More than 40% of domestic violence victims are male, report reveals. The Observer (en-GB). ISSN 0029-7712. Процитовано 2020-05-02. 
 5. а б в г Johnson, Kirsty (2020-04-12). Covid 19 coronavirus: Domestic violence is the second, silent epidemic amid lockdown. NZ Herald (en-NZ). ISSN 1170-0777. Процитовано 2020-04-14. 
 6. Taub, Amanda (2020-04-06). A New Covid-19 Crisis: Domestic Abuse Rises Worldwide. The New York Times (en-US). ISSN 0362-4331. Процитовано 2020-04-15. 
 7. а б в Abueish, Tamara (2020-04-06). Coronavirus: A Jordanian woman pleads for help as domestic abuse cases rise globally. Al Arabiya English (en). Процитовано 2020-04-14. 
 8. а б Impact of the COVID-19 Pandemic on Family Planning and Ending Gender-based Violence, Female Genital Mutilation and Child Marriage. www.unfpa.org (en). Процитовано 2020-05-03. 
 9. а б Alcoba, Natalie (April 1, 2020). Argentina sees at least 6 femicides during coronavirus quarantine. www.aljazeera.com. Процитовано 2020-04-25. 
 10. Chowdhry, Prem (April 25, 2020). Women bearing the brunt of Covid lockdown. Tribuneindia News Service (en). Процитовано 2020-04-25. 
 11. а б в Kottasová, Ivana; Donato, Valentina Di (6 April 2020). Women are using code words at pharmacies to escape domestic violence. CNN. Процитовано 2020-04-11. 
 12. а б Shepherd, Briana (2020-04-09). Warning we are in the 'eye of the storm' with family violence set to rise as isolation pressure builds. ABC News (en-AU). Процитовано 2020-04-14. 
 13. Laura Lepla (26 March 2020). Slachtoffers van huiselijk geweld zoeken uitweg uit coronacrisis. Mondiaal Nieuws (nl). Процитовано 17 April 2020. 
 14. а б Belga (7 April 2020). Zeventig procent meer oproepen over geweld bij hulplijn 1712 sinds lockdown. Het Laatste Nieuws (nl). Процитовано 24 April 2020. 
 15. Coronavirus: Measures make domestic abuse victims 'very vulnerable'. BBC East Midlands. 28 March 2020. Процитовано 17 April 2020. 
 16. Billy Joe Saunders has boxing licence suspended after domestic abuse 'advice' video. BBC Sport. 30 March 2020. Процитовано 30 March 2020. 
 17. Townsend, Mark (2020-04-12). Revealed: surge in domestic violence during Covid-19 crisis. The Observer (en-GB). ISSN 0029-7712. Процитовано 2020-04-15. 
 18. а б Indigo Stafford (11 April 2020). Scottish Government launch fresh crackdown on domestic abuse during the coronavirus pandemic. Edinburgh Live. Процитовано 17 April 2020. 
 19. а б Janetsky, Megan. Violence against women up amid Latin America COVID-19 lockdowns. www.aljazeera.com. Процитовано 2020-04-25. 
 20. Roy, Lachmi Deb (7 April 2020). Domestic Violence Cases Across India Swell Since Coronavirus Lockdown. Outlook India. Процитовано 2020-04-11. 
 21. а б S, Rukmini (18 April 2020). Locked down with their abusers: India's domestic violence surge. Al Jazeera. Процитовано 2020-04-18. 
 22. India witnesses steep rise in crime against women amid lockdown, 587 complaints received: NCW. The Economic Times. PTI. 2020-04-17. Процитовано 2020-04-18. 
 23. Domestic abuse cases rise as COVID-19 lockdown turns into captivity for many women. Deccan Herald (en). 31 March 2020. Процитовано 2020-04-15. 
 24. Govt helpline receives 92,000 calls on abuse and violence in 11 days. The Economic Times. PTI. 2020-04-08. Процитовано 2020-04-20. 
 25. Brent, Harry (March 30, 2020). Domestic violence figures on the rise amid lockdown in Ireland with coronavirus being used as 'weapon'. The Irish Post. Процитовано 2020-04-17. 
 26. Lally, Conor (March 30, 2020). Coronavirus: ‘Heightened risk’ of domestic violence during pandemic. The Irish Times (en). Процитовано 2020-04-17. 
 27. Stephen Burgen (28 April 2020). Three women killed in Spain as coronavirus lockdown sees rise in domestic violence. The Guardian. Процитовано 29 April 2020. 
 28. Spaanse hulplijn voor huiselijk geweld platgebeld tijdens lockdown. RTL Nieuws (nl). 25 April 2020. Процитовано 25 April 2020. 
 29. Reuters (2020-04-04). In Italy, Support Groups Fear Lockdown Is Silencing Domestic Abuse Victims. The New York Times (en-US). ISSN 0362-4331. Процитовано 2020-04-11. 
 30. Godin, Melissa (18 March 2020). How Coronavirus Is Affecting Victims of Domestic Violence. Time (en). Процитовано 2020-04-11. 
 31. Zhang Wanqing (2 March 2020). Domestic Violence Cases Surge During COVID-19 Epidemic. Sixth Tone. Процитовано 17 April 2020. 
 32. Bethany Allen-Ebrahimian (7 March 2020). China's domestic violence epidemic. Axios. Процитовано 17 April 2020. 
 33. а б Snapes, Laura (2020-04-10). Rihanna gives £1.67m to support LA domestic violence victims in lockdown. The Guardian (en-GB). ISSN 0261-3077. Процитовано 2020-04-13. 
 34. Amanda Taub (6 April 2020). A New Covid-19 Crisis: Domestic Abuse Rises Worldwide. The New York Times. Процитовано 18 April 2020. 
 35. Waarom het belangrijk is te kijken naar man/vrouw verschillen in tijden van corona. Atria (nl). 26 March 2020. Процитовано 17 April 2020. 
 36. Margriet Oostveen (24 March 2020). De Kindertelefoon hoort veel kinderen al vastlopen. de Volkskrant (nl). Процитовано 17 April 2020. 
 37. а б Romana Abels (2 April 2020). Als een Française om ‘masker 19’ vraagt, weet de apotheker dat hij de politie moet bellen. Trouw (nl). Процитовано 29 April 2020. 
 38. Welle (www.dw.com), Deutsche. Erstes bundesweites Hilfetelefon für Männer | DW | 22.04.2020. DW.COM (de-DE). Процитовано 2020-05-01. 
 39. Mental health professionals report rise in domestic abuse cases. www.thenews.com.pk (en). Процитовано 16 April 2020. 
 40. Gender crisis amid COVID-19. Daily Times. 16 April 2020. Процитовано 16 April 2020. 
 41. Times, The Moscow (2020-04-22). Russia Seeks Protections for Domestic Abuse Victims During Coronavirus Lockdown. The Moscow Times (en). Процитовано 2020-04-25. 
 42. Sauer, Pjotr (2020-03-30). When Your Home Isn't a Safe Space. Russian Women Fear Rise in Domestic Violence as Coronavirus Quarantine Starts.. The Moscow Times (en). Процитовано 2020-04-25. 
 43. Fielding, Sarah (2020-04-03). In quarantine with an abuser: surge in domestic violence reports linked to coronavirus. The Guardian (en-GB). ISSN 0261-3077. Процитовано 2020-04-11. 
 44. Kingkade, Tyler (April 5, 2020). Domestic violence calls increase amid coronavirus lockdown, police say. NBC News (en). Процитовано 2020-04-13. 
 45. Fonrouge, Gabrielle; Musumeci, Natalie (2020-04-02). Domestic abuse cases could escalate during coronavirus crisis: experts. New York Post (en). Процитовано 2020-04-14. 
 46. Southall, Ashley (17 April 2020). Why a Drop in Domestic Violence Reports Might Not Be a Good Sign. The New York Times. Процитовано 17 April 2020. 
 47. 'My fiancé just busted my mouth': Georgia's domestic violence calls during shelter-in-place. 11 Alive (WXIA-TV). 11 April 2020. Процитовано 17 April 2020. 
 48. Welle (www.dw.com), Deutsche. Coronavirus fuels domestic violence in the Middle East | DW | 02.04.2020. DW.COM (en-GB). Процитовано 2020-04-14. 
 49. Neuman, Scott (April 6, 2020). Global Lockdowns Resulting In 'Horrifying Surge' In Domestic Violence, U.N. Warns. NPR.org (en). Процитовано 2020-04-13. 
 50. Hurtas, Sibel (2020-03-31). Turkey’s femicide toll soars amid coronavirus lockdowns. Al-Monitor (en). Процитовано 2020-04-13. 
 51. а б в г д е Жорсткий карантин. За місяць самоізоляції в Україні вдвічі зросла кількість скарг на домашнє насильство. nv.ua. Процитовано 2020-05-02. 
 52. Кількість безробітних в Україні за час карантину зросла на 1-1,3 мільйонів людей – ТПП. Економічна правда (uk). Процитовано 2020-05-02. 
 53. У Києві зросла кількість звернень від чоловіків щодо психологічної підтримки, - КМДА. 112.ua (uk-UA). Процитовано 2020-05-02. 
 54. Психічне здоров'я і пандемія COVID — подвійна криза в Україні та злочинна недбалість. racurs.ua (uk). Процитовано 2020-05-02. 
 55. В Україні 42 тисячі дітей опинилися під загрозою домашнього насильства - ЮНІСЕФ. www.ukrinform.ua (uk). Процитовано 2020-05-02. 
 56. а б в Від початку карантину поліція Прикарпаття зафіксувала 278 випадків домашнього насильства. Галицький Кореспондент (uk). 2020-04-18. Процитовано 2020-05-02. 
 57. Under quarantine, Ukrainian victims of domestic violence struggle to access help | KyivPost - Ukraine's Global Voice. KyivPost. 2020-04-30. Процитовано 2020-05-02. 
 58. Жертви домашнього насильства: звідки взялася цифра 600?. Громадське радіо (uk). Процитовано 2020-05-02. 
 59. а б Gazeta.ua (2020-04-10). Чат-бот МВС допоможе протидіяти домашньому насильству на карантині. Gazeta.ua (uk). Процитовано 2020-05-02. 
 60. Les violences conjugales en hausse de plus de 30%. LCI. 28 March 2020. Процитовано 28 April 2020. 
 61. Domestic violence cases jump 30% during lockdown in France. Euronews. 28 March 2020. Процитовано 17 April 2020. 
 62. Talmazan, Yuliya; Sirna, Lidia; Ratto, Hernan Muñoz; Ing, Nancy (3 April 2020). European countries develop new ways to tackle domestic violence during lockdowns. NBC News (en). Процитовано 2020-04-11. 
 63. Coronavirus: Domestic abuse victims 'still allowed to leave home'. BBC News. 29 March 2020. Процитовано 29 March 2020. 
 64. Fletcher, Laura (16 April 2020). Campaign under way to aid domestic abuse victims amid Covid-19. RTE. Процитовано April 17, 2020. 
 65. Domestic Abuse Advertisement. YouTube. Scottish Government. 10 April 2020. Процитовано 17 April 2020. 
 66. During lockdown, Odisha Police launches drive to tackle domestic violence. India Today (en). 18 April 2020. Процитовано 2020-04-18. 
 67. Banerjee, Shoumojit (2020-04-18). Coronavirus lockdown | Pune zilla parishad plans tough action to check domestic violence. The Hindu (en-IN). ISSN 0971-751X. Процитовано 2020-04-18. 
 68. Jana Antonissen (21 April 2020). Vrouwen op de vlucht voor geweld: ‘Hij plantte een mes in mijn hals. Ik gleed uit in mijn eigen bloed en viel’. De Morgen (nl). Процитовано 25 April 2020. 
 69. Freek Evers (24 April 2020). Extra Vlaams geld tegen huishoudelijk geweld. De Morgen (nl). Процитовано 25 April 2020. 
 70. Vella, Vinny (April 6, 2020). As courts close for the coronavirus, officials and advocates adjust to protect domestic violence victims. The Philadelphia Inquirer (en-US). Процитовано 2020-04-14. 
 71. Helen Goedgebeur (1 April 2020). Slachtoffers van partnergeweld of kindermishandeling: waar kunnen zij nu terecht en hoe kunnen wij helpen?. VRT NWS (nl) (Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie). Процитовано 17 April 2020. 
 72. Кабінет Міністрів України - Захист дітей та підтримка сімей в умовах карантину потребують швидкого реагування та чіткої координації дій, – Марина Лазебна. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 2020-05-05. 
 73. а б Уляна Супрун. www.facebook.com (uk). Процитовано 2020-05-05. 
 74. МВС | Мобільні групи протидії домашньому насильству отримали сучасний службовий автотранспорт. mvs.gov.ua. Процитовано 2020-05-03. 
 75. Урядовий контактний центр » Працівники Урядового контактного центру отримали консультації щодо запобігання насильства проти дітей. ukc.gov.ua. Процитовано 2020-05-05.